Wagnerová nositelkou ceny Pelikán

čtk, kiz
24. 11. 2005 13:10
Olomouc - Nositelkou ceny Pelikán 2005, kterou letos podruhé uděluje časopis Listy , se stane germanistka, publicistka, spisovatelka a překladatelka žijící v Německu Alena Wagnerová.

Rozhodl o tom výbor Listů, který ocenění uděluje osobnostem za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Loni cenu obdržel bývalý polský premiér a publicista Tadeusz Mazowiecki. "Škála možných laureátů je široká. Snažíme se cenu udělovat lidem, kteří šli proti duchu doby, a čas ukázal, že činili správně," řekl redaktor Listů Tomáš Tichák.

Tuto podmínku splňuje i Alena Wagnerová. Už v 60. letech totiž upozorňovala například na osudy odsunutých Němců. "Wagnerová je rovněž představitelka jedné z nejrozumnějších forem feminismu. Velmi si jí vážíme i za to, že se v české literatuře zřejmě nejvíce zasloužila o napravení obrazu Mileny Jesenské. Zatímco ostatní autoři ji líčili především jako přítelkyni Franze Kafky, Wagnerová ji uvedla do kontextu dějin jako velkou novinářku a hrdinku protifašistického odboje," řekl Václav Burian z redakce Listů.
Cenou redakce odkazuje na zakladatele Listů a olomouckého rodáka Jiřího Pelikána. Zhotovil ji stejně jako loni olomoucký výtvarník Pavel Herynek. Má podobu ptáka pelikána, který je na podstavci z ořechového dřeva. Laureátka bude mít možnost vybrat studenta, mladého badatele či umělce, kterému redakce umožní strávit jeden měsíc v Olomouci.

Wagnerová patří ke generaci takzvaných šestatřicátníků spolu s básníkem Jiřím Kuběnou či Václavem Havlem. V roce 1969 odešla do Německa, píše a publikuje německy a česky. Jejím prozaickým debutem byla kniha Dvojitá kaple v roce 1982, která vyšla česky o devět let později. Napsala řadu publicistických knih, věnuje se zejména česko-německým vztahům, kulturním otázkám a feminismu. V roce 1996 vyšla česky její kniha o Mileně Jesenské.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Demonstranti v Bělehradě vybízeli prezidenta Vučiče, aby odstoupil

Tisíce lidí v sobotu večer znovu protestovaly v centru Bělehradu proti násilí v souvislosti s dvěma hromadnými střelbami s 18 mrtvými, které na začátku května otřásly Srbskem. Podle agentury APA šlo již o čtvrtou demonstraci proti násilí. Desetitisíce demonstrantů podle srbského vysílání BBC požadovaly odstoupení prezidenta Aleksandara Vučiče.

Vučić odstoupil z čela vládnoucí Srbské pokrokové strany (SNS), hlavou státu ale zůstává. Prezidentův krok následoval den poté, co desetitisíce lidí svezených autobusy z celého Srbska a ze sousedního Kosova, Černé Hory a Bosny v centru Bělehradu demonstrovaly na Vučičovu podporu.

Navzdory dešti zaplnily desetitisíce lidí centrální ulice Bělehradu. Nejprve mnozí zanechali před sídlem parlamentu květiny na památku obětí masových vražd a poté davy lidí vytvořily kruh kolem budovy srbského rozhlasu a televize RTS a skandovaly "Demise, demise!" a "Vučiči, odejdi!", informuje BBC. Připomněla také, že mezi požadavky demonstrantů a opozičních stran patří výměna členů regulačního orgánu pro elektronická média a odebrání vysílacích frekvencí televizím, které propagují násilí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy