Kniha líčí 24 hodin na palubě vesmírné stanice. Vedle běžných úkolů a povinností šestice astronautů, dvou mužů a čtyř žen, sleduje také jejich úvahy. "Dívat se na Zemi z vesmíru je podobné, jako když se dítě poprvé podívá do zrcadla a uvědomí si, že vidí samo sebe. To, co děláme Zemi, děláme sami sobě," cituje agentura AP autorku, která v rámci příprav četla svědectví skutečných astronautů nebo pozorovala záběry z kamer umístěných na Mezinárodní vesmírné stanici.
Svůj pátý román začala devětačtyřicetiletá Samantha Harvey, z jejíchž děl zatím žádné nevyšlo v českém překladu, psát v době zákazu vycházení za pandemie koronaviru. Označuje ho za "vesmírnou pastorálu". Pastorála je literární či hudební útvar námětově čerpající z venkovského života.
Spisovatelka uvádí, že projekt v jednu chvíli málem vzdala. "Říkala jsem si: proč by si proboha chtěl někdo číst o vesmíru od ženy, která o něm píše od svého stolu ve Wiltshiru a představuje si, jaké to asi je, když jiní lidé tam skutečně byli? Ztrácela jsem z toho nervy, říkala jsem si, že nemám nárok na to, abych tuhle knihu psala," řekla. Rukopis později dala přečíst například bývalému britskému astronautovi Timu Peakovi, který v roce 2015 strávil půl roku na Mezinárodní vesmírné stanici. Knihu prý pochválil.
Podle deníku Guardian je Orbital čítající pouhých 136 stran druhá nejkratší kniha, která kdy získala Bookerovu cenu. S tou je spojená odměna 50 tisíc liber, v přepočtu asi 1,5 milionu korun. Samantha Harvey ji získala jako první Angličanka od roku 2019. Porazila pět finalistů z Kanady, Spojených států, Austrálie a Nizozemska, které porota vybrala ze 156 románů zaslaných nakladateli.
Bookerova cena je udělována od roku 1969, získat ji mohou anglicky psané romány vydané ve Spojeném království a Irsku. Mezi předchozí držitele patří mimo jiné Salman Rushdie, Ian McEwan nebo Margaret Atwood.