Wagnerová nositelkou ceny Pelikán

čtk, kiz
24. 11. 2005 13:10
Olomouc - Nositelkou ceny Pelikán 2005, kterou letos podruhé uděluje časopis Listy , se stane germanistka, publicistka, spisovatelka a překladatelka žijící v Německu Alena Wagnerová.

Rozhodl o tom výbor Listů, který ocenění uděluje osobnostem za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Loni cenu obdržel bývalý polský premiér a publicista Tadeusz Mazowiecki. "Škála možných laureátů je široká. Snažíme se cenu udělovat lidem, kteří šli proti duchu doby, a čas ukázal, že činili správně," řekl redaktor Listů Tomáš Tichák.

Tuto podmínku splňuje i Alena Wagnerová. Už v 60. letech totiž upozorňovala například na osudy odsunutých Němců. "Wagnerová je rovněž představitelka jedné z nejrozumnějších forem feminismu. Velmi si jí vážíme i za to, že se v české literatuře zřejmě nejvíce zasloužila o napravení obrazu Mileny Jesenské. Zatímco ostatní autoři ji líčili především jako přítelkyni Franze Kafky, Wagnerová ji uvedla do kontextu dějin jako velkou novinářku a hrdinku protifašistického odboje," řekl Václav Burian z redakce Listů.
Cenou redakce odkazuje na zakladatele Listů a olomouckého rodáka Jiřího Pelikána. Zhotovil ji stejně jako loni olomoucký výtvarník Pavel Herynek. Má podobu ptáka pelikána, který je na podstavci z ořechového dřeva. Laureátka bude mít možnost vybrat studenta, mladého badatele či umělce, kterému redakce umožní strávit jeden měsíc v Olomouci.

Wagnerová patří ke generaci takzvaných šestatřicátníků spolu s básníkem Jiřím Kuběnou či Václavem Havlem. V roce 1969 odešla do Německa, píše a publikuje německy a česky. Jejím prozaickým debutem byla kniha Dvojitá kaple v roce 1982, která vyšla česky o devět let později. Napsala řadu publicistických knih, věnuje se zejména česko-německým vztahům, kulturním otázkám a feminismu. V roce 1996 vyšla česky její kniha o Mileně Jesenské.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy