Holešovický DOX nabízí návštěvníkům Sladkosti smrti

Kultura ČTK Kultura, ČTK
22. 3. 2011 11:38
Centrum pořádá výstavu archiválií s tématem smrti
Foto: Dox

Praha - Jednu část prostor galerie DOX zaplnily smuteční oznámení, fotografie hrobů a projekce filmů z prostředí krematoria. To vše v rámci výstavy s názvem Sladkost smrti, která je tu k vidění do 16. června.

"Smrt jako taková je v dnešní době stále více tabuizována. Přitom je to nedílná součást lidského života, naši pozornost si tak zaslouží," říká kurátorka Lucie Kalátová.

Výstava je v pořadí třetím výtvarným počinem, který vznikl ve spolupráci s Archivem výtvarného umění, který sídlí v prostorách galerie. Spravuje na tisíce dokumentů s informacemi o výstavách a umělcích.

"V archivu je uloženo přes 400 úmrtních oznámení výtvarných umělců - a i když se to možná nezdá, například parte jsou cenným zdrojem informací, ať už jde například o chybné datum úmrtí nebo grafické zpracování," doplnila Kalátová. Ve „sbírce" smutečních oznámení je parte historičky umění Anny Fárové i sochaře Karla Nepraše.

Foto: Dox
Foto: Dox

Součástí expozice v Malé věži galerie, která zabírá jen několik metrů čtverečních, jsou fotografie sochaře Radoslava Kratiny, který v polovině 80. let zachycoval hroby na pražských Olšanských hřbitovech. Stejně tak snímky Miroslava Urbana pořizované od 70. let na stovkách hřbitovů v Čechách i ve světě. Expozici doplňují tři jeho krátké filmy odkazující k smrti, minulosti a zániku.

Kurátorka se na výstavě podílela i autorsky. Na sérii fotografií z rodinného alba ilustruje, jak vypadaly pohřby na malém městě v dobách druhé světové války (Hostomice 1943, 1945).  alátová je spolu s druhým kurátorem Janem Kuntošem i autorkou dokumentu Poslední místa člověka, který vznikl ve strašnickém krematoriu a divákům se "snaží přiblížit dnešní technologii smrti".

Na výstavě nechybí ani odkaz na Herzův film Spalovač mrtvol z roku 1968. Film s připomíná sbírka fotografií z krematoria v Pardubicích, kde se točil. Autorem série pojmenované Spalovač je Jan Lesák.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 25 minutami

Biatlonová exhibice se kvůli koronaviru ani letos lenpojede

Populární biatlonová exhibice se ani letos v tradičním termínu mezi Vánoci a Novým rokem na stadionu fotbalistů Schalke v Gelsenkirchenu neuskuteční. Kvůli koronavirovým opatřením ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko organizátoři akci s termínem 28. prosince přeložili na příští rok.

Exhibiční závod smíšených dvojic Biathlon World Team Challenge se kvůli šíření covidu-19 v Gelsenkirchenu nejel už loni. Byl přeložen do venkovní biatlonové arény v Ruhpoldingu, což je možnost, o které pořadatelé uvažují i letos. České jedničky Markéta Davidová a Michal Krčmář v soutěži obsadili šesté místo.

Aktualizováno před 57 minutami

Vláda chce mandát pro vyslání až 150 vojáků na polsko-běloruskou hranici

Vláda chce na pomoc s ochranou polsko-běloruské hranice mandát pro nasazení až 150 vojáků na dobu 180 dnů. Návrh plánuje schválit a poslat na projednání ve výborech Poslanecké sněmovny a Senátu ve středu. Čeští vojáci budou pomáhat polským s ochranou hranic, ale nebudou plnit úkoly bezprostředně související s migranty, sdělil končící premiér Andrej Babiš (ANO). Kandidátka na ministryni obrany Jana Černochová (ODS) rozhodnutí podporuje, sdělila.

"Mandát bude do 150 vojáků na dobu do 180 dnů, obdobně jako tam již pomáhají Britové a Estonci," uvedl Babiš. Po schválení vládou musí být mandát projednán ve výboru pro obranu Poslanecké sněmovny a ve výboru pro zahraniční věci a bezpečnost v Senátu a následně pak v obou parlamentních komorách. "Naši budou pomáhat polským vojákům s ochranou hranic, ale nebudou plnit úkoly bezprostředně související s migranty," doplnil.

S návrhem souhlasí pravděpodobná nová ministryně obrany Černochová. "Pomoc Polsku jsme opakovaně navrhovali a já i kolegové z poslaneckého klubu ODS budeme s vysláními našich vojáků souhlasit. Polsko je náš soused a spojenec a ve chvílích, kdy na své hranici, která je zároveň i hranicí EU, brání migraci řízené běloruským autokratem (Alexandrem) Lukašenkem, je správné pomoci," řekla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy