Jan Švankmajer dokončil snímek Přežít svůj život

Kultura ČTK Kultura, ČTK
15. 4. 2010 11:54
Zároveň zahájil výstavu EVAŠVANKMAJERJAN
Foto: Galerie U Betlémské kaple

Praha - Režisér a scenárista Jan Švankmajer dokončil svůj snímek Přežít svůj život, který vznikl animací fotografií herců a byl doplněn hranými dotáčkami. Psychoanalytická komedie je příběhem muže žijícího jeden život v realitě a druhý ve snu. Zatím má film elektronickou podobu, která prochází úpravami technického rázu. Premiéru bude mít po prázdninách.

Zároveň s tím zahájil v pražské Galerii U Betlémské kaple výstavu s názvem EVAŠVANKMAJERJAN. Ta obsahuje jeho surrealistické objekty, obrazy jeho před pěti lety zesnulé manželky - a právě koláže a fotomontáže použité v nejnovějším filmu.

"Je tu samozřejmě malá část toho, co jsme s manželkou společně představili v roce 2004 na výstavě Jídlo v Jízdárně Pražského hradu. Mám tu řadu prací i z letoška. A protože jde o expozici prodejní, vybíral jsem pro ni věci, jichž jsem ochoten se v nejhorším případě i vzdát," říká Švankmajer.

Výstava připomíná letošní nedožité sedmdesátiny jeho ženy - malířky, keramičky, loutkářky a filmové výtvarnice. A vlastně i jeho vlastní loňské pětasedmdesátiny. V Galerii U Betlémské kaple je přístupna do 20. května.

Retrospektivu díla předních českých představitelů surrealistického hnutí druhé poloviny 20. století Evy a Jana Švankmajerových zhlédlo před šesti lety na Hradě přes 10.000 lidí. Oba výtvarníci na ní soustředili přes 600 exponátů a výstavu koncipovali jako manýristickou kunstkameru.

Foto: Galerie U Betlémské kaple

Obrazy, objekty, kresby, sny, koláže keramiku, loutky, lásky, básně, fotografie, fetiše, grafiku, rébusy či dokumenty představili v deseti prostorech tak, aby se tematicky prolínaly.

Bytostný surrealista Švankmajer je jedním z mála českých filmařů, jehož znají a považují si i v zahraničí. K jeho dílu se hlásí světoví tvůrci včetně Jean-Pierra Jeuneta, Tima Burtona či Terryho Gilliama. 

V roce 1988 natočil svůj první celovečerní film, adaptaci známé knihy Lewise Carolla Něco z Alenky. Stejně tak se hlásí k  E. A. Poeovi či markýzu de Sade. V 90. letech se postupně odklonil od čisté animace a začal ji kombinovat s hereckou akcí.

V Česku byl coby nekompromisní autor dlouho zakazovaný a opomíjený. V poslední době ale získal několik cen na Českých lvech a na festivalu ve Varech za celoživotní dílo.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Slovenským fotbalistou roku je počtvrté za sebou Škriniar

Slovenským fotbalistou roku se počtvrté za sebou stal Milan Škriniar. Stoper Interu Milán ve svazové anketě porazil Stanislava Lobotku z Neapole o 18 bodů, což je pátý nejmenší rozdíl v třicetileté historii ankety. Výsledky byly vyhlášeny během galavečera v Senci před kvalifikačními zápasy o mistrovství Evropy proti Lucembursku a Bosně a Hercegovině.

Třetí pozici obsadil rekordman ankety, osminásobný vítěz Marek Hamšík z Trabzonsporu. Bývalý reprezentační kapitán se mezi nejlepšími třemi umístil už pošestnácté za sebou. Čtvrtý skončil bývalý sparťanský obránce Dávid Hancko, jenž v srpnu přestoupil do Feyenoordu Rotterdam.

Prvenství mezi trenéry obhájil Vladimír Weiss starší ze Slovanu Bratislava, jenž vyhrál anketu již posedmé. Jeho stejnojmenný syn a svěřenec byl vyhlášen nejlepším hráčem domácí soutěže za loňský rok a ve Fotbalistovi roku byl pátý.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

OSN: Země překročí úroveň kritického oteplení v příštím desetiletí

Planeta Země dosáhne úrovně kritického globálního oteplení o 1,5 stupně Celsia proti hodnotám před průmyslovou revolucí už v příštím desetiletí. Tvrdí to Šestá hodnotící zpráva Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC). Podle jejích tvůrců jde zatím o nejrozsáhlejší zprávu o stavu globálního klimatu. Změna je podle vědců stále možná, vyžadovala by ale miliardy dolarů a mezinárodní spolupráci. Zprávu podpořily všechny členské země včetně České republiky.

Oteplení planety o 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předprůmyslovým obdobím je považováno za úroveň, při jejímž překročení budou vlny veder, záplavy, sucho, zemědělská neúroda a vymírání druhů pro lidstvo velice obtížně zvladatelné. K udržení oteplení pod touto úrovní se přihlásily takřka všechny státy světa v pařížské klimatické dohodě z roku 2015. Její vědecký základ poskytla mimo jiné Pátá hodnotící zpráva IPCC.

Šestá zpráva nyní uvádí, že lidstvo má ke změně poslední příležitost, a pokud chce změny dosáhnout, musí omezit vypouštění skleníkových plynů na polovinu do roku 2030 a zcela přestat vypouštět oxid uhličitý do atmosféry v 50. letech tohoto století. Pokud lidstvo tyto dva cíle naplní, bude mít zhruba poloviční šanci, že oteplení planety nepřekročí oněch 1,5 stupně Celsia, tvrdí IPCC.

Zdroj: ČTK
Další zprávy