GASK oslaví rok fungování vystavením vzácné iluminace

Kultura ČTK Kultura, ČTK
3. 5. 2011 8:57
Návštěvníci budou mít od pátku do neděle vstup za korunu

Praha - Návštěvníci Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře (GASK) budou moci o nadcházejícím víkendu zhlédnout unikátní středověkou iluminaci, kterou hejtmanství získalo na dražbě v Londýně. Galerie ji vystaví spolu s kopií císařské koruny, která je uložena na Karlštejně.

Instituce si tak připomene rok od svého otevření. Návštěvníci budou mít od pátku do neděle vstup za symbolickou jednu korunu.

Iluminace byla vydražena na sklonku roku 2009, v Jezuitské koleji byla poprvé vystavena v prosinci téhož roku, kdy ji zhlédly tisíce lidí. O osudu tohoto úvodního listu není mnoho známo, byl vyříznut z dnes již neznámé chorální knihy a v roce 1920 se ocitl v soukromé vídeňské sbírce.

Devět let poté byl černobíle reprodukován v odborné literatuře, než se pak objevil po dlouhé době v londýnském aukčním domě. Iluminace je běžně uložena v depozitu. Kraj iluminaci vystavil také před rokem, kdy galerie v opravené Jezuitské koleji zahájila provoz.

Kopii císařské koruny pro Středočeský kraj vyrobil šperkař Jiří Urban. Originál byl zhotoven pravděpodobně v roce 962 v Římě. V roce 1355 jím byl korunován Karel IV. Původně byl umístěn na Karlštejně, nyní se ale nachází v klenotnici ve vídeňském Hofburgu, kam ho nechal v době husitských válek odvézt Zikmund Lucemburský.

Čtěte také:
Galerie Středočeského kraje je blondýna s potenciálem

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Brankář Šeda prodloužil s Mladou Boleslaví smlouvu do roku 2021

Fotbalový brankář Jan Šeda prodloužil v Mladé Boleslavi smlouvu do června 2021. Čtyřiatřicetiletý gólman už za Středočechy odchytal přes stovku zápasů, o pokračování spolupráce se zkušenou oporou klub informoval na svém webu.

"Je to zkušený brankář, který v Mladé Boleslavi opakovaně pomohl klubu v těžkých situacích a dnes by už měl být tím správným mentorem pro naše mladé brankáře v áčku i béčku a svými zkušenostmi by jim měl pomáhat ve sportovním růstu na prvoligovou úroveň," uvedl prezident klubu Josef Dufek. "Nová smlouva je pro mě samozřejmě pocta a nad jejím podepsáním jsem se nemusel dvakrát rozmýšlet. Věřím, že předvedu ještě spoustu dobrých výkonů," prohlásil Šeda.

V nejvyšší české soutěži odchytal za středočeský celek 118 ligových zápasů. V aktuálním ročníku zasáhl do 15 utkání, ve zbylých deseti dostal přednost třiadvacetiletý Jan Stejskal. "Je pravda, že patřím k nejstarším hráčům dnešního týmu, a věřím, že stále mám a budu mít mančaftu co předávat ze svých zkušeností," konstatoval Šeda, který v minulosti hrál za nizozemský Waalwijk a indický tým Goa. Krátce působil i v Teplicích, za něž si ale ligový start nepřipsal.

Šeda je druhým hráčem Mladé Boleslavi, který v nedávné době prodloužil s klubem kontrakt. V polovině května učinil stejný krok kapitán Marek Matějovský. Osmatřicetiletý záložník se momentálně zotavuje z opakované operace achilovky a není jasné, kdy se znovu vrátí do hry.

Další zprávy