reklama
 
 

Litera udělí na podzim cenu za knihu desetiletí

1. 2. 2011 18:26
Letošní vítězi budou vyhlášeni 10. dubna

Praha - Sdružení Litera, které už deset let organizuje prestižní literární ceny Magnesia Litera, na podzim vyhlásí knihu desetiletí. Rozhodovat o ní bude třísetčlenný sbor porotců z řad literárních kritiků, knihkupců, knihovníků a pedagogů.

Vybírat budou z titulů, které zvítězily v soutěži v uplynulých letech v kategoriích próza, poezie, literatura faktu a knihy pro děti a mládež. Litera se i v tomto nechala inspirovat britskou Man Booker Prize. Pavel Mandys za pořadatele uvedl, že je zvědavý, jestli se porotci přikloní spíše k čerstvým ročníkům nebo sáhnou hlouběji do minulosti cen.

Čtěte také:
Desátá Magnesia Litera vyzývá k zasílání knih

Budou vybírat i z vítězů nejlepších knih za rok 2010, kteří budou vyhlášeni letos 10. dubna ve Stavovském divadle. Ceremoniál, který bude už tradičně uvádět herečka Aňa Geislerová, odvysílá v přímém přenosu Česká televize.

Ceny Magnesia Litera se těší stále většímu zájmu lidí. Svědčí o tom zvyšující se prodeje vítězů. Loni se knihou roku stal triptych povídek Petry Soukupové Zmizet, který se záhy stal bestsellerem. Před vyhlášením se ho prodalo 2500 výtisků, zatímco po něm prodej několikanásobně vzrostl. V současnosti nakladatelství Host hlásí prodej celkem 12 000 kusů.

 Hranici 10 000 prodaných výtisků překročily rovněž memoáry Ivana Klímy, které loni zvítězily v kategorii literatura faktu. To, že nějaká kniha ocenění dostane, ale na druhéneznamená automatický prodejní úspěch. Kategorie poezie bud samozřejmě vždycky prodejně slabší než próza nebo knihy pro děti.

V soutěži je letos přihlášených více než 300 knih. Přihlášku může poslat nakladatel, autor i přítel autora. Porota může nakonec vybírat i z knih nepřihlášených. V minulosti některé nepřihlášené knihy dokonce zvítězily. Byl to příklad Knihy roku 2002, kterou se stala publikace o architektuře historika umění Pavla Zatloukala. Nepřihlášená byla také kniha básnířky Bohumily Grögerové, která byla vyhlášena Knihou roku před dvěma lety.

Ceny tradičně podporuje svou záštitou Václav Havel. Po vzoru Británie chtějí Magnesie napomoci orientaci na nepřehledném knižním trhu a usilují o popularizaci dobré literatury; k tomu patří i vybuzení zájmu médií a veřjnosti pomocí zveřejňování nominací a série autorských čtení.

Stejně jako v předchozích ročnících se bude udělovat také cena čtenářů. Rozhodnou o ní lidé vyplněním hlasovacích lístků, které naleznou v knihovnách a knihkupectvích. Hlasovat bude možné také e-mailem na adrese [email protected], a to až do 31. března.

autoři: Kultura, ČTK | 1. 2. 2011 18:26

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama