Nové centrum současného umění vás vítá v kapitalismu

Tereza Kozlová
20. 10. 2008 20:20
Za holešovickým Doxem je podnikatel Válka
Foto: Tereza Kozlová

Praha - Holešovické Centrum současného umění Dox je příslibem nové éry pražského kulturního života. Zahajovací výstavou jsou od sobotní vernisáže čtyři monumentální instalace, z nichž nejrozsáhlejší je expozice španělského umělce José María Cany nazvaná Vítejte v kapitalismu!

Slovák Matěj Krén zase v Doxu vystavěl svou další knižní instalaci, která láká ke vstupu do nekonečného knižního vesmíru. A teoretik Jiří Hůla ve spolupráci s výtvarníkem Dominikem Langem představuje veřejnosti svůj archiv statisíců dokumentů o současném výtvarném umění, který založil v roce 1984.

Mezi obvyklými obličeji se objevila řada cizích tváří; Terezu Maxovou výstavou provázel sám José María Cano. Přítomnost modelky stejně jako dámy v leopardím kabátu sice tradiční vernisážisty poněkud znepokojovala, ale netradiční návštěvnice jen umocnily atmosféru místa.

Foto: Pavel Kroulík, Archiv
Čtěte také:
Módní návrhář: Za Designblokem stojí nadšení lidí

V tlačenici, která zaplnila téměř celé tři tisíce metrů výstavních prostor, byl také drobný muž v poněkud neforemném saku. To je on, řekl mi kolega. Leoš Válka, iniciátor a investor Centra Dox, úspěšný podnikatel v realitách, bývalý emigrant, horolezec, myč mrakodrapů, milovník architektury a umění.

Právě řešil technické nedostatky výstavního katalogu, které běžné oko stěží zaznamenalo. Na rozdíl od jiných uměnímilovných mecenášů neměl ochranku a nevypadal, že to celé dělá jen pro vylepšení vlastní image. Zdá se, že mnohamilionovou investici doplňuje i Válkova osobní angažovanost, propracovaná koncepce a kontakty.
 
Ambice centra jsou totiž vysoké, směřují až k Muzeu moderního umění v New Yorku. Uměleckým ředitelem Doxu je Jaroslav Anděl, bývalý ředitel Národní galerie v Praze, dnes žijící mezi Prahou a New Yorkem. Mezi členy mezinárodního poradního výboru je například i ředitel Londýnské Tate Modern Vincente Todoli.

Foto: Tereza Kozlová

Staré tovární budovy proměnil ve variabilní světlé prostory architekt Ivan Kroupa. Kromě výstavních sálů najdete kavárnu, knihovnu, obchod s designem a časem prý i restauraci.

Název Dox si pohrává s řeckými slovy doxa (názor) a paradoxon, stejně jako s blízkostí holešovických doků a odkazem na industriální dědictví budovy i celé čtvrti. Jednoduché výrazné logo vzniklo ve Studiu Najbrt.

Autor hlavní expozice, španělský umělec José María Cano, má za sebou úspěšnou kariéru hvězdy pop-music. V 80. letech se svou skupinou Mecano ovládal hitparády španělsky mluvících zemí. V novém století se ale rozhodl vstoupit do výtvarného umění.

Českému publiku se představuje několika soubory nadživotně zvětšených novinových výstřižků provedených voskovou technikou zvanou enkaustika. Největší soubor, který dal název výstavě, tvoří obří novinové fotografie desítek mocných mužů současnosti, jako jsou Rupert Murdoch, Dieter Zetche, Lakshmi Mittal, Steve Jobs. Umělec je divákovi předkládá jako dobové ikony.

Ve věži galerie pak autor stejnou technikou reprodukuje další dobové obrazy - novinový graf nejhodnotnějších značek světa nebo inzeráty nabízející společnice. Expozice překvapivě nepůsobí prvoplánově; díla minimalistickému prostoru ohromně sluší, a platí to i naopak.

Vítejte v kapitalismu! je výstižný název pro otevírací výstavu instituce stojící na soukromé iniciativě podnikatele.

Pokud se Doxu podaří dostát velkolepých plánů, překonat vzdálenost od centra i nástrahy parkovacích zón, mohl by vyvolat žádoucí rozruch na místní kulturní scéně.

Výstava Vítejte v kapitalismu! je otevřena denně kromě úterý až do 8. února 2009.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Na severu Minneapolisu někdo střílel na příslušníky národní gardy. Novináři si stěžují na policejní násilí

Na severu amerického Minneapolisu někdo v noci na neděli střílel na dvojici příslušníků národní gardy. Ti na místě hlídkovali v návaznosti na policejní zásah proti 20letému černochovi. 

