Po kosmonautech a Indech bude Boyle režírovat olympiádu

Pavel Kroulík
17. 6. 2010 17:27
V Londýně se k němu připojí i režisér Hodin Daldry

Londýn -  Režisér Danny Boyle, nejnověji ověnčený osmi Oscary za snímek Milionář z chatrče, byl jmenován uměleckým ředitelem ceremoniálu, který zahájí londýnskou olympiádu 27. července 2012.

 "Je to fantastická zodpovědnost," řekl Boyle. "Když mi nabídli tu práci, ptali se: Chcete o tom popřemýšlet? Odpověděl jsem jim ale rovnou: Ne, chci to dělat."

 Pořadatelé informovali o Boyleově jmenování ve čtvrtek ve stínu nového londýnského stadionu, který bude zahajovací i zakončovací slavnost hostit.

Foto: Aktuálně.cz

Boyle nebude na práci sám, jedním z výkonných producentů obou ceremoniálů bude další hollywoodský režisér Stephen Daldry. Mezi jeho úspěchy patří filmy Billy Elliot nebo adaptace slavné knihy Hodiny, rozpačitěji byl přijat jeho další zfilmovaný román Předčítač. Podle dřívějších informací by mohl být i být choreografem úvodní show. 

Mluví se o tom, že do týmu by mohl ještě přijít scénograf Mark Fisher, který připravoval koncerty Rolling Stones, Pink Floyd nebo U2.

Organizátoři hledali režiséra několik měsíců a Boyela prý od počátku preferovali. Třiapadesátiletý režisér žije ve východním Londýně nedaleko vznikajícího olympijského areálu a vždy mluvil o olympiádě jen pozitivně.

Pro Byoela prý rozhodla schopnost propojovat různé kultury, kterou prokázal v Milionáři z chatrče - což by mohlo být jedním z témat zahajovací show v multietnickém Londýně.

Foto: Reuters

Ne všichni sice jeho multioscarový film přijali bez výhrad. Někteří komentátoři po jeho vítězství napsali, že přes barvité kulisy jde o návrat brilantně natočených konejšivých pohádek, kterým indicko-bollywodská optika jen dodává "decentně alternativní" pocit.

Publikum se pak podle nich cítí dobře i proto, že si připadá "multikulturní" a netrpí velkopanskými západními manýrami. Ale i kdyby; není to pro všeobjímající zahajovací ceremoniál docela dobrá výbava?

Podle britských médií se přípravný výbor inspiroval minulou olympiádou v Pekingu, kde úvodní show řídil filmový režisér Čang I-mou.  Ceremoniál bude 27. července 2012 sledovat 80 tisíc lidí na stadionu - a jako vždy stovky milionů u televizorů.

Zahájení bude nevyhnutelně srovnáváno s gigantickou show v Pekingu. Představení, jež mělo představit Čínu jako sebevědomou zemi s velkou tradicí i s velkou budoucností, v roce 2008 zhlédla rovná miliarda lidí z celého světa.

Foto: Aktuálně.cz

Šéf organizačního výboru Paul Deighton ale namítá, že Londýn nemíní Peking napodobovat. "Pochybuji, že budeme mít 20 tisíc lidí, kteří dělají všechno najednou. Ale to nevadí, to je krása kontrastu."

Ani Boyle si nemyslí, že by londýnští organizátoři chtěli překonat rozsah pekingské olympiády. "Myslím, že se půjde o něco intimnějšího. Když se podíváte na olympijský areál, vypadá spíš kompaktně než gargantuovsky," řekl ještě před oficiálním jmenováním.

Boyle (1956) režíroval mnoho epizod populárních seriálů jako Inspektor Morse, debutoval černou komedií Mělkým hrob. Průlomem v kariéře byl kultovní Trainspotting. V roce 2000 adaptoval román Pláž v hlavní roli s Leonardem DiCapriem, následoval zombie horor 28 dní poté.

