Kurátoři GASK vyzvali ředitelku Šorfovou k odstoupení

Kultura ČTK Kultura, ČTK
4. 5. 2011 17:12
Prý nedokázala vysvětlit obvinění z plagiátorství

Kutná Hora - Kurátoři Galerie Středočeského kraje vyzvali k odstoupení šéfku této instituce Janu Šorfovou. Tvrdí, že nedokázala podat zřetelné stanovisko k obvinění z plagiátorství. Nepovažují už za možné s ní nadále spolupracovat, vyplývá z otevřeného dopisu ředitelce.

Nedávno zvolená ředitelka instituce čelí podezření z toho, že při zpracovávání projektu, s nímž zvítězila v konkurzu na šéfa GASK, opisovala. Šorfová to odmítá.

"Na základě současné situace v GASK, která poškozuje jméno instituce i jejích zaměstnanců, požadujeme od vás jasné vyvození důsledků," stojí v dopise, pod nímž jsou podepsáni kurátoři Ondřej Chrobák, Marie Bergmanová, Markéta Vinglerová a vedoucí lektorského centra GASK Ondřej Horák.

Autoři uvádějí, že jejich snaha spolupracovat s Šorfovou na dalších projektech GASK se vyčerpala a že nepovažují za možné ve spolupráci pokračovat. "Ztotožňujeme se tak s názorem docenta Jiřího Fajta a dalších osobností umělecké scény, trváme na vašem odstoupení. Pokud nezaujmete k celému případu odpovídající postoj, dáváme k 8. květnu 2011 své pozice k dispozici," napsali.

Webový portál Artalk.cz nedávno upozornil na nápadnou podobnost projektu Šorfové s prací, se kterou se o místo ředitele pražské Národní galerie ucházela šéfka pražské Galerie Vernon Monika Burian Jourdan. Šorfová tvrdí, že její projekt vznikl nezávisle na projektu Burian, obě však prý spolu v minulosti profesně spolupracovaly a na vedení galerie mají podobný názor, zejména na management týkající se spolupráce se zahraničím a inovativní živé PR.

Případem údajného plagiátorství se už zabývá středočeský krajský úřad. Hejtman David Rath (ČSSD) v pondělí novinářům řekl, že zatím nelze říci, zda se podezření zakládá na pravdě, nebo jde o pomluvu.

Požádali jsme odbor kultury, ať nám k tomu shromáždí všechny potřebné informace včetně nějakého odborného posouzení. Až to budou mít, tak nám to dají a podle závažnosti zjištění budeme pokračovat dál," uvedl Rath.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Indráčkové patří na MS po prvním kole na velkém můstku 27. místo

Do druhého kola závodu na velkém můstku na mistrovství světa v Oberstdorfu postoupila z dvojice českých skokanek na lyžích pouze Karolína Indráčková. Díky výkonu rovných 90 metrů jí v polovině soutěže patří 27. místo. Šestnáctiletá Klára Ulrichová skončila na 36. příčce.

Minulý týden na středním můstku obsadila Indráčková 25. místo a vylepšila české ženské maximum na světovém šampionátu.

Po prvním kole na velkém můstku vede Norka Maren Lundbyová, která už získala v Oberstdorfu stříbro, a útočí na druhý světový titul v kariéře. Olympijská vítězka z Pchjongčchangu skočila 128 metrů a vede o 3,6 bodu před Slovinkou Nikou Križnarovou. Třetí je zatím Rakušanka Marita Kramerová.

Další zprávy