Incident se odehrál asi osm kilometrů od předměstí Brooklyn Center, kde předchozí neděli policejní kontrola na silnici skončila smrtí Daunteho Wrighta. Na gardisty někdo střílel z projíždějícího vozu krátce po čtvrté hodině ranní (11:00 středoevropského času). Jeden z mužů byl hospitalizován kvůli zranění způsobenému rozbitým sklem, druhý podle vyjádření národní gardy státu Minnesota utrpěl jen "povrchové" rány.

Po nepokojích vyvolaných zásahem proti Wrightovi se o víkendu objevovaly zprávy o agresivním jednání bezpečnostních složek vůči novinářům, kteří protesty pokrývali. Na použití pepřového spreje nebo bezdůvodnou vazbu si stěžovali pracovníci agentury AFP, televize CNN i deníku The New York Times (NYT). Guvernér státu Minnesota Tim Walz v neděli označil zásahy proti novinářům za nepřijatelné.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Střelci z FedEx v Indianapolis vloni zabavili brokovnici, pak si koupil dvě pušky

Mladík, který v noci na pátek zabíjel v areálu kurýrní firmy FedEx v americkém Indianapolisu, si dvě poloautomatické pušky použité při útoku pořídil legálně. Brandon Hole tak učinil několik měsíců poté, co mu byla zabavena brokovnice kvůli obavě jeho matky o jeho duševní zdraví, oznámila podle amerických médií policie. Agentura AP v neděli napsala, že ve státě Indiana platí zákon zavedený ve snaze nákupům zbraní za takovýchto okolností zabránit.

Policie popsala zbraně použité při krveprolití ze čtvrteční noci jako "útočné pušky". Hole, kterému bylo 19 let, s nimi v logistickém centru u letiště v Indianapolisu zabil osm lidí. Následně bývalý zaměstnanec firmy FedEx spáchal sebevraždu.

Zbraň mu byla zabavena na základě státního zákona z roku 2005, který umožňuje úřadům odebírat lidem zbraně v případě signálů ohledně jejich možných sklonů k násilí. Město prověřuje, jestli v tomto případě nedošlo k zanedbání ve vymáhání zbraňového zákona. 

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 45 minutami

V texaském Austinu někdo zastřelil tři lidi, policie pátrá po podezřelém

Policie v texaském Austinu v neděli pátrala po 41letém muži v návaznosti na střelecký incident, při kterém přišly o život tři oběti. Podezřelý byl považován za nebezpečného, panovala obava, že by mohl vzít rukojmího. O událostech informovaly agentury Reuters a AP.

"Zdá se, že jde o izolovanou událost v domácnosti, obyvatelstvu nebezpečí nehrozí," uvedla austinská policie. Její šéf Joseph Chacon ale také vyjádřil obavu, že by hlavní podezřelý "mohl případně vzít rukojmího a sám se někde ukrývat a čekat, než odejdeme". Policie obyvatele vyzývala, aby se vyhýbali oblasti na severozápadě města, kde se střelba odehrála. Lidé z dané oblasti pak neměli vycházet na ulici.

Na místě podle svědků zasahovalo více policejních jednotek a sanitky, uvedla agentura AP. Při střelbě přišli o život dvě ženy latinskoamerického původu a jeden muž tmavé pleti. "Zatím nemáme informace o dalších obětech," uvedly zdravotnické úřady.

Údajný pachatel Stephen Broderick se podle Chacona s oběťmi znal, pozadí incidentu ale policejní velitel dále neosvětlil. Hledaného muže popsal jako černocha nižší postavy. Vyšetřovatelé nevěděli, zda uprchl v automobilu, pracovali ovšem s předpokladem, že je ozbrojený.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Při nehodě vozu Tesla zahynuly dvě osoby, za volantem nikdo neseděl

Dva muži zemřeli při srážce vozu Tesla S se stromem nedaleko amerického města Houstunu. Podle místní policie v autě ale nikdo neseděl za volantem, informovala dnes agentura Reuters. Tesla ani úřady pro silniční bezpečnost nehodu nekomentovaly.

Podle místních médií se nehoda stala v sobotu. Vůz jel vysokou rychlostí, když nezvládl zatáčku a narazil do stromu. Po uhašení požáru policie našla ostatky dvou mužů - jeden seděl v přední části na sedadle spolujezdce a druhý v zadní části vozu.

Nehoda se stala v období, kdy se kvůli několika nehodám zvýšila pozornost vůči systému poloautomatického řízení americké automobilky. Americké silniční úřady prošetřují několik desítek nehod vozů Tesla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy