Odešel spisovatel Mulisch, poslední z nizozemské trojky

Kultura Kultura
31. 10. 2010 14:22
Jeho dílo reflektuje druhou světovou válku
Foto: Aktuálně.cz

Amsterodam - Ve věku 83 let zemřel v sobotu v Amsterodamu nizozemský spisovatel Harry Mulisch. Odešel tak poslední z „velké trojky" tamní literatury 20. století, k níž kromě něj patřili W. F. Hermans (1921-1995) a Gerard Reve (1923-2006).

Nizozemská televize přinesla zprávu ve zvláštním vydání televizních novin a pozměnila program zařazením dokumentárních pořadů či reakcemi spisovatelů, literárních vědců a dalších lidí, kteří Mulische osobně znali. Oznámení o jeho úmrtí předcházela už v pátek zpráva o spisovatelově vážném zdravotním stavu, popsala reakce na serveru i-literatura překladatelka Magda de Bruin.

Harry Mulisch byl podle encyklopedií i podle vlastních slov česko-rakousko-uherského původu. Jeho otec se narodil v Jablonci; matka Židovka pocházela z Antverp. Autor za sebou zanechal za sebou dílo hluboce poznamenané druhou světovou válkou, napsal více než 70 novel, románů, esejí, sbírek básní a divadelních her.

Těžiště jeho tvorby však spočívalo v próze, která byla nezřídka tematicky ukotvená ve skutečné i fiktivní válce a měla mytologické ladění. Právě nedávno shodou okolností vyšlo česky v Odeonu jeho vrcholné dílo Objevení nebe, téměř tisícistránkový román z roku 1992.

Jde o zprávu anděla svému nadřízenému o splněném poslání: Bůh zjistí, že lidstvo uzavřelo pakt s ďáblem, místo v Boha věří v rozum a schází už málo, aby se svými technologickými vymoženostmi vyrovnalo božským schopnostem.

Proto se rozhodne ukončit svou smlouvu s lidmi vytesanou na  kamenných deskách, které snesl Mojžíš z hory. Desky je třeba vrátit do nebe; tak začíná fantastická cesta, jež trvá celá desetiletí. Zároveň je kniha vyprávěním o přátelství Onna a Maxe, kteří ztělesňují turbulentní proměny Nizozemska v druhé polovině 20. století.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Po nárazu auta do stromu na Litoměřicku jsou řidička a dvě děti v kritickém stavu

Velmi těžká zranění utrpěly řidička a dvě děti při nárazu Škody Fabia do stromu. Vážná dopravní nehoda se stala dnes odpoledne u Budyně nad Ohří na Litoměřicku. ČTK to řekla ústecká mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Řidička narozená v roce 1972 havarovala před 15:00 na silnici 246 mezi Budyni nad Ohří a vesnici Nížebohy. "Z dosud nezjištěných příčin vyjela mimo komunikaci a narazila do stromu. Ve vozidle s touto řidičkou cestovaly dvě děti," uvedla Hyšplerová.

Žena i obě děti utrpěly podle krajského mluvčího záchranné služby Prokopa Voleníka velmi vážná zranění. "Ženu jsme převezli pozemní posádkou do ústeckého traumacentra. Pro děti vzlétl vrtulník letecké záchranné služby Ústí nad Labem a pražský vrtulník. Obě děti byly transportovány do jednoho z pražských traumacenter," dodal Voleník.

Další zprávy