reklama
 
 

Thálie získali Cibulková a Prachař

24. 3. 2007 23:09
Praha - Sezonu udělování uměleckých cen uzavřeli divadelníci, kteří si v Národním divadle počtrnácté rozdali Thálie.

Herci David Prachař, Tomáš Töpfer, Vilma Cibulková, světově uznávaný choreograf Jiří Kylián a baletka Adéla Pollertová převzali v historické budově Národního divadla ceny Thálie za mimořádné jevištní výkony v oblasti dramatických umění v roce 2006.

Herecká asociace je udělovala už počtrnácté. Do nominací se dostali umělci z jedenácti scén, z nichž bylo šest mimopražských. Moderátorem večera v přímém přenosu České televize byl plzeňský herec, dramatik a režisér Antonín Procházka.

Držitelé Thálií

 • Činohra

Vilma Cibulková (Slečna Fischerová ve hře Jeffreyho Hatchera Picasso, Divadlo Ungelt Praha)

David Prachař (hlavní role ve hře Alessandra Baricca Novecento (Magické piáno, Divadlo Viola Praha)

 • Opera

Kate Aldrichová (Sesto v opeře W. A. Mozarta La clemenza di Tito, Národní divadlo Praha)

Johannes Chum (Tito v opeře W. A. Mozarta La clemenza di Tito, Národní divadlo Praha)

 • Opereta, muzikál

Radka Coufalová Vidláková (Vypravěčka v muzikálu Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť, Městské divadlo Brno)

Tomáš Töpfer (Tovje v muzikálu Šumař na střeše, Divadlo Na Fidlovačce, Praha)

 • Balet a pantomima

Adéla Pollertová (Julie v baletu Romeo a Julie, Národní divadlo Praha)

Jan Fousek (Smrt v baletu Svěcení jara, Národní divadlo v Brně)

Ceny za celoživotní dílo

 • Věra Kubánková (činohra)
 • Miloslava Fidlerová (opera)
 • Jiřina Šlezingrová Škodová (balet)

Zvláštní cena Kolegia

Jiří Kylián (tanečník a choreograf)

Cena pro mladého umělce do 33 let

Jan Hájek (Národní divadlo moravskoslezské, Ostrava/Národní divadlo Praha)

Thálie za celoživotní mistrovství získaly pražská herečka Věra Kubánková,  operní pěvkyně Miloslava Fidlerová, která přes 30 let působila v Národním divadle v Praze, a Jiřina Šlezingrová-Škodová. Ta během své kariéry tančila na jevištích v Brně, Opavě a v Olomouci.

Zvláštní cenu Thálie udělilo kolegium slavnému choreografovi Jiřímu Kyliánovi, jehož jméno je spojeno s Nizozemským tanečním divadlem.

V činoherním oboru byli prestižními křišťálovými číšemi vyznamenáni Vilma Cibulková a David Prachař.

Cibulková, nominovaná už potřetí, byla oceněna byla za roli slečny Fischerové ve hře Picasso na komorním jevišti Divadla Ungelt.

Prachaře si porota všimla za výkon v monodramatu Novecento na jevišti pražské Violy, na němž vystupuje s pianistou Emilem Viklickým.

Ze čtyř nominovaných v oblasti opery získali Thálie sólisté inscenace La clemenza di Tito v Národním divadle v Praze: americká pěvkyně Kate Aldrichová a rakouský tenorista Johannes Chum. Oběma účast na pražském ceremoniálu zabránily pracovní povinnosti.

Z baletních umělců byli odměněni sólistka Národního divadla v Praze Adéla Pollertová za titulní roli v baletu Romeo a Julie, v níž podle poroty s lehkostí zvládá komplikované choreografické vazby, a sólista Národního divadla v Brně Jan Fousek za ztvárnění Smrti v inscenaci Svěcení jara. Nominován byl podruhé.

Novými držiteli Thálií v oblasti operety a muzikálu jsou Radka Coufalová Vidláková za ztvárnění vypravěčky v inscenaci Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť na scéně Městského divadla v Brně a Tomáš Töpfer. Pro něj byla role mlékaře Tovjeho v obnovené premiéře Šumaře na střeše na pražské Fidlovačce muzikálovým debutem.

Cenu pro činoherce do 33 let převzal nový člen souboru Národního divadla v Praze Jan Hájek. Hraje tam ve třech inscenacích a hostuje v pražském Činoherním klubu.

Čerstvý šedesátník Kylián dosud vytvořil přes 80 choreografií, z nichž velkou část převzaly zahraniční soubory včetně Národního divadla v Praze a Pražského komorního baletu. "Nechci se holedbat, ale cen které jsem dosud obdržel, bylo opravdu hodně. Některých si samozřejmě vážím víc. Thálie je určitě jednou z nejkrásnějších, protože jde o cenu od kolegů, jakýsi bonbónek a něco velmi vzácného," řekl Kylián, řažený mezi desítku nejvýznamnějších žijících choreografů.

autor: kul, ČTK | 24. 3. 2007 23:09

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama