Filharmonikům se nelíbí osoba ani volba nového ředitele

Kultura ČTK Kultura, ČTK
20. 5. 2010 14:09
Po Darjaninovi je šéfem tělesa bývalý šéf ČRo Kasík
Foto: Rozhlas.cz

Praha - Hudebníci České filharmonie nejsou spokojeni se způsobem, jakým ministr kultury Václav Riedlbauch řeší situaci v orchestru. Filharmonikům se nelíbí, že nového ředitele jmenoval ve středu bez konkurzu. Nelíbí se jim ani osoba nového ředitele.

"Je to týž Václav Kasík, který byl odvolán z funkce ředitele Českého rozhlasu pro závažná finanční pochybení," říká předsedkyně Umělecké rady ČF Jana Brožková.

Foto: Aktuálně.cz, Ondřej Besperát
Čtěte také:
Filharmonii povede po Darjaninovi bývalý šéf ČRo Kasík
Filharmonii by mohl dočasně vést exministr Miller
Česká filharmonie podala trestní oznámení na ministra

Jmenovací dekret Kasíka, který ministr novému řediteli předal v době, kdy byl orchestr na zájezdu, je podle ní na dobu neurčitou. "V této chvíli nejde o Vladimíra Darjanina, ale o apel na celou naší společnost, která by neměla připustit, aby se podobná mocenská zvůle stala normou chování, v tomto případě provizorních ministerských úředníků," tvrdí filharmonici.

Ministr bývalého ředitele ČF Darjanina odvolal tři týdny před parlamentními volbami a teoretickým koncem mandátu úřednické vlády.   Důvodem jeho rozhodnutí byly nedostatky v hospodaření. Ty však vytýká i Darjanin Riedlbauchovi, který filharmonii vedl před ním. Podle orchestru jedná Riedlbauch ve střetu zájmů a jeho kroky vůči Darjaninovi jsou podle hudebníků vedeny výrazně po osobní rovině.

S Riedlbauchem měl orchestr ke konci jeho osmiletého působení spor především kvůli rozdílnému výkladu autorského práva, hudebníci kvůli tomu v roce 2008 ani neumožnili pořizovat nahrávky z Pražského jara.

Foto: Archiv

Riedlbauchovi měl skončit mandát s koncem roku 2008, v létě ale tehdejší ministr kultury Václav Jehlička vypsal na jeho místo konkurz. Do něj se Riedlbauch nepřihlásil, ve funkci tedy pokračovat nechtěl.

Pro Darjanina hlasovalo pět z devíti členů výběrové komise, Jehlička jej v listopadu 2008 jmenoval s nástupem do funkce 1. července 2009. Orchestr zkušeného manažera vítal; Darjanin ukončil spor o autorská práva a deklaroval, že by rád zvedl muzikantům platy.

Orchestr za odvolaným ředitelem stále stojí, na protest proti jeho odchodu dokonce zrušil koncert. Případné další veřejné protesty, které by reagovaly nejen na Darjaninovo odvolání, ale i na instalaci Kasíka do čela ČF, podle Brožkové hudebníci pečlivě zvažují.

Kasík se s členy orchestru, kteří se ve čtvrtek vrátili z desetidenního zájezdu ve Španělsku, zatím nesetkal. Podle Brožkové zatím kontaktoval administrativní pracovníky, s hudebníky by se měl sejít při první možné příležitosti, tedy při nedělní zkoušce.

Kasík vedl ČRo od roku 1999 po dvě funkční období. Loni v červenci jej rada rozhlasu odvolala a mezi důvody uvedla například předražení rekonstrukce budovy rozhlasu, kauzu vedoucího sekretariátu ČRo, který neměl lustrační osvědčení, nebo výběr Barbory Tachecí na post ředitelky Radiožurnálu.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Richmond odstraní památníky konfederační armády, podle města jsou připomínkou rasismu

Město Richmond, někdejší hlavní město Konfederovaných států amerických, odstraní památníky připomínající konfederační armádu. Podle radnice města ve státě Virginie jsou tyto pomníky mnohými pokládány za symboly oslavování rasistického dědictví Spojených států.

Radnice v prohlášení oznámila, že starosta Levar Stoney "nařídil okamžité odstranění četných soch ve městě", včetně těch připomínajících konfederační historii. 

Odstraňování symbolů otrokářství navazuje na vlnu protestů proti rasové nerovnosti v USA. Manifestace proti rasismu a policejní brutalitě reagovaly na počínání bělošského strážníka, který neozbrojenému černochovi Floydovi při zatýkání v Minneapolisu několik minut klečel na krku a usmrtil jej.

Zdroj: ČTK
Další zprávy