Podcast Petra Viziny: Odpůrci sloupu mi pomáhají, říká sochař Váňa

Petr Vizina Petr Vizina
12. 2. 2020 18:00
Žádná socha teď nebudí tolik emocí jako mariánský sloup ze Staroměstského náměstí. Jeho znovuvztyčení se blíží a vášní přibývá. Autor kopie Petr Váňa ale zůstává klidný.

Když o nejslavnějším českém sloupu v lednu na vlnách Českého rozhlasu debatovali kardinál Dominik Duka a emeritní předseda Ekumenické rady církví Pavel Černý, zvedl se uprostřed řeči katolický hodnostář uraženě od stolu. Později se smířili, ale zdá se, jako by v Česku roku 2020 odezníval letitý náboženský smír, který dosud nedokázaly rozvrátit ani tahanice o majetek.

Podcast s Petrem Váňou si můžete poslechnout zde:

Bitva o sloup, která střídavě ožívá a utichá už třiadvacet let, získala novou dynamiku koncem ledna. To když pražské zastupitelstvo rozhodlo, že se kopie díla zhotoveného v roce 1650 Janem Jiřím Bendlem smí postavit na místo, odkud 3. listopadu 1918 strhl originál rozvášněný dav vedený populárním pražským opilcem Frantou Sauerem. Bohorodička tehdy musela z nejdůležitějšího rynku čerstvě samostatného Československa pryč, protože prý symbolizovala habsburskou porobu.

Ten příběh je vcelku známý. O dost méně toho ale víme o osudech sochaře, který se před 23 lety rozhodl, že barokní pomník znovu vztyčí. A od svého záměru už neustoupil.

Akademii výtvarných umění dokončil Petr Váňa v příhodný čas, roku 1990. Těžko si představit, že by za vlády komunistů mohl vytvořit například fontánu pro kolej Svatého Jana Nepomuckého v Římě, památník politickým vězňům u lomu na Mořině, oltář pro kostel u Boromejek v Nemocnici Pod Petřínem nebo sochu věnovanou památce Věry Čáslavské.

Přiznal jsem sochaři Petru Váňovi, že jsem proti tomu, aby na Staroměstském náměstí znovu stál mariánský sloup. Jeho mariánský sloup. A zeptal se ho, jestli mě proto vnímá jako nepřítele.

"Ti, kdo jsou proti stavbě sloupu poctivě, drží po celou dobu příběh v čistotě. Lidé, kteří z obnovy v minulosti chtěli něco mít, kdyby třeba přišel nějaký sponzor a dal na to hromadu peněz, by z toho udělali plytký příběh. Kritici myšlenky sloup na Staroměstském náměstí znovu postavit pomáhají v práci udržet jen ty, kdo pracují nezištně," myslí si sochař Váňa.

Jana Jiřího Bendla, autora původního sousoší, považuje Váňa za svého učitele, přestože je dělí téměř čtyři století. "Měl jsem na starosti výrobu čtyř kopií Bendlových soch pro kostel svatého Salvátora v Praze. V tu chvíli mi vůči baroknímu kolegovi přišlo správné pracovat na obnově jeho díla. Když zničíte sochařovi jeho sochu, jako kdybyste škrtl část jeho života," přibližuje svoji motivaci.

Vítejte u podcastu se sochařem Petrem Váňou. K poslechu zde nahoře v článku nebo na platformách SoundCloudSpreakerGoogle PodcastsApple Podcasts i Spotify.

Podcast Na dotek Petra Viziny

Na dotek Petra Viziny

K poslechu zde na platformách SoundCloud, SpreakerGoogle PodcastsApple Podcasts i Spotify.  

 

Právě se děje

před 7 minutami

Tyčkař Kudlička je poosmé halovým mistrem republiky

yčkař Jan Kudlička se poosmé stal halovým mistrem republiky. Mezi muži se díky dnešnímu vítězství za 554 centimetrů posunul na druhé místo historických tabulek nejúspěšnějších atletů. Více titulů v hale nasbíral jen bývalý výškař Jaroslav Bába, který jich má jedenáct.

Bronzovému medailistovi z HMS 2014 Kudličkovi na výšce 554 centimetrů odpadl poslední domácí konkurent Matěj Ščerba, který zapsal 533 cm. Staronový šampion, který loni získal na halovém mistrovství republiky stříbro, si pak nechal zvednout stojany na 561, ale při pokusech o nejlepší český výkon sezony neuspěl.

"Letošní halová sezona byla o chloupek lepší než ta loňská, ale byli jsme zvyklí na lepší sezony. Doufám, že ta další, tedy letní, bude lepší. Pocitově převládá optimismus, výkonově ne, 560 mě letos neuspokojilo. Vím, jak vypadaly tréninky, pocitově to bylo o hodně lepší než ty výkony," řekl v rozhovoru na ploše.

Obrovskou radost měl z pátého titulu na 60 metrů překážek někdejší halový mistr Evropy Petr Svoboda, který závodil letos poprvé. Překážky si pětatřicetiletý závodník pražského Olympu při tréninku postavil teprve před šesti dny. "V neděli jsem zkusil techniku, v úterý náběhy, dneska jsem běžel rozběh a pak finále. Tenhle čas mě, doufám, nechá ve středisku a připravit se na olympiádu. A hlavně zůstat zdravý. Jelikož mi halová sezona začala dnes, tak byla úžasná a zároveň optimistická," radoval se z vítězného času 7,66. To je nejlepším český výkon sezony, ale o 22 setin pomalejší než Svobodův český rekord.

Předčasně skončila snaha Jana Veleby o rekordní šestý titul na šedesátce. Kvůli zranění se musel na poslední chvíli odhlásit. "Včera (v pátek) při rozcvičení jsem ucítil lehkou bolest v tříselné oblasti a následné lékařské vyšetření potvrdilo, že je tam svalové zranění, asi i dírka. Na nějaké závodění by to nebylo," uvedl na svazovém facebooku.

Zdeněk Stromšík tak měl ulehčenou cestu ke druhému titulu za sebou. Závodník domácího SSK Vítkovice zvítězil v čase 6,64, čímž vyrovnal vlastní rekord šampionátu z loňského roku.

Potřetí za sebou vyhrála šedesátku Klára Seidlová, která časem 7,27 sekundy zaostala o čtyři setiny za svým českým rekordem. Posedmé se halovou mistryní ČR stala koulařka Markéta Červenková, která si posunula letošní maximum na 16,81 metru.

Vynikající výkon v rozběhu na 400 metrů předvedla Lada Vondrová, která si vylepšila osobní rekord z Czech Indoor Gala o třináct setin na 52,12 a zařadila se na páté místo letošních evropských halových tabulek. V neděli by ji před finále čtvrtky měl čekat ještě rozběh dvoustovky. Finále na 200 metrů případně poběží půl hodiny po své hlavní disciplíně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy