Thálie získali Cibulková a Prachař

kul, ČTK
24. 3. 2007 23:09
Praha - Sezonu udělování uměleckých cen uzavřeli divadelníci, kteří si v Národním divadle počtrnácté rozdali Thálie.

Herci David Prachař, Tomáš Töpfer, Vilma Cibulková, světově uznávaný choreograf Jiří Kylián a baletka Adéla Pollertová převzali v historické budově Národního divadla ceny Thálie za mimořádné jevištní výkony v oblasti dramatických umění v roce 2006.

Herecká asociace je udělovala už počtrnácté. Do nominací se dostali umělci z jedenácti scén, z nichž bylo šest mimopražských. Moderátorem večera v přímém přenosu České televize byl plzeňský herec, dramatik a režisér Antonín Procházka.

Držitelé Thálií

  • Činohra

Vilma Cibulková (Slečna Fischerová ve hře Jeffreyho Hatchera Picasso, Divadlo Ungelt Praha)

David Prachař (hlavní role ve hře Alessandra Baricca Novecento (Magické piáno, Divadlo Viola Praha)

  • Opera

Kate Aldrichová (Sesto v opeře W. A. Mozarta La clemenza di Tito, Národní divadlo Praha)

Johannes Chum (Tito v opeře W. A. Mozarta La clemenza di Tito, Národní divadlo Praha)

  • Opereta, muzikál

Radka Coufalová Vidláková (Vypravěčka v muzikálu Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť, Městské divadlo Brno)

Tomáš Töpfer (Tovje v muzikálu Šumař na střeše, Divadlo Na Fidlovačce, Praha)

  • Balet a pantomima

Adéla Pollertová (Julie v baletu Romeo a Julie, Národní divadlo Praha)

Jan Fousek (Smrt v baletu Svěcení jara, Národní divadlo v Brně)

Ceny za celoživotní dílo

  • Věra Kubánková (činohra)
  • Miloslava Fidlerová (opera)
  • Jiřina Šlezingrová Škodová (balet)

Zvláštní cena Kolegia

Jiří Kylián (tanečník a choreograf)

Cena pro mladého umělce do 33 let

Jan Hájek (Národní divadlo moravskoslezské, Ostrava/Národní divadlo Praha)

Thálie za celoživotní mistrovství získaly pražská herečka Věra Kubánková,  operní pěvkyně Miloslava Fidlerová, která přes 30 let působila v Národním divadle v Praze, a Jiřina Šlezingrová-Škodová. Ta během své kariéry tančila na jevištích v Brně, Opavě a v Olomouci.

Zvláštní cenu Thálie udělilo kolegium slavnému choreografovi Jiřímu Kyliánovi, jehož jméno je spojeno s Nizozemským tanečním divadlem.

V činoherním oboru byli prestižními křišťálovými číšemi vyznamenáni Vilma Cibulková a David Prachař.

Cibulková, nominovaná už potřetí, byla oceněna byla za roli slečny Fischerové ve hře Picasso na komorním jevišti Divadla Ungelt.

Prachaře si porota všimla za výkon v monodramatu Novecento na jevišti pražské Violy, na němž vystupuje s pianistou Emilem Viklickým.

Ze čtyř nominovaných v oblasti opery získali Thálie sólisté inscenace La clemenza di Tito v Národním divadle v Praze: americká pěvkyně Kate Aldrichová a rakouský tenorista Johannes Chum. Oběma účast na pražském ceremoniálu zabránily pracovní povinnosti.

Z baletních umělců byli odměněni sólistka Národního divadla v Praze Adéla Pollertová za titulní roli v baletu Romeo a Julie, v níž podle poroty s lehkostí zvládá komplikované choreografické vazby, a sólista Národního divadla v Brně Jan Fousek za ztvárnění Smrti v inscenaci Svěcení jara. Nominován byl podruhé.

Novými držiteli Thálií v oblasti operety a muzikálu jsou Radka Coufalová Vidláková za ztvárnění vypravěčky v inscenaci Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť na scéně Městského divadla v Brně a Tomáš Töpfer. Pro něj byla role mlékaře Tovjeho v obnovené premiéře Šumaře na střeše na pražské Fidlovačce muzikálovým debutem.

Cenu pro činoherce do 33 let převzal nový člen souboru Národního divadla v Praze Jan Hájek. Hraje tam ve třech inscenacích a hostuje v pražském Činoherním klubu.

Čerstvý šedesátník Kylián dosud vytvořil přes 80 choreografií, z nichž velkou část převzaly zahraniční soubory včetně Národního divadla v Praze a Pražského komorního baletu. "Nechci se holedbat, ale cen které jsem dosud obdržel, bylo opravdu hodně. Některých si samozřejmě vážím víc. Thálie je určitě jednou z nejkrásnějších, protože jde o cenu od kolegů, jakýsi bonbónek a něco velmi vzácného," řekl Kylián, řažený mezi desítku nejvýznamnějších žijících choreografů.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Ministerstvo životního prostředí odmítá kritiku, že fond nepočítá se stavbou solárů na brownfieldech

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) odmítá kritiku připravovaného Modernizačního fondu (MdF), ve kterém mají být pro českou energetiku z prodeje emisních povolenek k dispozici desítky miliard korun. Pondělní upozornění Svazu moderní energetiky, že peníze z fondu zřejmě nebude možné použít na stavbu solárních elektráren na brownfieldech a v průmyslově znečištěných lokalitách, podle MŽP není pravdivé a fond s tím počítá, sdělil resort.

Svaz moderní energetiky na to reagoval slovy, že i přes to, co říká nyní ministerstvo, je v materiálu doslovně uvedeno, že se na těchto plochách stavět nebude. 

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Při explozích bomb na tržišti v Afghánistánu zemřlo 14 lidí

Dva výbuchy na tržišti v afghánské provincii Bámján zabily nejméně 14 lidí a dalších 45 zranily. Informovala o tom s odvoláním na místní policii agentura Reuters. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Nálož vybuchla před hlavní tržnicí ve městě Bámján ve středním Afghánistánu. Mezi oběťmi jsou dva dopravní policisté, zbytek jsou civilisté, řekl šéf provinční policie Zabardast Safaj. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. Hnutí Tálibán uvedlo, že za výbuchy nestojí.

Další zprávy