ČT začala vysílat unikátní Zapomenuté transporty

Pavel Kroulík
11. 10. 2010 21:39
Cyklus o nezdolné víře v život dává v pondělí ČT2
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Česká televize začala počínaje tímto pondělím na druhém programu vysílat unikátní cyklus Lukáše Přibyla Zapomenuté transporty. Když se řekne holokaust a dokument, většině lidí se vybaví vytetovaná čísla na rukou, záběry dětí v pruhovaných uniformách a Hitlerovy proslovy. Nic z toho čtyřdílný projekt neukazuje - stejně jako vlaky s českými Židy nemíří do Osvětimi nebo Treblinky.

 
Foto: Aktuálně.cz
Dvoudílný rozhovor s režisérem:
Holokaust je lidská zkušenost v nejmasovějším extrému
Vzpomínky byly strašné, slyšet vypravěče povznášející

Režisér, politolog a historik Přibyl strávil deset let v archivech a našel unikátní záběry a snímky, které autenticky dokumentují každé slovo pronesené protagonisty jeho filmů. Většina z nich navíc mluví o svých zážitcích ze „zapomenutých"  východoevropských táborů většinou vůbec poprvé.

Každý ze čtyř dokumentů série popisuje jednu nacisty obsazenou zemi, kam odjely s českými Židy transporty: Lotyšsko, Bělorusko, Estonsko a Polsko. Každý film také mluví o určité skupině lidí a specifickém modelu přežití.

Foto: Aktuálně.cz

„Ti lidi v sobě v naprosté většině mají něco, co je slovy nevyjádřitelné. Je to nějaká směs optimismu, síly a moudrosti. Takže ty vzpomínky byly někdy strašné, ale setkání s jejich vypravěči byly nejen poučné, ale povznášející," řekl Lukáš Přibyl na jaře v rozhovoru pro Aktuálně.cz - těsně předtím, než poslední díl vyhrál cenu české kritiky a Českého lva za dokument roku.

V českých kinech snímky poněkud zapadly, série ale vyšla na DVD. Od začátku se naopak filmům dařilo v zahraničí: po zastávkách filmů na festivalech se cyklus jako celek představil v Göteborgu, v březnu ho čekala slavnostní premiéra v New Yorku za účasti politických a kulturních celebrit.

"Vždycky opakuji, že věřím, že existuje vizuální záznam skoro čehokoliv, ale problém je ho najít, protože v oficiálních archivech prostě není," shrnul Přibyl svou metodu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Slovenským fotbalistou roku je počtvrté za sebou Škriniar

Slovenským fotbalistou roku se počtvrté za sebou stal Milan Škriniar. Stoper Interu Milán ve svazové anketě porazil Stanislava Lobotku z Neapole o 18 bodů, což je pátý nejmenší rozdíl v třicetileté historii ankety. Výsledky byly vyhlášeny během galavečera v Senci před kvalifikačními zápasy o mistrovství Evropy proti Lucembursku a Bosně a Hercegovině.

Třetí pozici obsadil rekordman ankety, osminásobný vítěz Marek Hamšík z Trabzonsporu. Bývalý reprezentační kapitán se mezi nejlepšími třemi umístil už pošestnácté za sebou. Čtvrtý skončil bývalý sparťanský obránce Dávid Hancko, jenž v srpnu přestoupil do Feyenoordu Rotterdam.

Prvenství mezi trenéry obhájil Vladimír Weiss starší ze Slovanu Bratislava, jenž vyhrál anketu již posedmé. Jeho stejnojmenný syn a svěřenec byl vyhlášen nejlepším hráčem domácí soutěže za loňský rok a ve Fotbalistovi roku byl pátý.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

OSN: Země překročí úroveň kritického oteplení v příštím desetiletí

Planeta Země dosáhne úrovně kritického globálního oteplení o 1,5 stupně Celsia proti hodnotám před průmyslovou revolucí už v příštím desetiletí. Tvrdí to Šestá hodnotící zpráva Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC). Podle jejích tvůrců jde zatím o nejrozsáhlejší zprávu o stavu globálního klimatu. Změna je podle vědců stále možná, vyžadovala by ale miliardy dolarů a mezinárodní spolupráci. Zprávu podpořily všechny členské země včetně České republiky.

Oteplení planety o 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předprůmyslovým obdobím je považováno za úroveň, při jejímž překročení budou vlny veder, záplavy, sucho, zemědělská neúroda a vymírání druhů pro lidstvo velice obtížně zvladatelné. K udržení oteplení pod touto úrovní se přihlásily takřka všechny státy světa v pařížské klimatické dohodě z roku 2015. Její vědecký základ poskytla mimo jiné Pátá hodnotící zpráva IPCC.

Šestá zpráva nyní uvádí, že lidstvo má ke změně poslední příležitost, a pokud chce změny dosáhnout, musí omezit vypouštění skleníkových plynů na polovinu do roku 2030 a zcela přestat vypouštět oxid uhličitý do atmosféry v 50. letech tohoto století. Pokud lidstvo tyto dva cíle naplní, bude mít zhruba poloviční šanci, že oteplení planety nepřekročí oněch 1,5 stupně Celsia, tvrdí IPCC.

Zdroj: ČTK
Další zprávy