Foto: Kultura

Před Milionářem režíroval vesmírnou sci-fi Sunshine (2007), nedávno se o něm mluvilo jako o adeptovi na režii nové bondovky; podle všeho ale nabídku odmítl a favoritem je nyní Sam Mendes (nicméně projekt byl nedávno zastaven kvůli finančním problémům studia MGM).

Boyleova kariéra má letos pokračovat filmem 127 hodin - jde o životopisné drama na základě příběhu amerického horolezce Arona Ralstona, který přežil v Utahu pád jen díky tomu, že pil vlastní moč a amputoval si zavalenou ruku.

Je svým způsobem pozoruhodné, že Boyle, jehož dynamický videoklipový styl kdysi dráždil staromilce a mravokárce, se dnes stává součástí establishmentu; nicméně není to nic proti osudům Čang I-moua, který se z téměř disidentského zakazovaného autora stal jedním z prominentů režimu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

AstraZeneca začíná s výrobou vakcíny proti koronaviru, i když testování ještě neskončilo

Britská farmaceutická společnost AstraZeneca oznámila, že začíná s výrobou potenciální vakcíny proti nemoci covid-19. Ačkoli klinické testování očkovací látky není dosud u konce, a není tedy jasné, zda je vakcína funkční, chce firma mít k dispozici zásoby pro případ, že by testy dopadly dobře. Stanici BBC to dnes řekl šéf společnosti Pascal Soriot. AstraZeneca si zajistila kapacity pro dodávku celkem dvou miliard dávek testované vakcíny.

"Začínáme s výrobou vakcíny ihned - musíme ji mít připravenou ve chvíli, kdy budou výsledky (testování)," řekl Soriot. "Samozřejmě, že toto rozhodnutí s sebou nese riziko, ale jde o finanční riziko, pokud vakcína nebude funkční… Pak by všechen materiál, všechny vyrobené vakcíny přišly vniveč," dodal.

AstraZeneca vyvíjí vakcínu s pracovním názvem AZD1222 ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou a v současnosti ji testuje na 10 000 dobrovolnících v Británii. Výsledky zkoušek by měla znát do srpna.

Firma se zavázala, že polovinu dávek očkovací látky, které se chystá vyrobit, poskytne chudším zemím. Ve čtvrtek oznámila, že uzavřela další dva kontrakty, přičemž jeden z nich ve výši 750 milionů dolarů s nadacemi filantropů Billa a Melindy Gatesových. Z celkem jedné miliardy dávek očkování určených pro chudší země by mělo být 400 milionů k dispozici ještě před koncem letošního roku.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Na Teplicku skončil první den senátních voleb, účast byla asi 12 procent

Volební místnosti na Teplicku, kde voliči vybírají nástupce Jaroslava Kubery (ODS), se ve 22:00 pro dnešek uzavřely. První kolo doplňovacích voleb bude pokračovat v sobotu od 8:00 do 14:00. Účast je zatím podle předběžného odhadu v průměru kolem 12 procent, řekla Pavla Doksanská z teplického magistrátu, která má na starosti organizační zabezpečení voleb.

Hlasování doprovází kvůli epidemiologické situaci zvýšená hygienická opatření. Lidé musí mít při vstupu do budov roušky, které si sejmou jen kvůli ověření totožnosti.

Nástupce Jaroslava Kubery, který nečekaně v lednu zemřel, lidé vybírají z devíti kandidátů. Pokud žádný z nich nezíská v prvním kole nadpoloviční většinu, o vítězi rozhodne za týden finále mezi dvěma nejúspěšnějšími uchazeči z kola prvního. Vítěz voleb se ujme mandátu v horní parlamentní komoře na zbytek Kuberova funkčního období, tedy do 13. října 2024. Mandát chtějí získat například teplický primátor Hynek Hanza (ODS), ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) nebo ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman (za Senátor 21 s podporou TOP 09, Liberálně ekologické strany a Strany zelených).

Zdroj: ČTK
Další zprávy