Mo Jen oslavuje cenzuru, říká Herta Müllerová

Kultura Kultura
27. 11. 2012 15:29
Spisovatelka zkritizovala udělení Nobelovy ceny za literaturu Mo Jenovi
Foto: bz.de

Praha - Katastrofou nazvala spisovatelka Herta Müllerová letošní udělení Nobelovy ceny za literaturu čínskému spisovateli Mo Jenovi. Müllerová pro švédské noviny Dagens Nyheter uvedla, že rozhodnutí výboru je fackou do tváře všem, kdo usilují o demokracii a lidská práva.

Německo-rumunskou autorku, jejíž romány často čerpají z časů, které strávila pod dohledem rumunské Securitate, prý v říjnu tato zpráva málem rozplakala.

Foto: Reuters

V souvislosti s udělením Nobelovy ceny za literaturu Mo Jenovi výbor vyzdvihl spisovatelovo umění spojovat lidové příběhy, historii i současnost s halucinačním realismem. Jeho vítězství ocenily čínské státní orgány, i tehdy se však už ozvali kritici, podle nichž má Mo Jen k čínské vládě příliš blízko.

Čínský umělec a disident Aj Wej-wej například poznamenal, že Mo Jen jasně sleduje stranickou linii oficiální čínské politiky a nemá respekt k nezávislosti intelektuálů. Müllerová zkritizovala také to, že Mo Jen hovořil o dalším krajanovi, nositeli Nobelovy ceny míru za rok 2010, Liou Siao-po, který je v Číně politickým vězněm. Den po převzetí ceny totiž Mo Jen prohlásil: „Doufám, že se Liou Siao-po brzy dostane na svobodu," což Müllerovou popudilo. „Měl to říct před čtyřmi lety, nebo alespoň dva týdny před udělením ceny," dodává spisovatelka s tím, že Mo Jen podle jejích slov „oslavuje cenzuru".

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 35 minutami

Státy Evropské unie se shodly na úpravě sazeb DPH

Země Evropské unie budou moci snížit daň z přidané hodnoty (DPH) u většího množství produktů, než tomu bylo dosud. Na flexibilnějších pravidlech, která umožní výrazně snížit daň například u základních potravin, léků, hygienických potřeb, internetového připojení či klimaticky šetrných produktů, se dnes shodli unijní ministři financí. Sedmadvacítka navíc zavádí nejnižší daňovou sazbu do pěti procent, kterou by podle ministryně financí Aleny Schillerové mohlo Česko uplatnit například u dětských plen či dámské hygieny. Českou vládou plánovanou nulovou sazbu u energií podle nových pravidel naopak zavést nepůjde.

Evropský blok se několik let dohadoval na úpravě nevyhovujících pravidel, která vedla k tomu, že jednotlivé státy musely velmi často pracně vyjednávat výjimky pro sazby u zboží, jež považovaly za důležité. Státy se nakonec shodly na širokém seznamu položek, které budou moci země zařazovat do snížených daňových sazeb.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 43 minutami

Dva lidé zemřeli při střelbě v administrativním centru v Moskvě

Nejméně dva lidé zemřeli a čtyři utrpěli zranění při střelbě v centru služeb poskytovaných ruskými úřady na jihovýchodě Moskvy. Pachatele se podařilo na místě zadržet. Informovala o tom agentura TASS s odvoláním na zdroje z orgánů zabývajících se stíháním trestné činnosti.

Muž střílel z blíže neupřesněné bojové zbraně, která na něj nebyla registrovaná. Jaký byl motiv jeho jednání, není zatím jasné. Nicméně je možné, že se jedná o psychicky narušenou osobu. Vyšetřovatelé zadrženého poslali na psychiatrické vyšetření.

Mluvčí ministerstva vnitra Irina Volková informaci o střelbě v moskevském administrativním centru, která si vyžádala dva mrtvé, potvrdila. Útočníkem podle ní byl 45letý Moskvan, kterého zadržel jeden z pracovníků centra.

Zdroj: ČTK
Další zprávy