Podcast: Před ruskými vojáky se nesmíte hrbit, oceňují vzdor, říkal veterán Šmoldas

Miloš Doležal Miloš Doležal
29. 3. 2022 18:00
Zkušeností se sovětskými veliteli posbíral nepřeberně. S Rudou armádou bojoval v březnu 1943 u Charkova i Sokolova, na vlastní kůži zažil peklo karpatsko-dukelské operace.

"Sovětům imponovalo, když jste se jim dokázal hrdě postavit. Čím víc jste se před nimi ponižoval a hrbil, tím víc to v nich probouzelo diktátorské sklony. A naopak, když se jim někdo dokázal postavit, vzdorovat, vymezit se a obhájit svoji pravdu, respektovali to," vzpomíná válečný hrdina, generálplukovník Miroslav Šmoldas, který žil v letech 1917 až 2003.

Zkušeností se sovětskými veliteli posbíral nepřeberně. S Rudou armádou bojoval v březnu 1943 u Charkova i Sokolova, na vlastní kůži zažil také peklo karpatsko-dukelské operace.

Vzpomínky generálplukovníka Šmoldase si můžete poslechnout zde:

Ostřelování, kryty, pohyb tanků i pěchoty, oheň a zkáza. V těžkých bitvách druhé světové války před 79 lety neumírali jen Rusové, ale také Čechoslováci. Jejich nasazení, kterého s oblibou zneužívala komunistická propaganda, má své neznámé kontury i detaily. Některé z nich v dnešním podcastu přibližuje právě olomoucký rodák a absolvent vojenské akademie v Hranicích na Moravě.

Válku poznal Miroslav Šmoldas z různých stran. Jako sovětský zajatec i jejich spolubojovník. A také coby těžce zraněný voják. Patřil k blízkým přátelům slavného nadporučíka Otakara Jaroše (který byl později in memoriam povýšen do hodnosti kapitána) a stal se také svědkem jeho smrti v legendární bitvě o Sokolovo. Poznali se v létě 1939, kdy se v Polsku začala formovat Československá legie, zárodek pozdějšího 1. československého samostatného praporu. Na východní frontě pak Miroslav Šmoldas potkal také statečnou zdravotnici a svoji budoucí ženu Grétu Goldmannovou.

Po válce se stal náčelníkem III. oddělení Generálního štábu a bezmála na rok byl odeslán do vojenské akademie v Moskvě. Po návratu se stal technickým náměstkem ministra národní obrany a podílel se na budování československého vojska podle sovětského vzoru. Za pražského jara působil jako generální inspektor armády, po okupaci ale musel odejít a byl "uklizen" coby velvyslanec do "země nikoho" mezi Severní a Jižní Koreou.

Vzdělaný generálplukovník Miroslav Šmoldas, k němuž neodmyslitelně patřila dýmka a břitký humor, zemřel 26. března 2003.

Vítejte u reportážního podcastu Na cestě s Milošem Doležalem, jehož dnešní díl je věnován vzpomínkám válečného veterána Miroslava Šmoldase. K poslechnu na platformách: SoundcloudSpreaker, Google Podcasts, Spotify i Apple Podcasts.

Podcast Na cestě s Milošem Doležalem

Na cestě s Milošem Doležalem
Foto: Aktuálně.cz

K poslechu zde na platformách SoundCloud, SpreakerSpotify, Apple Podcasts a Google Podcasts.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Americký úřad chce zablokovat převzetí Activision Blizzard Microsoftem

Americká Federální obchodní komise (FTC) podala žalobu, s jejíž pomocí se snaží zablokovat převzetí společnosti Activision Blizzard firmou Microsoft. Americký úřad o tom dnes informoval v tiskové zprávě. Transakce by podle něj mohla poškodit hospodářskou soutěž. Hloubkové vyšetřování fúze, která má být největším převzetím v herním odvětví, před měsícem zahájila ze stejného důvodu i Evropská komise. Microsoft se hodlá proti kroku FTC bránit u soudu.

Microsoft v lednu oznámil, že koupí za 68,7 miliardy dolarů (necelých 1,6 bilionu Kč) vývojáře her a vydavatele interaktivního zábavního obsahu Activision Blizzard. Tato firma stojí například za hrami Call of Duty či Candy Crush. Akvizice má urychlit růst herní divize Microsoftu. Po dokončení transakce by Microsoft byl třetí největší herní firmou na světě podle výše tržeb za společnostmi Tencent a Sony. Právě Sony transakce silně kritizuje.

Prezident Microsoftu Brad Smith uvedl, že společnost se bude proti kroku FTC bránit u soudu. Úřad uvedl, že Microsoft už v minulosti koupil cenný herní obsah a využil toho k potlačení konkurence ostatních konzolí. Microsoft je známý zejména díky operačnímu systému Windows a herním konzolím Xbox.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Evropská centrální banka vyzvala k přepracování navrhovaných pravidel EU k omezení cen plynu

Navrhovaná pravidla Evropské unie k omezení růstu cen zemního plynu by mohla ohrozit finanční stabilitu v eurozóně a je zapotřebí je přepracovat. Uvedla to podle agentury Reuters Evropská centrální banka (ECB) ve svém oficiálním stanovisku. Varovala, že ačkoliv cílem pravidel je omezení mimořádných výkyvů cen plynu, jejich výsledkem by mohl být přesný opak.

Sjednotit pohled zatím rozdělených zemí Evropské unie na možné zavedení cenového stropu pro případ výrazného zdražení plynu se v těchto dnech pokouší české předsednictví bloku. Skupina zemí v čele s Německem stále dává najevo nesouhlas s jakýmkoli omezováním cen.

Podle diplomatů proto není vyloučeno, že se na mimořádném jednání ministrů energetiky příští úterý dohodu opět nepovede uzavřít. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová prohlásila, že podle jejího přesvědčení se do konce roku země na podobě stropu shodnou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy