Londýn - V Londýně má dnes slavnostní premiéru Pán prstenů. Nejdražší muzikál v historii West Endu s rozpočtem 25 milionů liber se pokusí složit reparát za výpravný propadák, jak první verzi představení ohodnotili recenzenti v Kanadě.
Myšlenka na scénické provedení Tolkinovy ságy byla po úspěchu filmové adaptace samozřejmě lákavá, ale režisér Peter Jackson potřeboval na filmové zpracování tři díly a devět hodin. Producent Kevin Wallace se proto rozhodl pro představení "podle Pána prstenů" a zhruba polovina příběhu byla vypuštěna. I tak byla první verze muzikálu uvedená v Torontu dlouhá tři a tři čtvrtě hodiny.
A kritika byla tehdy neúprosná. Ben Brantley z The New York Times označil show za "převážně nesrozumitelnou". Hudba, kterou složili AR Rahman a finská skupiny Värttinä, byla podle něj pompézní a připomínala "Enyu v ášramu".
Na efektech se totiž nešetřilo. Spoluautor muzikálu Matthew Warchus přivedl na scénu padesátku herců. Pro ně připravili 40 tun vážící otáčivá plošina se 17 výtahy.
- Čtěte také: Bilbo Pytlík to v Kanadě nezvládl
Kus se nicméně přestal hrát po šesti měsících a produkce začala uvažovat, jak ho vrátit do Londýna. Tam se předtím nemohl hrát, protože ve městě nebylo dostatečně velké divadlo.
"Otázka zněla, jestli kritici mluví i za publikum. Nechali jsme si proto udělat marketingový průzkum, abychom zjistili, co si diváci myslí," vysvětil Wallace. Reakce obecenstva byly podle něj spíše pozitivní. Ale lístky se neprodávaly, a tak se znovu začalo zkracovat.
Současná verze, která se už hraje v předpremiérách v Theatre Royal Drury Lane, trvá tři hodiny. Warchus a jeho tým nakonec nezařadili většinu politických a historických aspektů; soustředili se "na emoce a podívanou".
Warchus ujišťuje, že nechtěl z muzikálu jen udělat rozjívenou show lasvegaského stylu. Ale někteří skeptici už londýnskou verzi kritizovali jako "křepčící hobity".