Čeští autoři v MeetFactory tančí Komiksovou ChaChu

Kultura Kultura
29. 10. 2011 10:00
Letošní KomiksFEST! už odstartovaly komiksy v metru
Foto: Aktuálně.cz

Praha - I šestému ročníku ročníku multimediálního festivalu KomiksFEST! zůstává heslo Komiks unlimited! Organizátoři v jeho duchu na první listopadový týden přichystali prezentace a křty knih, výstavy, filmové projekce, divadelní představení, autogramiády nebo besedy s autory a výtvarníky i výtvarné dílny s předními kreslíři.

Festival, který se koná od 28. října do příští soboty, už předznamenala výstava komiksových kreseb v pražském metru na trace C. V pátek pak přehlídku zahájila open party v klubovně 2. patro. Hlavní část programu se koná během „komiksové soboty“ 29. října v MeetFactory. Otevřelo ji dětské dopoledne, kde jsou výtvarné dílny pro děti, plackostroj, křty knih a soutěže s Albatrosem.

Poté mohou návštěvníci debatovat s autorem obálek Sandmana Davem McKeanem, který představí také svůj nový počin Celuloid, v němž odhaluje své erotické vize, či s ruským výtvarníkem Konstantinem Komardinem. Čeští autoři si zatančí Komiksovou ChaChu, na níž představí své projekty; nebude chybět manga sekce.

Dave McKean: Sandman
Dave McKean: Sandman | Foto: Aktuálně.cz

Mezi festivalovými hosty se objeví francouzský výtvarník Pascal Rabaté, oceněný letos za nejlepší režii na karlovarském festivaluza netradiční komedii Prázdniny u moře.

Rabaté rozložil do čtyř objemných alb román Dobrodružství Něvzorova aneb Mluvící lebka Ibikus, jejž napsal v roce 1925 Alexej Nikolajevič Tolstoj. Za druhý díl získal v roce 2000 cenu pro nejlepší album na festivalu v Angoulême.

Sérii původních kreseb z komiksu Ibicus bude v rámci přehlídky vystavovat Francouzský institut v Praze, setkání s autorem proběhne tamtéž 30. října. Zásadní zpráva je, že Ibicus vyjde konečně v češtině.

Dalším hostem je Frederik Peeters ze Švýcarska, autor známého autobiografického komiksu Modré pilulky, v němž ukazuje svůj vztah s HIV pozitivní přítelkyní a jejich malým synem. Loni vyšel Peetersovi v nakladatelství Sýpka první díl tetralogie Lupus. Pojednává o dvou vesmírných turistech toužících utopit všechny své problémy v drogách a lovu - dokud nepotkají dívku, jež k sobě přitahuje průšvihy takové síly, že jde o život. 

Frederik Peeters
Frederik Peeters | Foto: Aktuálně.cz

Mezi letošními festivalovými novinkami je premiéra houbařského leporela Karla Jerieho nebo divadelní zpracování slavné Barbarelly - komiksu, který nakreslil Jean-Claude Forest.

Z dalších výstav budou letošku vévodit projekty dvojic: Institut Cervantes nabídne dialog mezi grafickým románem, jehož autorem je španělský kreslíř Paco Roca ovlivěný Hergém, a zábavnými komiksy Argentince Daria Adantiho. Ten bývá označován jako zástupce groteskního humoru anebo stinné části lidové kultury. Kromě práce na komiksu je tvůrcem animací pro televizní kanál MTV Latin a autorem několika krátkometrážních animovaných filmů.

V Novoměstské radnici se usídlí Draci z Východu, jejichž stvořitelem je slovenský výtvarník Josef „Danglár“ Gertli,  a dílo autora vizuálu letošního festivalu Konstantina Komardina. Goethe-Institut během festivalu ožije expresivním duelem mezi Anke Feuchtenberger z Německa a Václavem Šlajchem z Česka.

Festival bude zakončen příští sobotu 5. listopadu v Bio Oko, kdy budou v deseti kategoriích uděleny výroční komiksové ceny Muriel pro nejlepší autory a vyhlásí se tu i vítěz nové soutěže ARNAL. Ta je pojmenovaná po hrdinovi z alba Káji Saudka Arnal a dva dračí zuby a známí i neznámí tvůrci do ní mohli přihlásit vlastní komiksovou postavu – superhrdinu i superpadoucha. Předsedou poroty je výtvarník Michael Rittstein.

Anke Feuchtenberger
Anke Feuchtenberger | Foto: Aktuálně.cz

Komiksy z dílny známých českých výtvarníků ozdobily už před zahájením šest stanic metra na lince C. Díla nemají prý cestující obtěžovat, jako tomu je mnohdy u komerčních reklam a spotů, ale mají si své diváky najít.

„Umělci věří, že se z metra po vzoru světových metropolí stane velký galerijní prostor. Propojí se tak současné umění s původními díly z dob socialismu, kterých metro ukrývá desítky," řekl výtvarník Pavel Karous, který na projektu spolupracuje.

Výtvarník a rapper Vladimír 518 vybral pro stanici Kačerov sérii portrétů bezdomovců. "Můj prostor byly úzké vysoké sloupy. Já jsem udělal čtyři dvojportréty pražských bezdomovců s tím, že jeden z nich je vždycky civilní a jeden komiksově posunutý. Prostě Kačerov je hurikán," řekl.

Dalším z autorů je Jaromír 99, spoluautor komiksové trilogie Alois Nebel, který hledal inspiraci v básních Jana Těsnohlídka. Na stanici Nádraží Holešovice se cestující setkají s poezií, která podle autora v metru dosud chyběla.

Foto: Aktuálně.cz

Na stanici Opatov můžete najít dílo Jaromíra Plachého, Karel Jerie si vybral stanici Háje. Pražského povstání se ujal David Böhm a I. P. Pavlova se pokusila umělecky transformovat Kateřina Bažantová aka Ktaiwanita.

Součástí projektu bude publikace, která by měla zmapovat opomíjená umělecká díla z dob vzniku metra v 70. letech. Kniha upozorní třeba na skleněné práce od Václava Ciglera nebo Františka Víznera.

V rámci projektu umění v metru se s originálními díly v budoucnu setkají cestující i v dalších stanicích. V příštím roce v rámci festivalu Street for Art ožijí prostory metra dalšími kulturními akcemi. Cestující se budou moci zúčastnit komentovaných prohlídek, koncertů, performancí nebo debat s umělci a architekty.

Více informací o programu najdete na stránkách www.komiksfest.cz

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy