Morávek odpálí mrazivě veselý spektákl

Irena Hejdová Irena Hejdová
21. 10. 2006 10:00
Praha - Nikdy nebylo líp! Motto nadcházejícího dokumentárního festivalu v Jihlavě ožije už dnes v  kavárně Slavia. Uvnitř: AUDIO
Vladimír Morávek
Vladimír Morávek | Foto: Aktuálně.cz

Zvoláním, které je heslem letošního festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě, organizátoři přehlídky chtějí otevřít diskusi napříč společností.

V 18 hodin ji v kavárně Slavia odstartuje divadelní a filmový režisér Vladimír Morávek. Tvůrce proslulý opulentními inscenacemi a rozmáchlými gesty tu uvede happening na motivy hry Karla Steigerwalda a Petra Minaříka.

"Doslova tu vybuchne inscenace, která se vzápětí vyhrotí do střetu protikladných názorů na dobře a líp, ještě líp - a konec toho všeho," lákají po morávkovsku organizátoři na "mrazivě veselý spektákl".

Na divadelní aktovku naváže diskuze, kterou bude moderovat dokumentarista Jan Gogola ml.
Diskutovat budou Karel Schwarzenberg, divadelní režisér a pedagog Ivan Vyskočil nebo divadelní kritik Vladimír Just.

Publikum bude mít možnost do debaty se aktivně zapojit. Vstup bude sice na pozvánky,  Kavárna Slavia však bude po dobu trvání programu otevřena k běžnému provozu.

Letošní Mezinárodní festival dokumentárních filmů v Jihlavě začíná v úterý. Jeho letošní heslo ztvárnila ve stejnojmenné oficiální písni festivalu i skupina A bude hůř.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Ptačí chřipka je v Česku v dalším chovu, objevila se na Pardubicku

V Česku je druhé ohnisko ptačí chřipky. Nemoc se objevila v komerčním chovu na Pardubicku, řekl mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý. První výskyt ptačí chřipky v Česku po třech letech byl zaznamenán letos v lednu v malochovu na Žďársku.

Ministerstvo v tuto chvíli podle Bílého zjišťuje podrobnosti ke zmíněnému výskytu ptačí chřipky na Pardubicku. Veřejnosti je úřad oznámí v pondělí na tiskové konferenci, které se zúčastní ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) a ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád.

Ptačí chřipka je nebezpečná virová nákaza kura domácího, krůt, vodní drůbeže, holubů, pernaté zvěře, exotických ptáků a volně žijícího ptactva. Viry ptačí chřipky se běžně vyskytují u volně žijících ptáků a přenášejí se zejména trusem. Proto infekci nejčastěji způsobí pozření krmiva či vody kontaminované trusem infikovaných ptáků. Vysoce patogenní viry způsobují u ptáků vysokou nemocnost a velké úhyny.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Syrská armáda dobyla většinu provincie Aleppo z rukou rebelů

Vojska syrského prezidenta Bašára Asada, jejichž hlavním spojencem je Rusko, v neděli dobyla většinu provincie Aleppo. S odvoláním na sdělení syrských státních médií o tom informovala agentura Reuters.

Ruské válečné letouny v neděli zahájily intenzivní nálety v Aleppu. Zasažena byla podle místních aktivistů řada měst včetně Anadánu, který později dobyla pozemní vojska syrské armády s pomocí Íránem podporovaných milic.

V blízkosti syrské hranice s Tureckem ve městě Tal Abjad mezitím exploze nálože umístěné v autě zabila několik lidí, uvedla agentura Reuters s odvoláním na svědky. Bližší podrobnosti o počtu mrtvých a pachatelích zatím nejsou jasné. V uplynulých měsících si ale podobné útoky ve městě, ze kterého loni v říjnu turecká armáda vyhnala milici syrských Kurdů, vyžádaly životy desítek civilistů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy