Kritik režimu Aj obviněn z daňového úniku, řekla Čína

Kultura ČTK Kultura, ČTK
20. 5. 2011 23:18
Úřady oznámily, že známý umělec je v domácím vězení
Foto: Aktuálně.cz

Peking - Čínská policie oficiálně potvrdila, že viní známého čínského disidenta a umělce Aj Wej-weje, kterého zatkla počátkem dubna, z daňového úniku. Podle agentury Nová Čína jde o "značnou částku".  Aj se podle úřadů dopustil daňového úniku prostřednictvím firmy, kterou kontroluje a v níž údajně byla záměrně zničena část účetnictví.

Známý čtyřiapadesátiletý kritik režimu byl zatčen 3. dubna v době série zátahů proti disentu. Skoro na týden se po něm slehla zem. I poté úřady odmítaly uvést cokoli bližšího o jeho zadržování i místě, kde je vězněn. Informovaly pouze, že je vyšetřován kvůli hospodářské trestné činnosti a šíření pornografie po internetu. Zároveň Peking vzkázal světu, ať se do případu nevměšuje.

Foto: Aktuálně.cz

Nyní úřady oznámily, že je v domácím vězení a může se stýkat s nejbližší rodinou. Policie k němu pustila manželku před čtyřmi dny, tedy po šesti týdnech od zatčení. Setkání se konalo na utajovaném místě.

Rodina třiapadesátiletého umělce všechna obvinění včetně nově zveřejněných odmítla. Vláda se prý Aje snaží potrestat za jeho politické postoje. Aj nedávno oznámil, že chce z Číny odejít a usadit se v zahraničí. Chtěl prý otevřít své studio v Německu a žít tam, aby se zbavil šikanování a pronásledování čínských úřadů. Krátce poté byl zatčen na letišti.

Proti uvěznění Aje protestovaly Spojené státy, Británie a Francie. Jeho okamžité propuštění požadovala Amnesty International a další organizace na obranu lidských práv. Po zatčení Aje napsala, že situace v Číně se zhoršuje a režim netoleruje ani přihlášení k disentu.

V poslední době se stále častěji s protesty ozývá umělecký svět, zároveň se pořádají výstavy připomínající jeho dílo. K New Yorku se přidaly dvě expozice v Londýně.

Aj se podílel na koncepci futuristického ztvárnění architektonické chlouby Pekingu, národního olympijského stadionu známého jako Ptačí hnízdo. Pak se ale od her distancoval s tím, že vláda je využívá pro propagandu.

Foto: Aktuálně.cz

V půlce února oznámil, že byl nucen zrušit první výstavu v Číně, protože mu organizátoři sdělili, že její načasování je politicky nevhodné. V lednu byl Ajovi zdemolován nově postavený ateliér v Šanghaji a loni v prosinci mu úřady zabránily vycestovat z Číny před slavnostním předáváním Nobelovy ceny za mír v Oslu, kterou dostal vězněný čínský disident Liou Siao-po.

Ajova tvorba často nese politický podtext; několikrát také vyjádřil podporu dalším umělcům, kteří mají v Číně problémy kvůli svému dílu a názorům. Ajovi přátelé se tak obávali, že by mohl být obžalován z pokusu o rozvracení státu. Režim se však uchýlil k poměrně tradiční taktice totalitních států a zemích potlačujících lidská práva. kdy se represe proti kritikům skrývají za jiné trestné činy.

Nápis Propusťte Aj Wej-weje se na budově další slavné londýnské galerie Tate Modern. Wej-wej měl v turbínové hale této galerie na ploše tisíce metrů čtverečních  donedávna instalaci složenou ze sta milionů ručně zdobených slunečnicových semínek z porcelánu. 

Slunečnicová semínka jsou v Číně oblíbenou levnou pochoutkou a v Ajově podání nesou mnoho významů; od odkazů na vládní propagandu až po výraz čínské sounáležitosti. Právě tamní "kolektivní mentalita" a společnost je častým tématem jeho děl.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Corbyn by prý při novém referendu o brexitu zůstal neutrální

V případě referenda o brexitové dohodě vyjednané vládou Labouristické strany by její lídr Jeremy Corbyn zaujal neutrální stanovisko a neprosazoval žádnou ze dvou možností. Britský opoziční předák dnes tento svůj záměr potvrdil v debatě s občany, kterou vysílala BBC. Před asi 150 diváků postupně předstoupili lídři čtyř nejsilnějších politických stran a museli se vypořádat s těžkými otázkami i bezprostředními reakcemi publika. Předseda britské vlády Boris Johnson řekl, že bez dokončení brexitu nelze skutečně oživit ekonomiku Británie.

Labourista Corbyn čelí dotazům ohledně svého názoru na vystoupení z Evropské unie dlouhodobě a kvůli nejasným vyjádřením je terčem kritiky a posměchu ze strany vládních konzervativců. Ačkoli dnes neřekl, zda odchod své země z EU v principu podporuje, či nikoli, podle britských médií poprvé jasně řekl, jak by se zachoval v případě referenda o svém brexitovém plánu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Neymar se po výletu na Davis cup vrátil do sestavy PSG

Brazilský útočník Neymar se po delší zdravotní pauze vrátil na hřiště, odehrál 65 minut a pomohl fotbalistům Paris St. Germain k domácí ligové výhře 2:0 nad Lille. Obhájci titulu po ní vedou tabulku s náskokem 11 bodů.

Nejdražší hráč světa Neymar nastoupil poprvé od zranění stehna z říjnové reprezentační přípravy. Kouč Thomas Tuchel ho zařadil do základní jedenáctky i přesto, že Neymar v týdnu o své vůli odletěl na finálový turnaj tenisového Davisova poháru. V úterý večer v Madridu sledoval zápas světové jedničky Rafaela Nadala.

Neymar byl na hřišti u obou branek PSG, které v prvním poločase vstřelili Mauro Icardi a Ángel di María. V 65. minutě ho vystřídal Kylian Mbappé.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Americký regulátor označil čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti

Americká Federální komise pro spoje (FCC) dnes jednohlasně označila čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti. Největšími klienty těchto firem jsou v USA hlavně venkovští operátoři, kteří při nákupu produktů a služeb Huawei a ZTE nemohou napříště využít prostředky z vládního fondu, jenž má k dispozici 8,5 miliardy dolarů (bezmála 197 miliard Kč). Telekomunikační regulátor navrhuje, aby se čínské vybavení stávajících telekomunikačních sítí nahradilo, informovala agentura Reuters.

Jde o poslední z řady kroků americké vlády, jejichž cílem je zamezit nákupu vybavení od Huawei a ZTE. Konečné nařízení jejich vybavení ze sítí odstranit se podle Reuters očekává nejdříve příští rok. Huawei krok FCC považuje za nezákonný a komisi žádá, aby rozhodnutí "založené na iracionálních spekulacích a dohadech" znovu zvážila.

před 4 hodinami

Airbnb mimo USA a Čínu měla loni zisk 46 milionů USD

Aktivity Airbnb mimo Spojené státy a Čínu loni vykázaly zisk 46,47 milionu USD (1,1 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 97,22 milionu USD v předchozím roce. Uvádí to zpráva, kterou firma zprostředkovávající ubytování v soukromí předložila úřadům v Irsku a jejíž obsah dnes zveřejnila. Výnosy, které tvoří poplatky vybrané Airbnb, nikoliv celkové peníze vybrané od hostů, se zvýšily o více než 35 procent na 2,42 miliardy USD (56 miliard Kč).

Další zprávy