Odešel spisovatel Mulisch, poslední z nizozemské trojky

Kultura Kultura
31. 10. 2010 14:22
Jeho dílo reflektuje druhou světovou válku
Foto: Aktuálně.cz

Amsterodam - Ve věku 83 let zemřel v sobotu v Amsterodamu nizozemský spisovatel Harry Mulisch. Odešel tak poslední z „velké trojky" tamní literatury 20. století, k níž kromě něj patřili W. F. Hermans (1921-1995) a Gerard Reve (1923-2006).

Nizozemská televize přinesla zprávu ve zvláštním vydání televizních novin a pozměnila program zařazením dokumentárních pořadů či reakcemi spisovatelů, literárních vědců a dalších lidí, kteří Mulische osobně znali. Oznámení o jeho úmrtí předcházela už v pátek zpráva o spisovatelově vážném zdravotním stavu, popsala reakce na serveru i-literatura překladatelka Magda de Bruin.

Harry Mulisch byl podle encyklopedií i podle vlastních slov česko-rakousko-uherského původu. Jeho otec se narodil v Jablonci; matka Židovka pocházela z Antverp. Autor za sebou zanechal za sebou dílo hluboce poznamenané druhou světovou válkou, napsal více než 70 novel, románů, esejí, sbírek básní a divadelních her.

Těžiště jeho tvorby však spočívalo v próze, která byla nezřídka tematicky ukotvená ve skutečné i fiktivní válce a měla mytologické ladění. Právě nedávno shodou okolností vyšlo česky v Odeonu jeho vrcholné dílo Objevení nebe, téměř tisícistránkový román z roku 1992.

Jde o zprávu anděla svému nadřízenému o splněném poslání: Bůh zjistí, že lidstvo uzavřelo pakt s ďáblem, místo v Boha věří v rozum a schází už málo, aby se svými technologickými vymoženostmi vyrovnalo božským schopnostem.

Proto se rozhodne ukončit svou smlouvu s lidmi vytesanou na  kamenných deskách, které snesl Mojžíš z hory. Desky je třeba vrátit do nebe; tak začíná fantastická cesta, jež trvá celá desetiletí. Zároveň je kniha vyprávěním o přátelství Onna a Maxe, kteří ztělesňují turbulentní proměny Nizozemska v druhé polovině 20. století.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Hackeři zaútočili na běloruskou státní televizi, ukázali protesty

Běloruští hackeři narušili internetové vysílání běloruské státní televizní a rozhlasové společnosti BT a místo večerních zpráv umístili na její web videa natočená na protivládních protestech. Nahrávky ukazovaly bití a zatýkání demonstrantů běloruskou policií, informuje server Tut.by.

Hackeři přerušili v sobotu večer přímý přenos na webu televize BT ve chvíli, kdy její redaktoři mluvili s náměstkem ministra zdravotnictví o onemocnění covid-19 v Bělorusku. Místo toho se na stránkách objevily záběry z protivládních protestů, které na sociální síti Telegram umístil televizní kanál Current Time TV a kanály Nexta, Onliner a TUT.BY.

Ve stejnou dobu se na telegramovém kanálu skupiny s názvem Kyber-Partyzáni objevila zpráva "Pokud BT nechce lidem ukázat pravdu, ukážeme ji my". Později přestala stránka televize fungovat.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

KLDR uvedla, že pátrá po těle zabitého Jihokorejce

Severní Korea pátrá po těle jihokorejského úředníka zastřeleného severokorejskými vojáky a je ochotna ho předat, pokud bude při pátrací operaci nalezeno. Podle agentury Reuters to dnes uvedla severokorejská státní média. Zároveň přitom varovala, že operace jihokorejského námořnictva v pohraniční oblasti zvyšují napětí mezi oběma zeměmi.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un se v pátek Jižní Koreji za incident omluvil. Takové gesto je ze strany vůdce KLDR něčím zcela výjimečným, poznamenaly tiskové agentury. Vojáci KLDR proti Jihokorejci zakročili začátkem týdne, údajně v rámci snah o zastavení šíření koronaviru. Úředník podle jihokorejského vyjádření kontroloval možné nepovolené rybaření v oblasti námořní hranice mezi oběma zeměmi u jihokorejského ostrova Jonpchjong. Jihokorejská armáda uvedla, že Severokorejci muže zastřelili, jeho tělo polili hořlavinou a zapálili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy