Podcast Petra Viziny: Totality jsou podělané strachy, říká David Radok

Petr Vizina Petr Vizina
19. 2. 2020 18:00
Národní divadlo v Brně má novou operu. Jmenuje se Monument a jejím smutným hrdinou je autor obludného Stalinova pomníku, sochař Otakar Švec. Příznačné je, že jeho jméno přitom ani jednou nezazní. Dílo vzniklo v režii Davida Radoka, který je hostem dnešního podcastu Na dotek.

Zdánlivě uzavřená historie, která skončila už v roce 1962 odstřelem diktátorovy skulptury z Letenské pláně, tedy znovu ožívá. Tentokrát v podobě antického dramatu, k němuž David Radok krom režijního vedení přispěl také libretem.

Podcast s Davidem Radokem si můžete poslechnout zde:

"Z perspektivy dítěte to bylo něco strašidelného," vzpomíná režisér, syn legendárního Alfréda Radoka, takto zakladatele Laterny Magiky.

"Když si člověk uvědomí, že ta socha byla postavena v době, kdy probíhaly ty nejtragičtější politické procesy - když si představí bojácnost samotných komunistů, kteří nevěděli, co s pomníkem dělat - připadalo mi to jako příběh přesahující fantazie všech dramat," přibližuje David Radok. "Sedm let čekali, než dostali odvahu sochu zbourat. Ledacos to říká o totalitách. Jsou bezohledné, ale zároveň podělané strachy."

Při psaní libreta k Monumentu se Radok inspiroval dobou, v níž pražský pomník sovětskému krutovládci vznikl. I tragickým osudem tvůrce kolosu, na nějž bylo třeba 17 tisíc tun žuly.

Příběh Otakara Švece ale dnes nefascinuje jen Davida Radoka. Stal se tématem také pro polského novináře Mariusze Szczygiela, který jej zachytil ve své knize Gottland. Česká televize pak o umělcově životaběhu natočila film Monstrum. A pražské Národní divadlo uvedlo před třemi roky na téma Stalinova pomníku operu Žádný člověk.

Vítejte u podcastu Petra Viziny s Davidem Radokem. K poslechu zde na platformách SoundCloud, Spreaker, Google Podcasts, Apple Podcasts i Spotify.

Podcast Na dotek Petra Viziny

Na dotek Petra Viziny

K poslechu zde na platformách SoundCloud, SpreakerGoogle PodcastsApple Podcasts i Spotify.  

 

Právě se děje

před 33 minutami

Řidiči za první tři dny koupili přes 9000 elektronických známek

Řidiči za první tři dny od spuštění prodeje koupili přes 9000 elektronických dálničních známek. Na twitteru to dnes uvedl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Systém po prvním dnu, kdy měl výpadek až do odpoledních hodin, v současnosti funguje bez problémů. Elektronické viněty od příštího roku nahradí dosavadní papírové kupony.

Stát spustil systém pro prodej nových dálničních známek v úterý ráno. Krátce na to však systém přestal fungovat, znovu zprovozněn byl po 16:00. Důvodem byla technická chyba, kterou vývojáři podle Cendisu, jenž má systém na starosti, opravili. Společnost však varovala před možnými útoky zvenčí. Výpadek systému vyvolal vlnu kritiky politiků i odborníků.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 39 minutami

U obce Puklice na Jihlavsku havaroval autobus, na místě je zřejmě deset zraněných dětí

Na silnici mezi obcemi Puklice a Příseka na Jihlavsku havaroval v pátek odpoledne autobus. Zřejmě se vyhýbal protijedoucímu autu a převrátil se na bok. V autobuse se zranilo několik dětí, podle odhadů hasičů asi deset. Mluvčí policie Dana Čírtková řekla, že zranění snad nebudou vážná.

Dopravce přistavil k nehodě náhradní autobus. "Zatím byly tři děti s lehkým zraněním z místa převezeny, ale ještě probíhá ošetřování dětí na místě ve druhém autobuse," řekla Čírtková.

Nehoda byla ohlášena po 14:00. "Řidič autobusu z dosud nezjištěných příčin, ale zřejmě z důvodu vyhýbání se protijedoucímu vozidlu, najel na krajnici. Ta krajnice se utrhla, autobus se převrátil na bok a narazil částečně do stromu," řekla Čírtková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy