Bělohlávek má Oscara vážné hudby s orchestrem BBC

Kultura ČTK Kultura, ČTK
27. 8. 2013 17:34
Gramophone Awards získal Jiří Bělohlávek už podruhé, letos za Sukovy hudební básně
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Nahrávka Sukovy hudební básně pro velký orchestr Pohádka léta (A Summer´s Tale) v podání londýnského Symfonického orchestru BBC pod taktovkou Jiřího Bělohlávka získala prestižní cenu Gramophone Awards.

Album, které vyšlo ve vydavatelství Chandos, uspělo v kategorii orchestrálních nahrávek. Slavnostní vyhlášení všech kategorií Gramophone Awards se uskuteční 17. září v Londýně.

Ocenění udělují kritici píšící pro britský časopis Gramophone, jenž vychází od roku 1923.

Jiří Bělohlávek
Jiří Bělohlávek | Foto: Česká filharmonie

Bělohlávek se Symfonickým orchestrem BBC v soutěži uspěli i loni s albem z vydavatelství Onyx obsahujícím šest symfonií Bohuslava Martinů.

Sedmašedesátiletý Bělohlávek začal s londýnskými symfoniky z BBC spolupracovat od roku 1995, kdy byl jmenován hostujícím dirigentem.

Jejich dlouholetá práce vyvrcholila v roce 2006, kdy se stal šéfdirigentem. Sklidil s ním mnoho úspěchů na britské i zahraniční hudební scéně. Tuto funkci zastával až do roku 2012, kdy přijal nabídku na post šéfdirigenta České filharmonie.

U předního českého orchestru působí od loňského září, vrátil se k němu po dvaceti letech. Loni v květnu obdržel čestný titul komandér Řádu britského impéria, který mu udělila královna Alžběta II. za propagaci české i britské hudby v celém světě. Od nadcházející sezony bude čtyři roky působit i jako stálý hostující dirigent Rotterdamské filharmonie.

Bělohlávek proslul interpretacemi klasických a romantických děl, zvláště pak děl českých skladatelů - Dvořáka, Janáčka a především Bohuslava Martinů. Kritici ho řadí mezi nejlepší interprety hudby Martinů vůbec.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com
 

Právě se děje

před 9 minutami

V Litvínově na Mostecku hoří skládka odpadu, zasahují desítky požárníků

Hořet začalo několik minut před polednem. Odpad vzplál na ploše zhruba 20 krát 20 metrů. Nejprve se přesunulo na místo devět jednotek včetně několika dobrovolných. Před 13:00 přijeli další hasiči. Kolik jich je přesně, nelze v tuto chvíli podle mluvčího hasičů specifikovat. Hasiči vyhlásili třetí, tedy druhý nejvyšší, stupeň poplachu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy