Jak uchopit aktuální výzvy. Chalupeckého cenu dostali čtyři tvůrci a kolektiv

ČTK ČTK
16. 1. 2023 20:53
Cena Jindřicha Chalupeckého, určená umělcům do 35 let, letos připadne čtyřem autorům a jednomu uskupení. Porota ocenila Kryštofa Brůhu, Lenku Glisníkovou, Petru Janda, Gabrielu Těthalovou a kolektiv Stony Tellers. Pořadatelé to oznámili v pondělí. Klání už několik let nemá vítěze, uspěje každý, kdo obdrží nominaci.
Zleva laureáti ceny Petra Janda, Kryštof Brůha, Lenka Glisníková a kolektiv Stony Tellers. Chybí Gabriela Těthalová.
Zleva laureáti ceny Petra Janda, Kryštof Brůha, Lenka Glisníková a kolektiv Stony Tellers. Chybí Gabriela Těthalová. | Foto: ČTK

Společná výstava letošních laureátů začne 1. listopadu v ostravské galerii Plato. Doprovodí ji projekt Propaganda Station nizozemského umělce Jonase Staala.

Zástupkyně poroty a slovenská výtvarnice Anna Daučíková oznámila, že do letošního ročníku umělci přihlásili 108 portfolií, nejvíc v historii soutěže. Výběr reprezentuje širokou škálu médií i fakt, že mladá scéna se vydává směrem od estetiky a postupů zavedených v jednotlivých ateliérech na uměleckých školách k vlastním generačním zájmům.

Mladí tvůrci se také zaměřují spíše "na hledání nových možností, přístupů a nástrojů k uchopení aktuálních výzev, než aby se věnovali kritice příčin vzniku současných krizí", shledala porota.

"Mnoho děl má podobu fiktivních dokumentů zkoumajících rozsáhlé utopické nebo futuristické krajiny. Další umělci a umělkyně zaujali k realitě nebo její projekci opačný přístup tím, že ji rozbili na kousky, fragmentovali, případně přiblížili našemu oku. Obě tendence jako by vycházely z podobné touhy spekulovat o možných alternativách k našim současným podmínkám," napsali hodnotitelé.

Podle nich tvorba Kryštofa Brůhy propojuje jazyk umění a vědy s důsledností, která je v českém prostředí vzácná. Jeho výrazná a vizuálně svůdná díla konfrontují diváka s jinou formou poznání a na poli vědeckých dat pracují s imaginací.

Lenka Glisníková se věnuje fotografii, její projekty se přizpůsobují rychlosti sociálních médií a zkoumají technologický vývoj na okraji oboru. Fotografii dekonstruuje a znovu skládá do nových forem, médium tak nabývá sochařských a tělesných kvalit.

Petra Janda ve svých instalacích využívá organické materiály, často související se zemědělstvím. Tvoří spíše prostor pro setkání než uzavřené umělecké formy.

Obrazy Gabriely Těthalové pak hovoří současným a vytříbeným jazykem. Ačkoli jsou ve své podstatě abstraktní, drobnými figurativními či surrealistickými pozůstatky evokují pojmy jako představivost, vyprávění a objevování.

Umělecké uskupení Stony Tellers usiluje o budování komunit založených na vzájemné péči a sdílení. Ke své práci přistupují členky často prostřednictvím sociálních médií a komunikují pomocí jejich jednoduché estetiky. Umělecké myšlení tak přenášejí do reálných sociálních situací.

Cena Jindřicha Chalupeckého je udílena od roku 1990, u jejího zrodu stáli dramatik a bývalý prezident Václav Havel, básník a výtvarník Jiří Kolář plus malíř Theodor Pištěk. Před několika lety pořadatelé přestali vyhlašovat jediného vítěze.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Rakousko ukončí od pondělí po vzoru Česka kontroly na hranici se Slovenskem

Rakousko od pondělí zruší kontroly na hranici se Slovenskem, informuje podle agentury APA rakouské ministerstvo vnitra. Důvodem pro tento krok je, že v noci na neděli ukončí kontroly na hranici také Česko. Rakousko původně kontroly na rakousko-slovenské hranici zavedlo po vzoru Česka, které je ustavilo kvůli nárůstu nelegální migrace na konci loňského září.

Rakousko plánuje místo kontrol na hranici kontroly v příhraničních oblastech, a to v koordinaci se sousedními státy. V těchto oblastech země plánuje nasadit hlídky a drony.

Také v případě Česka bude po zrušení kontrol na hranici se Slovenskem fungovat na směnu v příhraničním prostoru 70 policistů. Podle českého ministra vnitra Víra Rakušana budou také pokračovat kontroly ve slovenských vlacích, které mají zajistit, aby případní odhalení migranti zůstali na slovenské straně hranice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy