Bába z ledu režiséra Slámy ovládla České lvy. Vyhrála hned šestkrát a má i hlavní herecké ceny

ČTK Kultura ČTK, Kultura
10. 3. 2018 22:10
Žádné překvapení se na letošním 25. ročníku Českých lvů nekonalo. Cenu za film, režii i hlavní ženský a mužský herecký výkon si z pražského Rudolfina odnesl snímek Bohdana Slámy Bába z ledu, který do finále vstupoval s patnácti nominacemi. "Mělo smysl natočit takový film, protože spoustě lidí vrací radost ze života," řekla při přebírání sošky herečka Zuzana Kronerová, jež ztvárnila hlavní roli stárnoucí Hany, která najde nový smysl života v partě otužilců.
Bohdan Sláma, režisér vítězného filmu Bába z ledu.
Bohdan Sláma, režisér vítězného filmu Bába z ledu. | Foto: Český lev

25. ročník Českého lva 

 • Nejlepší film: Bába z ledu (režie Bohdan Sláma, glosa)
 • Režie: Bába z ledu
 • Scénář: Bába z ledu
 • Ženský výkon v hlavní roli: Zuzana Kronerová (Bába z ledu)
 • Mužský výkon v hlavní roli: Pavel Nový (Bába z ledu)
 • Ženský výkon ve vedlejší roli: Petra Špalková (Bába z ledu)
 • Mužský výkon ve vedlejší roli: Oldřich Kaiser (Po strništi bos, recenze)
 • Dokument: Červená (režie Olga Sommerová, rozhovor)
 • Kostýmy: Simona Rybáková (Milada, recenze)
 • Scénografie: František Lipták, Martin Velíšek, Aurel Klimt (Lajka, rozhovor
 • Dramatický televizní seriál: Svět pod hlavou (režie Marek Najbrt, Radim Špaček)
 • Televizní film nebo minisérie: Spravedlnost (režie Peter Bebjak)
 • Studentský film: Atlantida, 2003 (režie Michal Blaško, rozhovor
 • Kamera: Vladimír Smutný (Po strništi bos)
 • Střih: Jiří Brožek, Michal Lánský, Jana Vlčková (Špína)
 • Masky: Milada (Andrea McDonald)
 • Hudba: Křižáček (Irena a Vojtěch Havlovi, glosa)
 • Plakát: Po strništi bos (Zdeněk a Jan Svěrákovi)
 • Cena diváků: Po strništi bos 
 • Zvuk: Po strništi bos (Jakub Čech, Claus Lyng)

Slavnostní večer u příležitosti předávání ceny Český lev nejúspěšnějším snímkům loňského roku jen potvrdil nominace. Šest redesignovaných sošek v hlavních kategoriích si odnesl do souboje o Oscara vyslaný snímek Bába z ledu režiséra Bohdana Slámy. V boji o Oscara neuspěl, na Českých lvech ano. 

"Získali jsme ty nejprestižnější kategorie. Já bych to samozřejmě přál všem svým kolegům, kteří byli nominovaní, protože všichni z nich odvedli výbornou práci. Hlavně si myslím, že je to potřeba brát jako oslavu českého filmu a tvořivosti jako takové, že ten český film prostě nechcípá. Důležité je, že český film vytváří nějaké třeba i etické pole a v příbězích ukazuje, v jaké společnosti žijeme," řekl režisér Sláma.

Během letošního ročníku téměř zopakoval úspěch svého filmu Štěstí z roku 2005, který získal sedm Českých lvů. Tehdy dostal vedle ceny pro nejlepší film stejně jako dnes i cenu za scénář a režii.

Jen se dvěma soškami za kostýmy a masky naopak odešel další favorit, deset let připravovaný snímek Milada o Miladě Horákové. Do finálového klání šel s deseti nominacemi. Třináct nominací měl film Jana s Zdeňka Svěrákových Po strništi bos, výrazněji na sebe však upozornil jen v podobě Oldřicha Kaisera, jenž získal cenu za vedlejší roli podivína Vlka, a kamery Vladimíra Smutného. 

Pouze hudbu Ireny a Vojtěcha Havlových, kteří jinak působí zcela mimo mainstreamovou scénu, ocenili porotci v případě vítěze karlovarského filmového festivalu, "středověkého" snímku Křižáček.

Se svým typicky umírněným, avšak přesným a neuvěřitelně pohotovým humorem večerem provázela slovenská moderátorka Adela Vinczeová, která poskytla dostatek prostoru oceněným filmařům. Ti v mnoha případech vyzývali k boji za svobodu. Například režisér Marek Najbrt neopomněl na závěr děkovné řeči k seriálu Svět pod hlavou poznamenat: "Nevolte Zemana". 

O sympatický moment večera se postarali otec a syn Vladimír a Adam Mišíkovi, kteří v komorní verzi zazpívali jako duet Vladimírův hit na text Václava Hraběte Variace na renesanční téma. Duet v době vzniku vzbuzoval silné emoce a řada lidí ho kritizovala (přečtěte si o tom v rozhovoru s Janem P. Muchowem), v Rudolfinu však skladba i její přednes v akustické podobě působily civilním a pokorným dojmem.

Video: YouTube / Universal Music

Filmaře, kteří přetahovali děkovnou řeč, během večera usměrňovala pískotem na píšťalku hudebnice Vladivojna La Chia. Ta se, sama nominovaná za hudbu ke snímku 8 hlav šílenství o básnířce Anně Barkové, starala o hudební "podmaz" při předávání cen. Kostýmní výtvarnici Simonu Rybákovou její pískání vyprovokovalo natolik, že se na hudebnici utrhla a v nastalé, téměř surreálné situaci nabídla publiku vtip "o poště, který by mu ale stejně nedošel."

VIDEO: Takhle vypadá nová skleněná soška Českého lva. 

Vznikl lev, který je pro mě takový ladovský, měl by být milý a zároveň hrdý, ne agresivní, říká sklářský designér Rony Plesl. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 19 minutami

Miami je výhru od finále, nováček Herro útočil na rekord Johnsona

Basketbalisté Miami jsou pouhé jedno vítězství od finále NBA. Ve čtvrtém utkání zdolali Boston 112:109 a v sérii se ujali vedení 3:1. Hrdinou zápasu se stal dvacetiletý nováček Tyler Herro, který nastřílel 37 bodů včetně pěti trojek. V dresu Celtics se nejvýrazněji prosadil Jayson Tatum, jenž zaznamenal 28 bodů - všechny ve druhém poločase - a devět doskoků.

Zmiňovaných 37 bodů je nejvíc, kolik kdy nováček v konferenčním finále nasázel. Herro, který proměnil 14 z 21 střel a všechny čtyři trestné hody, se stal po Donovanu Mitchellovi z Utahu druhým hráčem, jenž ve svém prvním play off nasbíral alespoň 35 bodů a pět doskoků.

Po Earvinu "Magicu" Johnsonovi, jenž v šestém finálovém duelu v roce 1980 nastřádal 42 bodů, se Herro stal druhým nejlepším střelcem ve vyřazovacích bojích před 21. narozeninami. "Cítil jsem se dobře, ale pořád je před námi spousta práce. Jen vedeme 3:1," řekl Herro.

před 27 minutami

KLDR popravila jihokorejského úředníka, který byl služebně na moři

Severní Korea zastřelila jihokorejského úředníka, který začátkem tohoto týdne zmizel při plnění služebních povinností na moři. Ve čtvrtek o tom informovalo jihokorejské ministerstvo obrany, které Pchjongjang vyzvalo, aby se omluvil a tento incident vysvětlil.

Agentury uvedly, že úředník zmizel v pondělí z jihokorejské lodě, která kontrolovala možné nepovolené rybaření v oblasti námořní hranice mezi oběma zeměmi u jihokorejského ostrova Jonpchjong.

Proč vojáci izolovaného komunistického státu 47letého Jihokorejce zastřelili, není jasné, podle agentury Jonhap není vyloučené, že jednali v souladu s příkazy proti šíření koronaviru. V červenci vyvolal poplach v KLDR navrátilec z Jižné Koreje, kvůli kterému úřady uzavřely příhraniční město Kesong a tisícům lidí nařídily karanténu. Světová zdravotnická organizace později uvedla, že výsledky testu tohoto člověka byly neprůkazné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy