Praha, Wellington - Ve věku 88 let zemřel v neděli na Novém Zélandu výtvarník českého původu Mirek Smíšek. Hlavní Smíškovou doménou byla keramika a porcelán se solnou glazurou. Svými keramickými výtvory se mimo jiné podílel na tvorbě filmové trilogie Pán prstenů.
Bývalý velvyslanec v Austrálii Juraj Chmiel, který se s umělcem osobně znal, připomíná, že Mirek Smíšek patřil k nejvýraznějším českým krajanům. Narodil se v roce 1925 v Československu, jako student gymnázia se za druhé světové války účastnil protinacistického odboje.
"Následovalo zatčení a umístnění do pracovního tábora Ternitz v Rakousku. Pokus o útěk přes Švýcarsko do Anglie skončil zadržením na německo-švýcarských hranicích a transportem do pracovního tábora v Kislau," doplnil Chmiel.
Po válce se Smíšek vrátil do vlasti, kde pracoval ve službách spojeneckých vojsk a vyhledával válečné zločince. Po únorovém puči roku 1948 raději opustil Československo. Přes Janov odjel válečnou lodí do Sydney, kam přijel 6. září 1948. V Austrálii se začal zabývat keramikou, studoval ji jak v Austrálii, tak v Británii a Japonsku.
"Dostal nabídku šéfa cihelny na Novém Zélandu a stal se z něj první keramik - umělec na Novém Zélandu," uvedl Chmiel.
Smíšek vystavoval na mnoha místech na světě a získal četná ocenění, v roce 2011 Gratias Agit od českého ministerstva zahraniční.
Na začátku třetího tisíciletí si ho vybral režisér Peter Jackson, který na Novém Zélandu točil svou adaptaci slavné románové trilogie Pán prstenů. Pro filmaře Smíšek vyráběl keramiku, která by odpovídala duchu fantastického prostředí, v němž se trilogie odehrává. Za osm měsíců společně se svou manželkou vytvořil přibližně 700 předmětů. Když ve filmu Frodo Pytlík bere do ruky pohár, talíř, džbán nebo mísu, je jejich autorem český keramik Mirek Smíšek.
Veřejné rozloučení s Mirkem Smíškem a připomenutí jeho práce se bude konat v poslední den jeho výstavy 60 Years 60 Pots ve Wellingtonu v neděli 9. června.