Ač se to zdá neuvěřitelné, většina záběrů životopisného filmu Masaryk, který česká kina začala promítat ve čtvrtek, se natáčela v České republice.
Součástí výroby snímku sice byla cesta do Londýna, během které experti na filmové triky nafotili významná britská místa, ale akce herců byly natáčeny v Praze.
"Například jedna důležitá scéna, odehrávající se před sídlem britského premiéra v Downing Street 10, vznikala částečně v Praze i v Londýně. Herecké akce včetně objektů v bezprostřední vzdálenosti byly nasnímány v Praze před zeleným pozadím, detaily Downing Street už jsme nafotili v Londýně a v postprodukci jsme vše propojili. Museli jsme se soustředit na každý detail, aby si diváci ničeho nevšimli," vysvětlil Michal Křeček z pražského postprodukčního studia MagicLab.
Podobných trikových záběrů se ve filmu objevuje celkem 171. V postprodukci na nich pracovalo pětatřicet lidí.
Porodnice U Apolináře i Čechův most
Záběr na psychiatrickou léčebnu v americkém Wielandu například vznikal před pražskou porodnicí U Apolináře, digitální úpravou do něj byly vloženy fotografie přímořských trav z nizozemského pobřeží.
Do domnělého Londýna se dostal také pražský Čechův most spojující nábřeží Edvarda Beneše s Dvořákovým nábřežím. Ten ve filmu figuruje jako Westminster Bridge. Hotel InterContinental v Pařížské ulici se pak stal náhradou Westminsterského paláce.
Životopisné drama Julia Ševčíka získalo 12 Českých lvů, mimo jiné za nejlepší film, kameru a střih. Předávání cen však vzbudilo diskuse ohledně pravidel. Snímek byl totiž před březnovou distribucí do českých kin promítán pouze jednou v jednom kině, a sice sedm dní před koncem loňského roku v pražském kině Lucerna.