Wagnerová nositelkou ceny Pelikán

čtk, kiz
24. 11. 2005 13:10
Olomouc - Nositelkou ceny Pelikán 2005, kterou letos podruhé uděluje časopis Listy , se stane germanistka, publicistka, spisovatelka a překladatelka žijící v Německu Alena Wagnerová.

Rozhodl o tom výbor Listů, který ocenění uděluje osobnostem za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Loni cenu obdržel bývalý polský premiér a publicista Tadeusz Mazowiecki. "Škála možných laureátů je široká. Snažíme se cenu udělovat lidem, kteří šli proti duchu doby, a čas ukázal, že činili správně," řekl redaktor Listů Tomáš Tichák.

Tuto podmínku splňuje i Alena Wagnerová. Už v 60. letech totiž upozorňovala například na osudy odsunutých Němců. "Wagnerová je rovněž představitelka jedné z nejrozumnějších forem feminismu. Velmi si jí vážíme i za to, že se v české literatuře zřejmě nejvíce zasloužila o napravení obrazu Mileny Jesenské. Zatímco ostatní autoři ji líčili především jako přítelkyni Franze Kafky, Wagnerová ji uvedla do kontextu dějin jako velkou novinářku a hrdinku protifašistického odboje," řekl Václav Burian z redakce Listů.
Cenou redakce odkazuje na zakladatele Listů a olomouckého rodáka Jiřího Pelikána. Zhotovil ji stejně jako loni olomoucký výtvarník Pavel Herynek. Má podobu ptáka pelikána, který je na podstavci z ořechového dřeva. Laureátka bude mít možnost vybrat studenta, mladého badatele či umělce, kterému redakce umožní strávit jeden měsíc v Olomouci.

Wagnerová patří ke generaci takzvaných šestatřicátníků spolu s básníkem Jiřím Kuběnou či Václavem Havlem. V roce 1969 odešla do Německa, píše a publikuje německy a česky. Jejím prozaickým debutem byla kniha Dvojitá kaple v roce 1982, která vyšla česky o devět let později. Napsala řadu publicistických knih, věnuje se zejména česko-německým vztahům, kulturním otázkám a feminismu. V roce 1996 vyšla česky její kniha o Mileně Jesenské.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy