Otec hledal stopy po neandertálcích, syn tvořil. Připomíná je výstava Valoch & Valoch

Otec hledal stopy po neandertálcích, syn tvořil. Připomíná je výstava Valoch & Valoch
Její součástí je dětské hřiště…
… a potrvá do 27. srpna příštího roku.
Na snímku z výstavy Valoch & Valoch stojí kurátor Petr Ingerle u mamutího klu z Předmostí.
...
Foto: archiv Moravské galerie v Brně
ČTK ČTK
5. 10. 2022 18:00
Vztah mezi otcem a synem, respektive jejich obory archeologií a konceptuálním uměním, zkoumá nová výstava Moravské galerie v Brně. Zaměřuje se na dvě osobnosti. Karel Valoch byl nestorem moravské archeologie, zemřel v roce 2013. Jeho syn, dnes šestasedmdesátiletý Jiří Valoch, se věnuje umění jako osobitý tvůrce, kurátor i sběratel.

Přehlídka nazvaná Valoch & Valoch: Archeologie a konceptuální umění ukazuje nečekané styčné plochy, které lze mezi oběma nalézt. K vidění je v Pražákově paláci do 27. srpna příštího roku.

Jiří Valoch se sice nevydal v otcových stopách, archeologie však jeho život ovlivnila. S otcem se od dětství účastnil výzkumů. Pomáhal s dokumentací nebo u pásového přepravníku, jako brigádník na vykopávkách zakresloval nálezy. Trávil zde každé letní prázdniny. Prostředí jej inspirovalo. "Byl schopen vidět tam poezii, která se zrcadlila v jeho pracích," říká jeden z kurátorů současné přehlídky Miroslav Maixner.

Některé své umělecké akce Jiří Valoch později uskutečnil právě v Moravském krasu, kde jeho otec působil jako archeolog.

Výstava je široce pojatá. Tvoří ji jak archeologické nálezy Karla Valocha, tak ukázky synových prací a další tematicky související díla. Oba světy se prolínají třeba v dokumentaci archeologických nálezů, jež se formálně podobá dokumentaci happeningů a uměleckých akcí v krajině. Podobný je také systém skladování a třídění sbírek, ať už archeologických, nebo uměleckých. Do stejných depozitárních skříní kurátoři umístili skutečné archeologické nálezy i jimi inspirovaná umělecká díla.

"Konceptuální umění nemělo ambice vytvářet pouze sochy, ale akci, událost v krajině, kterou zdokumentovalo," poznamenává kurátor Ondřej Chrobák. "Dokumentovaly se i archeologické objevy a my tyto dokumentace porovnáváme. Zajímavé je, že Jiří Valoch fotografoval dokumenty z výzkumu tím samým fotoaparátem, kterým pořizoval svá umělecká díla," všímá si.

Návštěvníci uvidí také díla českých i zahraničních autorů, v jejichž tvorbě lze vysledovat paralely mezi uměním, prehistorií a archeologií, ať už v námětech, nebo třeba materiálu. Konkrétně jde o kresby německého malíře A. R. Pencka, grafiky Meret Oppenheimové zobrazující mytická zvířata, dokumentaci land-artových děl britského rodáka Richarda Longa nebo velkoformátové dílo Margity Titlové s otisky jejích vlastních rukou.

Součástí přehlídky v Pražákově paláci je rovněž prostor evokující jeskyni, kde předchůdci současného člověka nacházeli útočiště a vytvářeli některé prvotní formy umění. Karel Valoch v jeskyni Kůlna nalezl zlomek čelisti neandertálce, což bylo ve světovém měřítku jednou z nejdůležitějších událostí poválečné archeologie. V bezprostředním i vzdálenějším okolí téže jeskyně pak dvě dekády podnikal nejrůznější umělecké akce Jiří Valoch.

Základem výstavy se stalo zpracování rozsáhlého uměleckého archivu a sbírky Jiřího Valocha, které daroval Moravské galerii. Její první část instituce zpřístupnila online vloni. Hodnota daru se pohybuje v desítkách milionů korun, což z Valocha činí jednoho z největších současných donátorů umění v českém kontextu. Galerie plánuje zveřejnit na internetu přes 3000 děl.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 18 minutami

Venezuelská vláda a opozice obnovily jednání, USA v reakci zmírnily sankce

Venezuelská vláda a opozice se dnes vrátily k rozhovorům, které loni v říjnu uvázly na mrtvém bodě. Washington v reakci povolil americkému ropnému gigantu Chevron částečně obnovit své aktivity ohledně těžby ropy ve Venezuele. Chevron tam přestal těžit kvůli sankcím, které vůči autoritářskému režimu prezidenta Nicoláse Madura zavedla vláda předchozího amerického prezidenta Donalda Trumpa. 

Zástupci venezuelské vlády a opozice dnes v mexické metropoli podepsali dílčí dohodu, v níž správu několika miliard dolarů zmrazených v zahraničních bankách svěřily OSN. Venezuelská aktiva budou postupně rozmrazována, aby zmírnila humanitární krizi v této jihoamerické zemi. Finance by mohly být využity například na zlepšení stavu zdravotnictví či elektrické sítě.

Americké ministerstvo financí uvedlo, že společnost Chevron může částečně obnovit aktivity společného podniku s venezuelskou státní firmou PDVSA, musí ale zajistit, že PDVSA nebude dostávat žádné příjmy z prodeje ropy společnosti Chevron.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Karvinsku usmrtil vlak člověka. Provoz na trati vedoucí i do Polska, stojí

Na železniční trati mezi Bohumínem a Dětmarovicemi na Karvinsku srazil okolo 18:00 vlak člověka, který na místě zemřel. Provoz na trati vedoucí i na Slovensko a do Polska je přerušený. Řekla to policejní mluvčí Kateřina Kubzová.

"Bližší informace zatím nejsou známy. Okolnosti události zjišťují policisté, kteří jsou v tuto chvíli na místě," řekla mluvčí. Neštěstí se stalo poblíž dětmarovické elektrárny. Trať z Dětmarovic vede jednak přes Petrovice u Karviné do Polska a jednak do Českého Těšína a dál na Slovensko. Podle webu Českých drah potrvá přerušení provozu předběžně do 21:50.

Další zprávy