Slovanská epopej na hlavním nádraží? Vtip, říká Krumlov

Kultura ČTK Kultura, ČTK
10. 10. 2011 14:02
Fantovu budovu navrhla studie pro primátora Svobodu
Foto: Reuters

Praha - Hlavní město uvažuje o tom, že by Muchovu Slovanskou epopej umístilo do historické Fantovy budovy pražského hlavního nádraží. Tento prostor navrhla studie, kterou si nechal zpracovat pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS).

S návrhem souhlasí i Muchův vnuk John, řekla mluvčí Muchovy nadace Simona Krištofková. Záměr se zamlouvá rovněž společnosti Grandi Stazioni, která nádraží opravuje. Moravský Krumlov, kde byl cyklus dlozho vystaven, podle očeávání nesouhlasí.

Praha chtěla rozměrná plátna dlouhodobě umístit v jízdárně na pražském Pohořelci, s tím ale nesouhlasil Pražský hrad, který jízdárnu spravuje. Možná i proto, že prezident Václav Klaus podpořil Moarvský Krumlov v jeho záměru, aby epopej zůstala na Moravě.

Čtěte také:
Krumlov chce Prahu přesvědčit, aby neodvezla epopej
Soud: Stát musí zaplatit Muchově vnučce 300 000

Město proto začalo hledat jiné řešení. Nový návrh je součástí studie, která řeší strategický rozvoj hlavního města. John Mucha, který se ve věci dlouhodobě angažuje, o návrhu města ví. "Prostor (historické budovy hlavního nádraží) by nám nevadil, je to zajímavé místo," uvedla mluvčí. 

Myšlenka je zajímavá i podle mluvčího Grandi Stazioni Martin Hamšík. Společnost v současnosti chystá rekonstrukci této části nádraží; podle Hamšíka by se budova mohla opravit na míru Slovanské epopeji.

Foto: GHMP

Oprava by měla skončit do konce roku 2013, podle Hamšíka by tak obrazy mohly být ve Fantově budově vystaveny od začátku roku 2014. "Hlavní nádraží je uprostřed města a denně jím projde skoro 100 000 lidí. Je to ideální místo pro to, aby epopej zhlédlo co nejvíce lidí," poznamenal Hamšík. Žádná oficiální jednání s městem ale podle něj nezačala.

S rozpaky přijali informace zástupci vedení Moravského Krumlova, kde je většina pláten z epopeje dosud vystavena. "To je snad legrace? To chceme udělat z tak jedinečného díla, jakým je Slovanská epopej, cirkus a vystavovat jej na nádraží," reagoval starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina (TOP 09).

Moravský Krumlov chce stále Prahu přemluvit, aby obrazy na tamějším zámku ponechala. Podle starosty by se tak měla větší pozornost věnovat zachování díla na krumlovském zámku, který čeká celková obnova. Připomněl, že tamní prostory pro plátna budou upraveny a budou do nich začleněny další komnaty zámku, aby se celá expozice rozšířila.

Pět obrazů epopeje je v současnosti v pražském Veletržním paláci, zbývajících 15 je na zámku v Krumlově. Po skončení turistické sezony chce Praha i zbývající plátna přestěhovat na výstavu do Veletržního paláce.

Slovanskou epopej tvoří 20 velkoplošných obrazů inspirovaných slovanskou mytologií a dějinami českého národa. Mucha obrazy daroval Praze, po druhé světové válce byly převezeny do Krumlova. Kvůli stěhování Slovanské epopeje do Prahy vznikly loni mezi Prahou a Moravským Krumlovem ostré spory, které se uklidnily až po výměně vedení obou radnic. Nicméně zdá se, že nejnovější kroky metropole opět zvýšily napětí.

Návrhy prostor pro Slovanskou epopej:

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Aston Villa je díky gólu v nastavení ve finále Ligového poháru

Gól ze třetí nastavené minuty posunul fotbalisty Aston Villy do finále anglického Ligového poháru. Postup trefil záložník Trezeguet střelou z voleje po dlouhém centru dalšího egyptského hráče Ahmeda Elmohamadyho. Birminghamský klub porazil na svém hřišti favorizovaný Leicester 2:1 a po remíze 1:1 z prvního utkání se může těšit do Wembley.

Tam se bude 1. března hrát finále a soupeřem Aston Villy bude lepší z manchesterského derby mezi City a United. První zápas vyhráli obhájci trofeje City 3:1, odveta je na programu ve středu.

Aston Villa, jež v lize bojuje o záchranu a má jen dvoubodový náskok na nesestupové pozice, získala Ligový pohár pětkrát. Naposledy v roce 1996.

Anglický fotbalový Ligový pohár - semifinále, odveta:

Aston Villa - Leicester 2:1 (12. Targett, 90.+3 Trezeguet - 72. Iheanacho). První zápas 1:1, postoupila Aston Villa.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Šéf diplomacie EU: americký plán pro Blízký východ je příležitost k obnovení snah o řešení izraelsko-palestinského konfliktu

Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell řekl, že americký plán pro mír na Blízkém východě je "příležitostí obnovit naléhavě nutné snahy o schůdné řešení izraelsko-palestinského konfliktu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy