Holešovický DOX nabízí návštěvníkům Sladkosti smrti

Kultura ČTK Kultura, ČTK
22. 3. 2011 11:38
Centrum pořádá výstavu archiválií s tématem smrti
Foto: Dox

Praha - Jednu část prostor galerie DOX zaplnily smuteční oznámení, fotografie hrobů a projekce filmů z prostředí krematoria. To vše v rámci výstavy s názvem Sladkost smrti, která je tu k vidění do 16. června.

"Smrt jako taková je v dnešní době stále více tabuizována. Přitom je to nedílná součást lidského života, naši pozornost si tak zaslouží," říká kurátorka Lucie Kalátová.

Výstava je v pořadí třetím výtvarným počinem, který vznikl ve spolupráci s Archivem výtvarného umění, který sídlí v prostorách galerie. Spravuje na tisíce dokumentů s informacemi o výstavách a umělcích.

"V archivu je uloženo přes 400 úmrtních oznámení výtvarných umělců - a i když se to možná nezdá, například parte jsou cenným zdrojem informací, ať už jde například o chybné datum úmrtí nebo grafické zpracování," doplnila Kalátová. Ve „sbírce" smutečních oznámení je parte historičky umění Anny Fárové i sochaře Karla Nepraše.

Foto: Dox
Foto: Dox

Součástí expozice v Malé věži galerie, která zabírá jen několik metrů čtverečních, jsou fotografie sochaře Radoslava Kratiny, který v polovině 80. let zachycoval hroby na pražských Olšanských hřbitovech. Stejně tak snímky Miroslava Urbana pořizované od 70. let na stovkách hřbitovů v Čechách i ve světě. Expozici doplňují tři jeho krátké filmy odkazující k smrti, minulosti a zániku.

Kurátorka se na výstavě podílela i autorsky. Na sérii fotografií z rodinného alba ilustruje, jak vypadaly pohřby na malém městě v dobách druhé světové války (Hostomice 1943, 1945).  alátová je spolu s druhým kurátorem Janem Kuntošem i autorkou dokumentu Poslední místa člověka, který vznikl ve strašnickém krematoriu a divákům se "snaží přiblížit dnešní technologii smrti".

Na výstavě nechybí ani odkaz na Herzův film Spalovač mrtvol z roku 1968. Film s připomíná sbírka fotografií z krematoria v Pardubicích, kde se točil. Autorem série pojmenované Spalovač je Jan Lesák.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 34 minutami

Firma požádala o prodloužení termínu dokončení oprav Barrandovského mostu

Stavební firma Porr požádala magistrát a Technickou správu komunikací (TSK) o prodloužení termínu dokončení letošní části oprav Barrandovského mostu. TSK s prodloužením termínu nesouhlasí. Pokud se tak stane, bude uplatňovat zaplacení pokut podle smlouvy. Rekonstrukce začala letos 16. května. Dělníci nejprve demolovali nájezdovou rampu ze Strakonické ulice, odfrézovali vozovku a odstranili římsy, zábradlí a izolace. Původně měly práce skončit 2. září, ale kvůli vynuceným úpravám projektu byl termín posunut o 27 dní.

Barrandovský most z roku 1983 je součástí městského okruhu a dosud nebyl nikdy opravován. Denně ho přejede na 140 tisíc aut, což z něj dělá nejvytíženější komunikaci v Praze. Rekonstrukce stavby je rozložená do několika let a vždy potrvá jen část roku. Celkem vyjdou práce za celé období na 594,5 milionu korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Daňové škrty pomohou jen procentu nejbohatších, řekl šéf britských labouristů

Vláda britské premiérky Liz Trussové podle šéfa britské opoziční Labouristické strany Keira Starmera ztratila kontrolu nad hospodářstvím země a její kroky prospějí pouze jednomu procentu nejbohatších. Starmer se do ostré kritiky vlády pustil v úterý na konferenci své strany v Liverpoolu, kde vystoupil za zvuku oslavné poprockové hudby i hlasitého potlesku přítomných.

Starmer nyní své politické snahy zaměřuje na příští parlamentní volby, které budou v Británii nejpozději v lednu 2025. Podle poslední sondáže agentury YouGov Labouristickou stranu nyní podporuje 45 procent voličů, zatímco konzervativce vedené Trussovou jen 28 procent. Jde o největší rozdíl od roku 2001, kdy vznikla druhá labouristická vláda Tonyho Blaira, upozornil server Independent.

Starmer se dotkl i války na Ukrajině. Ta je podle něj "jiskrou, která současnou krizi zažehla". "Nikdy nedovolíme nebezpečnému imperialismu (ruského prezidenta Vladimira) Putina uspět," řekl Starmer.

Zdroj: ČTK
Další zprávy