Zemřel básník a disident Jiří Gruša, bylo mu 72 let

Kultura Kultura
28. 10. 2011 19:28
Prezident PEN klubu zemřel během operace srdce

Praha - Ve věku nedožitých třiasedmdesáti let zemřel v pátek spisovatel a diplomat Jiří Gruša. Informoval o tom předseda Českého centra Mezinárodního PEN klubu Jiří Dědeček. Básník, prozaik, překladatel, novinář, diplomat a politik a signatář Charty 77 žil v Německu a tam také podle Dědečka zemřel během operace srdce.

"Nenadálou smrtí Jiřího Gruši, svého mnohaletého přítele a kolegy jsem šokován, stejně jako asi mnoho jeho dalších přátel. Myslím na něj, jako na jednoho z několika mně blízkých lidí, jichž jsem si hluboce vážil a kteří v poslední době opustili tento svět," prohlásil na svých webových stránkách exprezident Václav Havel.

Podle šéfa české diplomacie Karla Schwarzenberga byl Gruša výborný český diplomat a výborný spisovatel a básník ve dvou jazycích. Právě to na něm bylo zajímavé, řekl ministr. Byl prý někdy v rozporu s oficiální politikou a kodifikovanými názory - přesto se stal ředitelem Diplomatické akademie. "Znali jsme se dlouhou dobu a všude, kde působil si rychle získal spoustu přátel," dodal Schwarzenberg.

Foto: Aktuálně.cz

Gruša studoval filosofii a historii na Univerzitě Karlově, poté pracoval v několika časopisech. Spoluzakládal Tvář a Sešity pro mladou literaturu. Poté, co mu úřady zakázaly publikovat, musel pracovat ve stavebnictví.

V roce 1978 skončil ve vězení kvůli románu Dotazník, v roce 1981 založil s Ludvíkem Vaculíkem samizdatovou edici Petlice. V té době získal literární stipendium a odcestoval do USA. Návrat do vlasti mu už nebyl umožněn; bylo mu odebráno občanství, byl donucen k emigraci a usadil se v Bonnu.

Po sametové revoluci se vrátil do Bonnu znovu - v roce 1991 jako velvyslanec České republiky. V roce 1997 krátce působil jako ministr školství. V letech 1998 až 2004 zastával funkci českého velvyslance v Rakousku, roku 2004 byl zvolen prezidentem mezinárodního PEN klubu.

Gruša publikoval česky a posléze i německy, jeho dílo spojuje jazyková i vypravěčská suverenita. Z němčiny překládal Kafku, Schillera a Rilka, byl členem německé Akademie pro jazyk a umění.

Do literatury vstoupil básnickou sbírkou Torna v roce 1962, známá je expresivní sbírka Modlitba k Janince (1969- 1973) či Grušas am Wacht aneb Putovní Ghetto z roku 2001. Za ni obdržel cenu Magnesia Litera.

Foto: Aktuálně.cz

Jako prozaik debutoval v roce 1969 groteskou Mimner aneb Hra o Smrďocha. I kvůli ní už měl problémy s úřady - byl obviněn pro zveřejňování pornografie. Experimentální román na pomezí cestopisu a sociologické reportáže vypráví o kalpadocké civilizaci, kde vládnou podivné mravy.

Emoce jsou tu takřka potlačeny, vztah mezi mužem a ženou je redukován na akt rozmnožování, společnost je rozdělena nepochopitelným kastovním systémem, vyvrcholením života jednotlivce je násilná smrt. Vše vypráví v ich-formě cizinec.

Z roku 1972 je novela Dámský gambit. Dalším experimentem je zmíněný román Dotazník aneb Modlitba za jedno město a přítele, který poprvé vyšel v samizdatu v roce 1975. Fiktivní dialog se státním úředníkem sleduje historii autorova alter ega od narození před začátkem války přes protektorátní léta na maloměstě až do padesátých let. V roce 1980 pak ilegálně vychází román Dr. Kokeš Mistr Panny.

Jako umělec i intelektuál Gruša vždycky volal po evropském rozměru zdejší politiky a kultury; i díky emigraci uměl s odstupem nahlédnout klady a hlavně zápory "malého češství".

Na jaře mu vyšla esej Beneš jako Rakušan, ve které prezidenta Edvarda Beneše přirovnal k zahradnímu trpaslíku evropských dějin. Při té příležitosti v poměrně ostrém rozhovoru v HN řekl, že Václav Klaus je prorok průměrnosti a Petr Hájek drží tradici českého protiamerického žvástu.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Libanonský premiér večer oznámí rezignaci své vlády kvůli výbuchu v Bejrútu

Libanonský premiér Hasan Dijáb brzy oznámí demisi své vlády. Podle agentury Reuters to dnes uvedl libanonský ministr zdravotnictví Hamad Hasan. Libanon se v posledních dnech potýká s masivními protivládními protesty po ničivé explozi v přístavu v hlavním městě Bejrútu, při níž přišlo o život více než 160 lidí a dalších více než 6000 bylo zraněno.

"Celá vláda rezignovala," řekl podle agentury AP Hasan novinářům po jednání vlády. Premiér Dijáb podle něj nyní pojede za prezidentem, aby mu za celý kabinet podal demisi.

Kancelář premiéra uvedla, že Dijáb "promluví k národu" v 19:30 místního času (18:30 SELČ).

Zdroj: ČTK , Zahraničí
Další zprávy