Morávek odpálí mrazivě veselý spektákl

Irena Hejdová Irena Hejdová
21. 10. 2006 10:00
Praha - Nikdy nebylo líp! Motto nadcházejícího dokumentárního festivalu v Jihlavě ožije už dnes v  kavárně Slavia. Uvnitř: AUDIO
Vladimír Morávek
Vladimír Morávek | Foto: Aktuálně.cz

Zvoláním, které je heslem letošního festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě, organizátoři přehlídky chtějí otevřít diskusi napříč společností.

V 18 hodin ji v kavárně Slavia odstartuje divadelní a filmový režisér Vladimír Morávek. Tvůrce proslulý opulentními inscenacemi a rozmáchlými gesty tu uvede happening na motivy hry Karla Steigerwalda a Petra Minaříka.

"Doslova tu vybuchne inscenace, která se vzápětí vyhrotí do střetu protikladných názorů na dobře a líp, ještě líp - a konec toho všeho," lákají po morávkovsku organizátoři na "mrazivě veselý spektákl".

Na divadelní aktovku naváže diskuze, kterou bude moderovat dokumentarista Jan Gogola ml.
Diskutovat budou Karel Schwarzenberg, divadelní režisér a pedagog Ivan Vyskočil nebo divadelní kritik Vladimír Just.

Publikum bude mít možnost do debaty se aktivně zapojit. Vstup bude sice na pozvánky,  Kavárna Slavia však bude po dobu trvání programu otevřena k běžnému provozu.

Letošní Mezinárodní festival dokumentárních filmů v Jihlavě začíná v úterý. Jeho letošní heslo ztvárnila ve stejnojmenné oficiální písni festivalu i skupina A bude hůř.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Plzeňská práva od ledna povede bývalý ústavní soudce Stanislav Balík

Novým děkanem Fakulty právnické Západočeské univerzity v Plzni bude v dalších čtyřech letech pedagog, advokát a bývalý soudce Ústavního soudu Stanislav Balík. Rozhodlo o tom 15 ze 16 hlasů členů akademického senátu fakulty. Balík byl jediným kandidátem. Po jmenování děkanem povede fakultu od 25. ledna 2020, řekla mluvčí ZČU Šárka Stará.

Balík, narozený v roce 1956, absolvoval v roce 1979 Právnickou fakultu Univerzity Karlovy a v roce 1981 obor archivnictví na Filozofické fakultě stejné univerzity. Do roku 1989 pracoval jako podnikový právník, poté se věnoval advokacii. V letech 2002 až 2003 vedl Českou advokátní komoru. V roce 2004 byl jmenován soudcem Ústavního soudu ČR. Po desetiletém mandátu se vedle akademického působení vrátil k advokacii.

Funkci Balík převezme po děkanovi Janu Paulym, který fakultu vede od ledna 2012 a kandidovat už nemohl.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Federer se zúčastní tenisového turnaje na OH v Tokiu

Grandslamový rekordman Roger Federer potvrdil, že se příští rok v Tokiu hodlá zúčastnit popáté v kariéře olympijského tenisového turnaje. Zlato z olympijské dvouhry je jedinou velkou trofejí, která fenomenálnímu Švýcarovi ve sbírce chybí.

"Posledních pár týdnů, možná spíš měsíců, jsem se bavil se svým týmem o tom, co mám dělat příští rok v létě mezi Wimbledonem a US Open. Nakonec rozhodlo moje srdce o tom, že bych chtěl ještě jednou hrát na olympiádě," uvedl dnes během sponzorské akce v Tokiu Federer, jenž krátce po skončení tenisového turnaje na OH oslaví devětatřicáté narozeniny.

Federer se poprvé představil pod pěti kruhy v Sydney v roce 2000, kde skončil čtvrtý. O čtyři roky později, kdy byl stejně jako v Pekingu 2008 vlajkonošem švýcarské výpravy, ho nečekaně ve 3. kole vyřadil Tomáš Berdych. V Číně získal Federer zlato ve čtyřhře po boku Stana Wawrinky, v Londýně 2012 prohrál na trávě ve Wimbledonu finále s Andym Murraym a před třemi lety v Riu de Janeiro nestartoval kvůli zranění kolena.

Další zprávy