Po kosmonautech a Indech bude Boyle režírovat olympiádu

Pavel Kroulík
17. 6. 2010 17:27
V Londýně se k němu připojí i režisér Hodin Daldry

Londýn -  Režisér Danny Boyle, nejnověji ověnčený osmi Oscary za snímek Milionář z chatrče, byl jmenován uměleckým ředitelem ceremoniálu, který zahájí londýnskou olympiádu 27. července 2012.

 "Je to fantastická zodpovědnost," řekl Boyle. "Když mi nabídli tu práci, ptali se: Chcete o tom popřemýšlet? Odpověděl jsem jim ale rovnou: Ne, chci to dělat."

 Pořadatelé informovali o Boyleově jmenování ve čtvrtek ve stínu nového londýnského stadionu, který bude zahajovací i zakončovací slavnost hostit.

Foto: Aktuálně.cz

Boyle nebude na práci sám, jedním z výkonných producentů obou ceremoniálů bude další hollywoodský režisér Stephen Daldry. Mezi jeho úspěchy patří filmy Billy Elliot nebo adaptace slavné knihy Hodiny, rozpačitěji byl přijat jeho další zfilmovaný román Předčítač. Podle dřívějších informací by mohl být i být choreografem úvodní show. 

Mluví se o tom, že do týmu by mohl ještě přijít scénograf Mark Fisher, který připravoval koncerty Rolling Stones, Pink Floyd nebo U2.

Organizátoři hledali režiséra několik měsíců a Boyela prý od počátku preferovali. Třiapadesátiletý režisér žije ve východním Londýně nedaleko vznikajícího olympijského areálu a vždy mluvil o olympiádě jen pozitivně.

Pro Byoela prý rozhodla schopnost propojovat různé kultury, kterou prokázal v Milionáři z chatrče - což by mohlo být jedním z témat zahajovací show v multietnickém Londýně.

Foto: Reuters

Ne všichni sice jeho multioscarový film přijali bez výhrad. Někteří komentátoři po jeho vítězství napsali, že přes barvité kulisy jde o návrat brilantně natočených konejšivých pohádek, kterým indicko-bollywodská optika jen dodává "decentně alternativní" pocit.

Publikum se pak podle nich cítí dobře i proto, že si připadá "multikulturní" a netrpí velkopanskými západními manýrami. Ale i kdyby; není to pro všeobjímající zahajovací ceremoniál docela dobrá výbava?

Podle britských médií se přípravný výbor inspiroval minulou olympiádou v Pekingu, kde úvodní show řídil filmový režisér Čang I-mou.  Ceremoniál bude 27. července 2012 sledovat 80 tisíc lidí na stadionu - a jako vždy stovky milionů u televizorů.

Zahájení bude nevyhnutelně srovnáváno s gigantickou show v Pekingu. Představení, jež mělo představit Čínu jako sebevědomou zemi s velkou tradicí i s velkou budoucností, v roce 2008 zhlédla rovná miliarda lidí z celého světa.

Foto: Aktuálně.cz

Šéf organizačního výboru Paul Deighton ale namítá, že Londýn nemíní Peking napodobovat. "Pochybuji, že budeme mít 20 tisíc lidí, kteří dělají všechno najednou. Ale to nevadí, to je krása kontrastu."

Ani Boyle si nemyslí, že by londýnští organizátoři chtěli překonat rozsah pekingské olympiády. "Myslím, že se půjde o něco intimnějšího. Když se podíváte na olympijský areál, vypadá spíš kompaktně než gargantuovsky," řekl ještě před oficiálním jmenováním.

Boyle (1956) režíroval mnoho epizod populárních seriálů jako Inspektor Morse, debutoval černou komedií Mělkým hrob. Průlomem v kariéře byl kultovní Trainspotting. V roce 2000 adaptoval román Pláž v hlavní roli s Leonardem DiCapriem, následoval zombie horor 28 dní poté.

Foto: Kultura

Před Milionářem režíroval vesmírnou sci-fi Sunshine (2007), nedávno se o něm mluvilo jako o adeptovi na režii nové bondovky; podle všeho ale nabídku odmítl a favoritem je nyní Sam Mendes (nicméně projekt byl nedávno zastaven kvůli finančním problémům studia MGM).

Boyleova kariéra má letos pokračovat filmem 127 hodin - jde o životopisné drama na základě příběhu amerického horolezce Arona Ralstona, který přežil v Utahu pád jen díky tomu, že pil vlastní moč a amputoval si zavalenou ruku.

Je svým způsobem pozoruhodné, že Boyle, jehož dynamický videoklipový styl kdysi dráždil staromilce a mravokárce, se dnes stává součástí establishmentu; nicméně není to nic proti osudům Čang I-moua, který se z téměř disidentského zakazovaného autora stal jedním z prominentů režimu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 41 minutami

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku na silnici I/35. Jednoho musel vrtulník převézt do nemocnice, řekl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Aleš Malý. Frekventovaná silnice je kvůli nehodě uzavřena, podle mluvčí krajské policie Dity Holečkové bude uzavřena zřejmě do 12:00.

"Dvě osoby utrpěly středně těžká až těžká zranění. Jedna byla letecky přepravena do Brna, druhou převezla sanita do Fakultní nemocnice v Olomouci," uvedl Malý. Čtyři lidé s lehkými zraněními skončili ve Svitavské nemocnici.

Podle mluvčí krajských hasičů Venduly Horákové se u Gruny srazily dvě dodávky a nákladní automobil. Hasiči museli ze dvou dodávek vyprostit zaklíněné řidiče.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Spilková zakončila turnaj v Portlandu dvěma ranami pod par a 38. místem

Golfistka Klára Spilková zakončila turnaj v Portlandu nejlepším kolem, zvládla jej s dvěma ranami pod par a dělí se o konečnou 38. příčku. Na letošním okruhu LPGA tak zaznamenala druhé nejlepší umístění, v dubnu na Havaji atakovala elitní desítku a byla dvanáctá. Zkrácený podnik Portland Classic, který o jedno kolo připravilo deštivé počasí, vyhrála světová dvojka Korejka Ko Čin-jong se skóre -11.

Šestadvacetiletá Spilková v Portlandu prošla cutem po předchozích třech nezdarech na elitním okruhu. Na prvním turnaji po olympijských hrách se každým dnem zlepšovala, hrála 75, 74 a v neděli 70 ran. Na závěr měla pět birdie a tři bogey.

O 38. místo se česká golfistka podělila se čtyřmi hráčkami, všechny získaly odměnu 7323 dolarů. Vítězná Ko Čin-jong si odvezla s devátým titulem na LPA Tour i prémii 210.000 dolarů. Za ní se podělily o druhou pozici s výsledkem -7 krajanka I Čong-un a Australanka korejského původu Su Oh.

Další zprávy