Podcast Petra Viziny: Spíš než cibuli mi lidé připomínají česnek, říká Kadlec

Petr Vizina Petr Vizina - za podpory: Logo Kosmas
25. 2. 2020 16:00
Sedmnáct povídek tvoří prozaický debut osmatřicetiletého Vratislava Kadlece, který pod názvem Hranice lesa nedávno vydalo nakladatelství Argo.

Často v pitoreskním detailu zachycuje chvíle, jimiž se pochlubí málokdo - pocit nejistoty, namyšlenost intelektuálů, křivdy zažrané pod kůží, touhu po autenticitě nebo triumf úspěchu protékající mezi prsty.

Kadlecova pozornost a imaginace je zaměřena právě tam, kde si ji pozorovaný přeje nejméně - k soukromým umanutostem a obsesím, k "nedomykavosti" vztahů v rodině.

Podcast s Vratislavem Kadlecem si můžete poslechnout zde:

V impozantně napsaných textech autor zužitkovává schopnost nevidět v lidech jen to, co sami předkládají sobě i okolí.

"Člověk není jako cibule, která by se loupala a došlo se k pravdivému jádru," vysvětluje Vratislav Kadlec. V povídkách zachytil muže, jemuž straka ukradla jméno, nebo historika toužícího po dokonalé přesnosti popisky u muzejního exponátu. "Spíš jsme česneky, které se skládají z různých stroužků. U člověka se nedá mluvit o jádru a věcech na povrchu. Vše u nás existuje vedle sebe," dodává.

Kadlec vystudoval Literární akademii v Praze, dvakrát získal cenu Zlatá stuha za překlady knih pro děti, byl redaktorem a šéfredaktorem literárního měsíčníku Plav. V podcastu čte povídku nazvanou Liborovo autentické odpoledne.

Vítejte u podcastu Petra Viziny s Vratislavem Kadlecem. K poslechu zde na platformách SoundCloud, Spreaker, Google Podcasts, Apple Podcasts i Spotify.

Podcast Na dotek Petra Viziny
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Podcast Na dotek Petra Viziny

K poslechu zde na platformách SoundCloud, SpreakerGoogle PodcastsApple Podcasts i Spotify.  

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 45 minutami

Slovenským fotbalistou roku je počtvrté za sebou Škriniar

Slovenským fotbalistou roku se počtvrté za sebou stal Milan Škriniar. Stoper Interu Milán ve svazové anketě porazil Stanislava Lobotku z Neapole o 18 bodů, což je pátý nejmenší rozdíl v třicetileté historii ankety. Výsledky byly vyhlášeny během galavečera v Senci před kvalifikačními zápasy o mistrovství Evropy proti Lucembursku a Bosně a Hercegovině.

Třetí pozici obsadil rekordman ankety, osminásobný vítěz Marek Hamšík z Trabzonsporu. Bývalý reprezentační kapitán se mezi nejlepšími třemi umístil už pošestnácté za sebou. Čtvrtý skončil bývalý sparťanský obránce Dávid Hancko, jenž v srpnu přestoupil do Feyenoordu Rotterdam.

Prvenství mezi trenéry obhájil Vladimír Weiss starší ze Slovanu Bratislava, jenž vyhrál anketu již posedmé. Jeho stejnojmenný syn a svěřenec byl vyhlášen nejlepším hráčem domácí soutěže za loňský rok a ve Fotbalistovi roku byl pátý.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

OSN: Země překročí úroveň kritického oteplení v příštím desetiletí

Planeta Země dosáhne úrovně kritického globálního oteplení o 1,5 stupně Celsia proti hodnotám před průmyslovou revolucí už v příštím desetiletí. Tvrdí to Šestá hodnotící zpráva Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC). Podle jejích tvůrců jde zatím o nejrozsáhlejší zprávu o stavu globálního klimatu. Změna je podle vědců stále možná, vyžadovala by ale miliardy dolarů a mezinárodní spolupráci. Zprávu podpořily všechny členské země včetně České republiky.

Oteplení planety o 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předprůmyslovým obdobím je považováno za úroveň, při jejímž překročení budou vlny veder, záplavy, sucho, zemědělská neúroda a vymírání druhů pro lidstvo velice obtížně zvladatelné. K udržení oteplení pod touto úrovní se přihlásily takřka všechny státy světa v pařížské klimatické dohodě z roku 2015. Její vědecký základ poskytla mimo jiné Pátá hodnotící zpráva IPCC.

Šestá zpráva nyní uvádí, že lidstvo má ke změně poslední příležitost, a pokud chce změny dosáhnout, musí omezit vypouštění skleníkových plynů na polovinu do roku 2030 a zcela přestat vypouštět oxid uhličitý do atmosféry v 50. letech tohoto století. Pokud lidstvo tyto dva cíle naplní, bude mít zhruba poloviční šanci, že oteplení planety nepřekročí oněch 1,5 stupně Celsia, tvrdí IPCC.

Zdroj: ČTK
Další zprávy