Čína pustila k vězněnému umělci Ajovi manželku

Kultura ČTK Kultura, ČTK
16. 5. 2011 8:05
Pusťte ho, žádá Čínu čím dál víc umělecký svět
Foto: Aktuálně.cz

Londýn, Peking - Vězněného čínského umělce a odpůrce režimu Aj Wej-weje mohla navštívit manželka. Bylo to první setkání výtvarníka s někým z rodiny po 43 dnech.

Zadržen byl začátkem dubna na letišti, odkud chtěl odcestovat do Hongkongu. Předtím se nechal slyšet, že už má dost šikanování v Číně a chce se usadit v cizině, zřejmě v Německu.

Pekingská policie odvezla v neděli večer Ajovu manželku Lu Čching na utajované místo, na němž mohla s manželem krátce promluvit. Ajova sestra Kao Ke se od ní dověděla, že Aj má přístup k lékům, které potřebuje, a že vypadá zdravý. Podle Kao ale rodina stále neví, kde již přes měsíc vězněn.

Čínské úřady stále odmítají uvést cokoli bližšího o jeho zadržování. Informovaly pouze, že je vyšetřován kvůli hospodářské trestné činnosti a šíření pornografie po internetu.

V uměleckém světě čím dál víc sílí hlasy za obranu a propuštění Aje, zároveň se pořádají výstavy připomínající jeho dílo.

Projevy solidarity

New Yorku se před víkendem přidaly dvě expozice v Londýně. "Je to hrozná ostuda, že nemohl přijet," řekl Greg Hilty, kurátor londýnské Lisson Gallery, která zahájila expozici výtvarníkových plastik, objektů a videoinstalací. Druhá Wej-wejova výstava je v londýnském Somerset House, kde je v plenéru na nádvoří 12 bronzových objektů znázorňujících znamení zvěrokruhu.

Obě výstavy byly plánovány dlouho před Wej-wejovým zatčením a proměnily se tak do velké míry v projevy solidarity s vězněným umělcem. Na průčelí Lisson Gallery je billboard s portrétem třiapadesátiletého tvůrce a s webovou adresou stránky vyzývající k jeho propuštění. Na zdi u galerie jsou plakáty s jeho výroky.

Foto: Reuters

Aj Wej-wej je na Západě jedním z nejznámějších výtvarníků vůbec. Podílel se například na návrhu olympijského stadionu pro olympiádu v Pekingu, ale pak se od her distancoval s tím, že vláda je využívá jen pro propagandu.

"Měl samozřejmě na vernisáž přijet, byli jsme s ním v kontaktu do poslední chvíle, do jeho zatčení," řekl Hilti. Lisson Gallery podle něj plánovala s Wej-wejem nové projekty a instalace.

"Doufáme, že to vyjde," uvedl Hilti, podle něhož by měl Západ přehodnotit kulturní výměnu s Čínou, která se v posledních letech slibně rozvíjela. "Otázka je, jakou strategii zvolit. Ale Wej-wejovo věznění je rozhodně v těchto vztazích zlomovým bodem."

Lisson Gallery vystavuje výběr z Wej-wejových děl z posledních šesti let. Keramiku, plastiky z mramoru - například bezpečnostní kameru z jednoho kusu mramoru - i ze dřeva, stejně jako videoinstalace. Výstava potrvá do 16. července.

Foto: Aktuálně.cz

Expozice v Somerset House v centru Londýna nabízí soubor Circle of Animals/Zodiac Heads (Kruh zvířat/Hlavy zvěrokruhu) - 12 třímetrových bronzových plastik rozmístěných kolem vodotrysků na nádvoří budovy. Ty jsou k vidění i v New Yorku před hotelem Plaza, kde výstavu zahájil newyorský starosta Michael Bloomberg.

V Somerset House, která je sídlem i jedné z nejnavštěvovanějších galerií v Londýně, Courtauld, budou Aj Wej-wejovy plastiky do 26. června.

Ředitelka Somerset House Gwyn Milesová tvrdí, že zatčení Aj Wej-weje jen ukazuje, že se pekingská vláda cítí nejistá. "Silná vláda je s to přijmout provokaci," řekla.

Miliony semínek

Nápis Propusťte Aj Wej-weje se objevil také na budově další slavné londýnské galerie Tate Modern. Wej-wej měl v ohromné hale této galerie donedávna instalaci složenou ze sta milionů ručně zdobených slunečnicových semínek z porcelánu. 

Foto: Aktuálně.cz

Slunečnicová semínka jsou v Číně oblíbenou levnou pochoutkou a v Ajově podání nesou mnoho významů; od odkazů na vládní propagandu až po výraz čínské sounáležitosti. Právě tamní "kolektivní mentalita" a společnost je častým tématem jeho děl.

Přední britský výtvarník Anish Kapoor připsal v úterý Ajovi svou monumentální plastiku Leviathan, kterou vystavuje v pařížském Grand Palais. "Je to kolega, umělec. Už je zadržován přes měsíc, aniž se mohl ozvat. Co horšího, ani jeho rodina neví, kde je," řekl v Paříži Kapoor.

"Jeho zadržování svědčí o barbarství vlád, které jsou tak paranoidní, že se musí zbavovat umělců," dodal Kapoor, podle něhož by se mělo na Wej-wejovu podporu udělat víc - například dohodnout se na uzavření světových galerií na jeden den.

Americká nadace Solomona R. Guggenheima zorganizovala internetovou petici za Wej-wejovo propuštění. Podepsalo ji už více než 130 000 lidí, mimo jiné šéfové předních světových galerií včetně Muzea moderního umění v New Yorku, londýnské Serpentine Gallery nebo chicagského Art Institute.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Fotbalisté Norwiche se po roce vracejí do Premier League

Fotbalisté Norwiche se po roční pauze vracejí do nejvyšší anglické soutěže. "Kanárci" sice ve 42. kole druhé ligy podlehli po dlouhém oslabení Bournemouthu 1:3, postup už ale měli zajištěný před utkáním díky remízám třetí Swansea s posledním Wycombem (2:2) a čtvrtého Brentfordu s Millwallem (0:0). Norwich je z jejich dosahu a má osmibodový náskok na druhý Watford. K zajištění prvního místa mu v posledních čtyřech duelech stačí uhrát pět bodů.

Norwich před dvěma lety postoupil do Premier League jako vítěz, ale mezi elitou skončil beznadějně poslední. K návratu mu pomohl zejména finský kanonýr Teemu Pukki, který je s 25 trefami mezi střelci druhý.

Do Premier League přímo postoupí nejlepší dva týmy, další čtyři se utkají o zbývající volné místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy