Krumlov chce Prahu přesvědčit, aby neodvezla epopej

Kultura ČTK Kultura, ČTK
21. 9. 2011 15:58
Chce po mimisterstvu peníze na opravu zámku
Foto: Reuters

Moravský Krumlov (Znojemsko)  - Radnice v Moravském Krumlově chce přesvědčit Prahu, aby upustila od plánovaného stěhování 15 pláten Muchovy Slovanské epopeje z Moravy do hlavního města. V Praze je už nyní pět obrazů z epopeje.

Krumlov pracuje na projektu úpravy výstavních prostor na tamním zámku, v němž je Muchovo monumentální dílo přes půl století vystaveno. Práce by měly začít co nejdříve.

"S majitelem zámku, jimž je slovenská společnost Incheba, jsme se dohodli na tom, že na rekonstrukci budeme spolupracovat. Nyní žádáme ministerstvo kultury o peníze na opravu objektu," uvedl řekl krumlovský starosta Tomáš Třetina (TOP 09).

Foto: GHMP

V první řadě se počítá s úpravami Rytířského sálu, v němž je epopej umístěna, a okolních prostor, kam by se stálá výstava výtvarného umění měla postupně rozšířit.

Podle poslední varianty dodody mezi Krumlovem a metropolí by plátna měla být na tamním zámku vystavena až do konce října. Pak by měla být srolována do speciálních přepravních tubusů, převezena do Prahy a tam od poloviny prosince vystavena.

Diskutuje se i o tom, že hlavní město pak epopej zapůjčí do Japonska. Na Moravě to však vyvolalo další vlnu nevole, stejně jako plánovaný odvoz díla z rodného kraje jeho tvůrce - secesního malíře Alfonse Muchy.

Jasné není ani to základní: zda Praha po případné výstavě v hlavním městě obrazy vrátí zpět do opraveného zámku v Moravském Krumlově. "Desítky vzkazů v návštěvní knize, ale také četné maily, které jsme dostali, jasně hovoří o tom, že si lidé přejí, aby u nás dílo zůstalo natrvalo. Na nás je, abychom nyní pro dílo vytvořili lepší expozici," řekl k tomu Třetina.

Čtěte také:
Epopej by mohla být na Pohořelci. Hrad to tak nevidí

Slovanskou epopej tvoří 20 velkoplošných obrazů inspirovaných slovanskou mytologií. Mucha obrazy daroval Praze. Žádal, aby pro ně postavila speciální pavilon, což se dosud nestalo.

Po druhé světové válce bylo dílo v zuboženém stavu převezeno na Moravu, zrestaurováno a vystaveno. Když Praha přišla s návrhem, že dílo odveze z Moravského Krumlova, zvedla se proti tomu ostrá kritika. Z města bylo zatím odvezeno pět z 20 obrazů.

Praha chtěla obrazy dlouhodobě vystavit v jízdárně v Keplerově ulici na Pohořelci, kterou spravuje Pražský hrad. Podle České televize ale Hrad Praze poslal v minulých dnech dopis, že vystavení pláten v jízdárně není možné. Další variantou je výstavba nového pavilonu na Letné nebo Vítkově. Není ale jasné, zda by Praha měla na nový pavilon dostatek peněz.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy