Zaměstnanci Státní opery protestovali proti reformě

Kultura ČTK Kultura, ČTK
28. 2. 2011 13:36
Ministr kritizoval postoj prozatímního ředitele
Foto: Aktuálně.cz

Praha  - V bouřlivé atmosféře zaměstnanci Státní opery Praha předali v pondělí dopoledne na ministerstvu kultury šéfovi úřadu Jiřímu Besserovi (za TOP 09) otevřený dopis , ve kterém vyjadřují nesouhlas s chystanou reformou pražské operní scény.

Ohrazují se proti koncepci připravované náměstkem ministra Radkem Zdráhalem. Zároveň v dopise upozorňují na koncepci svého pověřeného ředitele Radima Dolanského, který navrhuje zachovat i nadále samostatnou existenci opery. Besser za to Dolanského kritizoval.

Ministr prohlásil, že Dolanský neplní úkoly státního úředníka, protože "jestliže je někdo pověřen řízením, tak má řídit" a nemá být v čele jakékoliv stávky nebo demonstrace. Dočkal se za to pískotu a hlasitých protestů zhruba dvou stovek přítomných zaměstnanců opery. Dolanského přivítal mohutný potlesk.

Čtěte také:
Ministerstvo: V Praze není prostor pro dvě operní scény
Šéf Státní opery Praha Oliver Dohnányi rezignoval

Cílem reformy Státní opery a Národního divadla, které má také operní soubor, má být podle ministerstva úspornější provoz a zkvalitnění produkce, nikoliv zrušení provozů. Ministerstvo vidí v české metropoli prostor pouze pro jeden operní a baletní soubor. Budova Státní opery je prý k tomuto účelu předurčena. Momentálně má baletní a operní soubor nejen SOP, ale i Národní divadlo.

Besser odmítl argument, že Dolanský pondělní akci neřídil. Dopis na ministerstvo za zaměstnance odevzdal Petr Pergl.

"Pan Dolanský je jen pověřený ředitel. Bude vypsáno výběrové řízení, otázkou je, na co bude vypsáno. Zda na ředitele Státní opery, nebo na ředitele transformované příspěvkové organizace ministerstva kultury," uvedl Besser.

Hlasy o likvidaci Státní opery označil ministr za "naprosto liché". "Pokud k nějaké změně dojde, bude to transformace dvou příspěvkových organizací," zdůraznil. Stále ještě je podle něho možná varianta, že vše zůstane v nynějším stavu.

 Na začátku února vznikla komise, která má projednat budoucnost obou scén. Své návrhy na reformu opery a ND k 1. lednu 2012 předali 15. února ředitelé obou scén Dolanský a Ondřej Černý náměstku Zdráhalovi. Dolanský navrhuje zachovat i nadále samostatnou existenci SOP.

"Trochu mě zaráží, že do dnešního dne jsem se nedočkal ze strany ministerstva žádné reakce. Můj návrh na stole je a mělo by se o něm diskutovat," řekl Dolanský. Dodal, že mu vadí, že nebyly stanoveny cíle operní reformy. Sloučením divadel se podle něj vyšší kvality produkce nedosáhne.

Námitkám, že SOP nemá uměleckou vizi a osobnosti, které by ji vedly, chce ve svém návrhu Dolanský čelit angažováním uznávaného Jana Lathama-Koeniga, který je připraven přijmout neobsazený post šéfdirigenta. Ke spolupráci Dolanský také přizval německého dirigenta Gerda Albrechta, bývalého šéfdirigenta České filharmonie, a oslovil ředitelku londýnské Covent Garden Elainu Padmoreovou.

Padmoreová by působila v SOP jako umělecká konzultantka. Jelikož však letos v Covent Garden končí, mohla by podle Dolanského případně vykonávat i funkci šéfky souboru.

 Ředitel státní opery také navázal spolupráci s pražským magistrátem. S primátorem Bohuslavem Svobodou se mu prý podařilo najít možný způsob spolufinancování, které by pokrylo náklady na nové premiéry Státní opery již v roce 2012. Primátor podporuje existenci dvou samostatných operních domů v Praze, řekl Dolanský.

Černého návrh se týká umělecké vize a organizační struktury. Nepředložil ale ekonomický plán. Ujistil o tom, že Stavovské divadlo bude fungovat v dosavadních intencích.

Další postup podle Bessera stanoví odborná komise. Do dvou měsíců by se navíc mělo dokončit posouzení technického stavu budovy SOP. Řešení situace pražských operních scén vidí Besser na dva až tři měsíce "O práci se mohou bát pouze ti, kteří nestačí," prohlásil.

Změny v chodu obou scén se mají týkat i Stavovského divadla. Besser již dříve prohlásil, že činohra z pražského Stavovského divadla nezmizí. Toho se obávali herci Národního divadla, kteří proti uvažovaným změnám protestovali.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy