Mezinárodní porota prestižní fotografické soutěže WPP vybrala jako snímek roku 2006 barevnou fotografii Američana Spencera Platta z agentury Getty Images.
Zobrazuje mladé Libanonce, kteří v autě projíždějí vybombardovaným jižním Bejrútem: skupina přátel tu kontrastuje s pozadím tvořeným troskami budov po bombardování.
Vznikla 15. srpna 2006 - v první den příměří mezi Izraelem a Hizballáhem, kdy se tisíce Libanonců začaly vracet do svých domovů. "Je to fotografie, na kterou se můžete dívat pořád," říká předsedkyně poroty Michelle McNally.
"Má celistvost i protikladnost skutečného života uprostřed chaosu. Nechá vás nahlédnout za hranici."
I v dalších kategoriích jako obvykle bodovaly záběry z krizových regionů, tentokrát především z konfliktu mezi Izraelem a Libanonem. V kategorii Portrét vyhrála Nina Bermanová se snímkem námořníka znetvořeného válkou v Iráku, v kategorii Lidé bodoval Japonec Sakamaki se snímkem zachycujícím násilnosti na Srí Lance.
Přitom se porota snaží nevybírat jen prvoplánové "kruťárny" - akcentuje i výtvarné hodnoty snímků a jejich přesah. Soutěž se tak de facto snaží vymezovat proti hlavnímu zpravodajskému proudu, jemuž dominují rychlost i naturalismus.
Nizozemští organizátoři dokonce považují klání za jakéhosi trojského koně, který má na tiskové stránky dopravit i práce, které by se na nich jinak sotva objevily.
Ve Zprávách letos vyhrál snímek Itala Paola Pellegrina z agentury Magnum, který zobrazuje oběť odvetného izraelského raketového útoku v Libanonu. Izraelský fotograf Oded Balilty z agentury AP naopak na vítězném snímku z kategorie Lidé vyfotografoval osadnici, která brání vstupu izraelských jednotek na západní břeh.
Oceněný fotograf Platt zvítězil se svým snímkem i v kategorii Každodenní život. V kategorii Sport vyhrála fotografie dnes už proslulého incidentu z finále fotbalového mistrovství světa v Německu: na snímku Nizozemce Petera Scholse je Francouz Zinedine Zidane a jeho slavná hlavička do hrudi italského protihráče.
Do soutěže World Press Photo se přihlásilo 4460 profesionálních fotografů ze 124 zemí. Z jejich 78083 snímků vybírala porota vítěze od 27. ledna do 8. února. Udělila ceny celkem 58 fotografům; trofeje si převezmou na slavnostním ceremoniálu 22. dubna.
Bodovaly hlavně velké agentury: AP má šest cen, Reuters pět a Getty čtyři ceny.
ČTĚTE TAKÉ
Češi mezi oceněnými za rok 2006 nejsou. Loni - tedy za rok 2005, v kategorii Každodenní příběhy vybojoval třetí místo fotograf Michal Novotný z LN; za sérii snímků ze školy pro slepce v liberijské Monrovii.
V roce 2003 obsadil třetí místo v kategorii Sportovní příběhy snímek Tradiční indický zápas českého fotografa Jana Šibíka. V roce 1998 získal cenu World Press Photo známý americký fotograf českého původu Antonín Kratochvíl. V 90. letech na World Press Photo bodovali také Tomki Němec, Pavel Štecha a Roman Sejkot.