Salman Rushdie jede do Indie, promluví na konferenci

14. 3. 2012 9:09
V lednu zrušil účast na festivalu kvůli výhrůžkám smrtí
Foto: Reuters

Dillí - Slavný britský autor indického původu Salman Rushdie promluví v pátek na konferenci v Indii. Do této asijské země se vydá dva měsíce poté, co ho výhrůžky smrtí přiměly zrušit svou účast na indickém literárním festivalu. 

Rushdie, jehož román z roku 1988 Satanské verše je stále v Indii zakázaný kvůli údajné urážce muslimů, má v pátek promluvit na India Today Conclave v Dillí. V lednu autor zrušil účast na literárním festivalu ve městě Džajpur poté, co radikální muslimové pohrozili, že průběh festivalu naruší a policie ho informovala, že ho plánují zavraždit zabijáci z bombajského podsvětí.

Posléze ovšem Rushdie obvinil indické úřady z podvržení falešných informací. Důvodem mohlo být to, že si vláda státu Radžastán nechtěla Rushdieho návštěvou přidělávat problémy. Proti příjezdu spisovatele vystoupily v minulých týdnech některé indické islámské skupiny, podle nichž kontroverzní autor svým dílem uráží muslimy.

Světově uznávaný spisovatel Rushdie se řadu let ukrýval před islámskými fundamentalisty poté, co íránský vůdce Ajatolláh Chomejní vydal v roce 1989 fatvu (náboženský edikt), v níž žádal smrt autora Satanských veršů. Rushdie, který se narodil v roce 1947 v Bombaji, nepotřebuje k cestě do Indie vízum. V Indii byly Satanské verše zakázány hned po vydání v roce 1988 a dodnes tu budí emoce.

Podle oficiálních stránek konference potrvá páteční Rushdieho vystoupení hodinu a bude nazvané "Verše o svobodě - Jsem to, co jsem, a to je vše, co jsem." Na dvoudenní konferenci, která se bude konat v luxusním hotelu Taj Palace, má vystoupit mimo jiné i do politiky vstoupivší pákistánský hráč kriketu Imrán Chán, bollywoodská herečka Karína Kapúrová či bývalý americký diplomat Henry Kissinger.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 5 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy