Letošní komiksové ceny ovládli Divoši Lucie Lomové

Kultura ČTK Kultura, ČTK
5. 11. 2011 22:49
Má ceny Muriel za český komiks a původní scénář

Praha - Letošní komiksové ceny Muriel 2011 ovládla česká autorka a kreslířka Lucie Lomová. Se svými Divochy zvítězila hned ve dvou kategoriích: Nejlepší původní český komiks a Nejlepší původní scénář.

Do síně slávy letos odborná porota, ve které usedli vydavatelé, scenáristé, kreslíři či designéři, jmenovala kreslíře Miroslava Schönberga. V dalších kategoriích excelovala i Lela Geislerová či Pavel Čech, se svým úspěšným komiksem Dědečkové. Předávání se tradičně uskutečnilo na závěr festivalu KomiksFEST!, který se konal první listopadový týden.

Jedno z ocenění "nekorunované královně českého komiksu" předal v Bio Oko švýcarský autor Frederik Peeters, který si z Prahy mimo jiné odváží i čestné ocenění Muriel pro zahraničního autora. "Část ceny by měla mířit určitě i tam nahoru, Fričovi, protože tento komiks je adaptací jeho knihy," okomentovala svůj úspěch Lomová. Nepřímo tak vzdala hold českému cestovateli a botanikovi Albertovi Vojtěchovi Fričovi (1882 - 1944), který studoval kulturu jihoamerických indiánů.

Ilustrátorka a autorka komiksů Lomová začínala s příběhy o Anče a Pepíkovi, které deset let (1990 - 2000) uveřejňovala ve Čtyřlístku. V roce 2006 se jako vůbec první komiksová autorka z České republiky prosadila s albem v zahraničí - ve Francii jí vyšel grafický román Anna en cavale. Česká verze pod názvem Anna chce skočit následovala o rok později; i za něj Lomová obdržela cenu Muriel za nejlepší původní komiksovou knihu.  

V letošním ročníku se prosadila i další česká autorka. Kromě Lomové si cenu odnesla Lela Geislerová, která porotu oslnila svými komiksovými stripy. "Je to komiks ženy, o ženách a pro ženy. Určen je všem ženám pro pobavení a všem mužům k zamyšlení," okomentovala své rozhodnutí porota.

Muriel za Nejlepší kresbu si odnesl výtvarník Pavel Čech, kterému cenu předal malíř a předseda poroty Michael Rittstein. Čech uspěl se svým komiksem Dědečkové, který podle autora vznikl "na počest všech dědečků bývalých, současných i budoucích".

Nejlepší zahraniční knihou se stal francouzský titul Incal, jehož překlad zajistil ocenění také překladateli Richardovi Podanému. Skleněnou sošku

Muriel za Nejlepší krátký příběh získali autoři komiksu s poučným názvem Nestrkej nos do polévky.

Závěrem slavnostního večera uvedl kreslíř Karel Jerie do síně slávy svého kolegu Miroslava Schönberga (1951), který je podepsán například pod tituly Odměna, Nesplněná mise, Tarzan, K pramenům neznáme řeky či Příběhy Černého Petra.

 

Právě se děje

Další zprávy