Pražské divadlo Disk si připomíná Věru Chytilovou. Promítne čtyři její studentské filmy

12. 3. 2018 9:45
Přesně před čtyřmi lety zemřela filmová režisérka a pedagožka pražské FAMU Věra Chytilová. Připomene ji večer v pražském divadle Disk, během kterého se budou promítat její studentské filmy včetně absolventského Stropu. Některé z nich diváci uvidí na plátně vůbec poprvé.
Věra Chytilová.
Věra Chytilová. | Foto: ČTK

Série snímků, které divadlo Disk promítne, zahrnuje Zelenou ulici, Kočičinu, Žurnál FAMU: První občasník a Strop z let 1960 až 1962.

První dva filmy vznikly jako semestrální cvičení. Zelená ulice se žánrově pohybuje na pomezí hraného a dokumentárního filmu. Zachycuje cestu těžkotonážního vlaku, který by neměl zastavovat, ale přece nakonec jízdu přeruší. Za Zelenou ulici dostala Chytilová své vůbec první ocenění.

Kočičina čerpá z povídky Franze Kafky. Jednou z hlavních postav je domácí kočka manželů Ká, která popisuje zvláštní chování svých pánů. Rolí manželů se tehdy ujali Miloš Kopecký a Libuše Havelková.

Žurnál FAMU: První občasník mapuje život v Praze a vznikl jako skládačka několika částí různých autorů. Kromě Chytilové přispěli například Jiří Menzel, Jan Hraběta nebo Evald Schorm.

Absolventský snímek s názvem Strop hledá prostřednictvím příběhu studentky odpověď na otázku, kam až je člověk schopen zajít ve snaze polepšit si. Mladá dívka se s vidinou skvělého přivýdělku začne živit jako manekýna. V momentě, kdy svého rozhodnutí lituje, se však cesta zpět už nezdá být reálnou.

Film je ukázkou nadcházející nové vlny, která se vyznačovala improvizovanými scénami, absurdním humorem a důrazem na zachycení situace bez aranžování. 

Věra Chytilová začala na FAMU studovat v roce 1957, komisi u přijímaček prý mimo jiné přesvědčila větou: "Nelíbí se mi, jaké filmy se u nás točí, chci dělat lepší." Jejím profesorem byl Otakar Vávra, společně s ní do ročníku nastoupili Jiří Menzel, Evald Schorm, Juraj Jakubisko a Jan Schmidt.

Absolvovala v roce 1962 filmem Strop, na FAMU se vrátila jako pedagožka po roce 1989, kdy se ujala vedení katedry režie.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Junosť Minsk obhájil titul v běloruské hokejové lize

Hokejisté týmu Junosť Minsk obhájili titul v běloruské lize a získali právo účasti v nadcházejícím ročníku Ligy mistrů. V pátém finále zdolali doma Salihorsk 3:2 v prodloužení a ovládli sérii 4:1 na zápasy. Běloruská liga jako jediná z hokejových soutěží pokračovala i při současné pandemii koronaviru.

O zisku devátého titulu v historii pro Junosť rozhodl v čase 67:54 obránce Vladislav Jerjomenko. Obhájce titulu tak navázal na triumfy i z let 2004 až 2006, 2009 až 2011 a 2016. Junosť zaplnila poslední volné místo v Lize mistrů po ročník 2020/21, kde budou startovat i tři české kluby - Liberec, Třinec a Sparta.

Přehled účastníků hokejové Ligy mistrů pro ročník 2020/21:

Frölunda, Lulea, Färjestad, Rögle, Skelleftea (všechny Švédsko), Curych, Zug, Davos, Ženeva, Biel-Bienne (všechny Švýcarsko), Kärpät Oulu, Lukko Rauma, Tappara Tampere, Ilves Tampere (všechny Finsko), EHC Mnichov, Mannheim, Straubing, Eisbären Berlín (všechny Německo), Bílí Tygři Liberec, Oceláři Třinec, Sparta Praha (všechny ČR), Salcburk, Bolzano, Vídeň (všechny EBEL), Aalborg (Dánsko), Banská Bystrica (Slovensko), Cardiff (Velká Británie), Grenoble (Francie), Stavanger (Norsko), Tychy (Polsko), Junosť Minsk (Bělorusko), SönderjyskE (vítěz Kontinentálního poháru).

Zdroj: ČTK
Další zprávy