Mo Jen oslavuje cenzuru, říká Herta Müllerová

Kultura Kultura
27. 11. 2012 15:29
Spisovatelka zkritizovala udělení Nobelovy ceny za literaturu Mo Jenovi
Foto: bz.de

Praha - Katastrofou nazvala spisovatelka Herta Müllerová letošní udělení Nobelovy ceny za literaturu čínskému spisovateli Mo Jenovi. Müllerová pro švédské noviny Dagens Nyheter uvedla, že rozhodnutí výboru je fackou do tváře všem, kdo usilují o demokracii a lidská práva.

Německo-rumunskou autorku, jejíž romány často čerpají z časů, které strávila pod dohledem rumunské Securitate, prý v říjnu tato zpráva málem rozplakala.

Foto: Reuters

V souvislosti s udělením Nobelovy ceny za literaturu Mo Jenovi výbor vyzdvihl spisovatelovo umění spojovat lidové příběhy, historii i současnost s halucinačním realismem. Jeho vítězství ocenily čínské státní orgány, i tehdy se však už ozvali kritici, podle nichž má Mo Jen k čínské vládě příliš blízko.

Čínský umělec a disident Aj Wej-wej například poznamenal, že Mo Jen jasně sleduje stranickou linii oficiální čínské politiky a nemá respekt k nezávislosti intelektuálů. Müllerová zkritizovala také to, že Mo Jen hovořil o dalším krajanovi, nositeli Nobelovy ceny míru za rok 2010, Liou Siao-po, který je v Číně politickým vězněm. Den po převzetí ceny totiž Mo Jen prohlásil: „Doufám, že se Liou Siao-po brzy dostane na svobodu," což Müllerovou popudilo. „Měl to říct před čtyřmi lety, nebo alespoň dva týdny před udělením ceny," dodává spisovatelka s tím, že Mo Jen podle jejích slov „oslavuje cenzuru".

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Člen ostrahy ve škole v Číně zaútočil nožem na žáky, několik desítek dětí je zraněno

Příslušník ostrahy ve čtvrtek ráno na vesnické základní škole v jihočínské provincii Kuang-si nožem poranil na 40 lidí, převážně dětí. Vážná zranění při útoku utrpěli kromě jednoho z žáků také ředitel školy a další strážník, informovala agentura DPA.

Čínská státní média uvádí, že zraněno bylo nejméně 39 lidí. Místní vláda v okrese Kang-wu sdělila, že zraněno bylo 37 dětí a dva dospělí. Podle DPA bylo většině obětí kolem šesti let.

Útočníkem byl pravděpodobně člen ostrahy školy ve vesnici Wang-fu nedaleko města Wu-čou. K motivu činu není zatím nic známo. Přibližně padesátiletého podezřelého zadržela policie a odvedla ho z místa činu. Více než desítka sanitek odvezla poraněné děti do nemocnice. Některé tam dospělí odnesli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy