Kundera funguje, když popisuje manipulaci sexem

Jan Vnouček
20. 9. 2008 12:30
Po 40 letech se do Česka vrátila autorova Ptákovina
Foto: Aktuálně.cz

Recenze - Díky kmenovému režiséru Činoherního klubu Ladislavu Smočkovi se vrátila do českého divadla takřka po čtyřech dekádách hra Milana Kundery Ptákovina. Třebaže jsou tvůrci nového nastudování přesvědčeni o stále živé symbolice hry, jejich inscenační provedení dýchá jen zpola.

Sám autor považoval hru spíš za črtu než za dokončené dílo. Na sklonku 60. let však slavila velké úspěchy; sofistikované podobenství o mechanismech moci a vzorcích sexuálního chování nepochybně muselo fascinovat. Odtabuizovaná a polistopadová společnost ji ale sotva může přijmout bez výhrad.

Spisovatel Milan Kundera
Spisovatel Milan Kundera | Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Kundera se do Česka vrací s magickým kosočtvercem
Kundera nepřijel, za státní cenu poděkoval z pásku

Kundera svolil k inscenaci až po vytrvalém naléhání s podmínkou, že se jí ujme právě Smoček. Sám také hru drobně upravil - žel jen drobně, což je klíčovým faktorem, proč duchaplný text pozbyl naléhavosti.

Foto: Aktuálně.cz

Groteskní figury jsou úzce vyprofilované, vyjma ředitele školy a předsedy místního výboru, téměř odosobněné typy: prorežimně fanatický tělocvikář, submisivní učitelka Prušáková, neškodný starý kantor. V časem ani dobou neohraničené zápletce o hledání pravého viníka je „moderní" postavou snad jen ředitel školy v podání Ondřeje Vetchého.

Inscenační duch hry se však jinak křečovitě drží „původního" obsahu, přičemž rekvizity jako notebook trčí z  letité metaforiky příliš uměle. Spojení s přítomností působí mezi rákoskami, soudružským bodrým tykáním a agitkovitými proklamacemi jako oslí můstek.

Dramaturgie důsledně nerozdělila Kunderu zastaralého od Kundery nadčasového; ani autor sám se nemusel uchýlit jen k tak malým úpravám.  První dějství - jednoduchá zápletka, její tragické rozuzlení a ponechání prostoru k divákově úsudku nad dalšími konsekvencemi - je totiž uzavřeným, ale alegoricky neživým divadelním celkem.

Foto: Aktuálně.cz

Ve druhém dějství se nicméně hra rozrůstá do tkáně filozofických úvah a psychologických dilemat hlavních aktérů. A podobenství o mechanismech totalitní moci se transformuje do moci sexuální predestinace, která je rafinovaným strůjcem i ničitelem mezilidských vztahů a která si drží nadčasovou platnost v jakékoli době.

Sexem se v Kunderově hře mstí, podlézá, ovládá, vyhrožuje; a co je z hlediska dnešního virtuálního světa nejožehavější - vytrhuje z všude číhající nudy. Otroci lásky či sexu jsou manipulováni mocí, která už nemá metaforický ani politický základ, ale je obludně a tyransky skutečná jako lidé, kteří se jí řídí.

Jenž tyto dvě roviny spolu příliš nekonvenují - politický podtext vyšuměl a postupně otevírané brány sexuální kratochvilné krvežíznivosti vedou jednotlivé postavy do jiného dramatu. Črta tu zůstává črtou, třebaže se ji Kundera, potažmo Smoček snažili uzavřít, seč mohli.

Foto: Aktuálně.cz, Činoherní klub

Nepochybně není běžné, aby divák měl tolikrát v průběhu inscenace dojem, že kruh se uzavřel - a že o možnostech jeho dalšího několikerého rozetnutí a opětovného uzavírání lze přemýšlet už bez asistence herců v divadelním prostoru.

Dramaturgicky nezbroušená struktura je největší brzdou představení. Bezpochyby šlo předat Kunderův potenciál pro současné publikum ještě výstižněji i kompaktněji - a zachovat tím naléhavost textu.

Činoherní klub Praha - Milan Kundera: Ptákovina. Režie: Ladislav Smoček. Scéna Luboš Hrůza, kostýmy Simona Rybáková. Hrají Jaromír Dulava, Ondřej Vetchý, Lucie Žáčková Marika Procházková Lenka Skopalová a další. Premiéra 19. září 2008.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 4 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy