Obrazem: Číňané se pokusili zrušit disidentovu výstavu. Také mi volali, řekl Lipavský

Obrazem: Číňané se pokusili zrušit disidentovu výstavu. Také mi volali, řekl Lipavský
V pražském Doxu začala výstava čínského umělce Badiucaa (na snímku). Světově respektovaný disident žije nuceně v australském exilu, coby kritik totalitní Číny je komunistickému režimu silně proti chuti.
I proto den před vernisáží zavolalo čínské velvyslanectví v Česku programové ředitelce Doxu Michaele Šilpochové (na snímku) a pokusilo se jí uspořádání výstavy rozmluvit. Žena, která se identifikovala jako Hong a telefonovala z čísla kulturního oddělení čínské ambasády, tvrdila, že akce poškodí česko-čínské vztahy a "ublíží citům čínského lidu", popsalo Aktuálně.cz. Šilpochová to zopakovala i na vernisáži.
"Šanghaj potřebuje svobodu. Šanghaj nám ukazuje, že bez svobody se ani nenajíte. Nezáleží, jak jste technologicky vyspělí či jakého jste dosáhli pokroku, jaké máte bohatství. Bez svobody váš majetek neznamená nic a nemůžete se skutečně ani najíst," prohlásil.
"Zástupci čínského velvyslanectví se nám pokusili vysvětlit, proč bychom tuto výstavu neměli organizovat. Dox je nezávislá, soukromá instituce. Vždy budeme dělat to, co považujeme za správné, a nikdo nebude ovlivňovat, co se v Doxu děje," deklarovala Šilpochová.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
13. 5. 2022 13:18
V pražském Doxu začala výstava, která je Číně tak silně proti chuti, že ji chtěla zakázat. Jde o díla respektovaného čínského disidenta Badiucaa, který nuceně žije v australském exilu. "Výhrůžky smrtí mi chodí pořád," řekl před časem pro Aktuálně.cz. Čtvrteční vernisáž navštívil a podpořil i ministr zahraničí Jan Lipavský z České pirátské strany.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 50 minutami

Perušič se Schweinerem si na písku v Ostravě zajistili postup do bojů o medaile

Plážoví volejbalisté Ondřej Perušič a David Schweiner postoupili na elitním turnaji Pro Tour v Ostravě počtvrté za sebou do semifinále. Nejvýše nasazený pár zdolal ve čtvrtfinále turnajové dvojky Šarífa Januse a Ahmeda Tidžana z Kataru 2:1 na sety.

Perušič se Schweinerem ztratili s třetím párem světového žebříčku úvodní set 16:21. Ve druhém ale bronzové olympijské medailisty z Tokia porazili 21:18 a třetí sadu pak čeští reprezentanti vybojovali 15:13.

"Začátek byl dobrý, ale Katařani většinou ty první sety mívají lepší. Věděli jsme, že ten první set hrají opravdu neuvěřitelně, mají hrozně vysoká čísla úspěšnosti na útoku, ale od toho druhého setu už jdou trochu dolů, Jsem rád, že jsme tu šanci využili," řekl Perušič v rozhovoru pro Českou televizi.

Na nedávné světové jedničky Januse a Tidžana narazili Perušič se Schweinerem naposledy před dvěma měsíci v mexickém Rosaritu rovněž ve čtvrtfinále, kde prohráli 1:2 na sety. Loni v březnu je zdolali cestou za titulem v Dauhá. "Všechny naše zápasy s nimi jsou většinou jako přes kopírák. První set prohrajeme, ať už těsně nebo ne, pak se nám druhý většinou povede vyhrát, a pak už se rozhoduje v tie-breaku. To je záležitost pár bodů, dneska to bylo i trochu štěstí," dodal Perušič.

V semifinále se Češi od 18:00 střetnou se španělskou dvojicí Adrián Gavira, Pablo Herrera, kterou v pátek hladce ve dvou setech zdolali ve skupině. Snadnou práci ale sedmý pár světového žebříčku neočekává. "Asi nemůžeme čekat stejný průběh jako včera. Myslím si, že Španělé se ponaučí z taktických chyb a budou asi víc tlačit servis. Myslím, že dvakrát v řadě se jim nestane, že by podávali špatně. My se na to musíme připravit," uvedl Schweiner.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Američan chtěl vraždit na oslavě ve Virginii. Když vytáhl zbraň, zastřelila ho jiná účastnice večírku

Žena v americkém státě Virginie zastřelila muže, který začal poloautomatickou zbraní střílet po účastnících večírku. Nikdo s výjimkou střelce nebyl zraněn. Policie nemá v úmyslu ženu trestně stíhat, informovala dnes na svém zpravodajském webu stanice BBC.

Na oslavě narozenin a ukončení studií se ve středu před bytovým komplexem v Charlestonu sešlo asi 40 lidí. Mezi účastníky dorazil i sedmatřicetiletý Dennis Butler, který měl několik záznamů v trestním rejstříku. Když začal střílet, jedna účastnice večírku nezaváhala, vytasila legálně drženou pistoli a střelce zneškodnila. Butler zraněním podlehl, uvedla policie v prohlášení.

Podle policejního mluvčího Tonyho Hazeletta ženina rychlá reakce zachránila mnoho životů a předešla masovému útoku. Žena, která střílela, není členkou žádného z bezpečnostních sborů, dodala policie. Její totožnost nezveřejnila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy