Podcast Na cestě: Komsomolci, vy jste takoví pěkní chlapci, všechny vás postřílím

Miloš Doležal Miloš Doležal
17. 10. 2021 16:00
Příběhy z pohnuté historie českého skautingu vyprávějí členové Foglarova slavného oddílu Pražská dvojka: Vladimír „Dan“ Janík a Jiří „Jirka N“ Navrátil.

Skaut Dan, občanským jménem Vladimír Janík, zažil všemožná dramata, jež památné družině uštědřily divoké dějiny 20. století. Postupně přinesly zákaz Junáka za nacistické okupace a následné tajné tábory ve Sluneční zátoce i okolí. Pak poválečné krátké nadechnutí a nový zákaz po komunistickém převratu. Další obnovu v roce 1968, následovanou opět normalizačním zaškrcením. A nakonec třetí kříšení po roce 1989.

Vladimír Janík má za to, že spletitou budoucnost českého skautingu „zahlédl“ již v srpnu 1945 na Táboře svobody. Tehdy kolem jejich ležení ve Sluneční zátoce často chodili opilí vojáci Rudé armády. Jeden z nich s namířeným samopalem prošacovával stany a Foglarově partě pohrozil: „Komsomolci, vy jste takoví pěkní chlapci, já vás tady všechny postřílím.“

Podcast o českém skautingu si můžete poslechnout zde:

Dnešní dokumentární cesta vede do Sluneční zátoky, k Rodrigově skále, Rejžáku a k Bobří řece - tedy k Sázavě poblíž Ledče. Jsou to památná místa, s nimiž se generace čtenářů setkávaly v knihách Jaroslava „Jestřába“ Foglara.

S pátráním po osudech lidí, kteří zde s Pražskou dvojkou pobývali mezi roky 1925 a 1945, tentokrát pomáhají dva členové tohoto nejstaršího českého skautského oddílu. Jiří Navrátil (1923-2017), skautským jménem Jirka N. A Vladimír Janík (1927-2012), řečený Dan.

Oba zažili jeden z řady mezních okamžiků v historii družiny. Během Tábora strachu se k nim v roce 1944 po udání od některého z „bdělých“ občanů dostavila kontrola z nacisty řízeného Kuratoria pro výchovu mládeže. Pobyt byl ihned zrušen s tím, že vše bude mít dohru v Praze. Naštěstí ale celou záležitost vyřizoval český úředník, který ji pomohl „vyžehlit“.

Už po pár letech přesto mnozí skauti skončili za mřížemi, tentokrát ovšem z vůle komunistických aparátčíků. Konkrétně Jiří Navrátil si v jejich lágrech odseděl 11 let. Přežít mu je pomohla právě skautská průprava.

Vítejte u podcastu Na cestě s Milošem Doležalem. K poslechu na platformách  SoundCloud, Spreaker, Spotify, Apple Podcasts a Google Podcasts.

Podcast Na cestě s Milošem Doležalem

Na cestě s Milošem Doležalem
Foto: Aktuálně.cz

K poslechu zde na platformách SoundCloud, SpreakerSpotify, Apple Podcasts a Google Podcasts.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Lukašenko vyřeší problém s migranty na polských hranicích do konce roku, slíbil

Bělorusko se do konce roku pokusí vyřešit problém s migranty na své západní hranici, slíbil běloruský vůdce Alexandr Lukašenko v rozhovoru, který zveřejnila ruská agentura RIA Novosti. Evropská unie obviňuje Lukašenkův autoritářský režim, že migrační krizi na vnější hranici EU vytvořil v odplatě za sankce, které unie uvalila na Minsk kvůli porušování lidských práv, potlačování opozice a zfalšování loňských prezidentských voleb. Lukašenko obvinění odmítá.

Polsko a částečně i Litva od léta čelí náporu tisíců migrantů, převážně z Blízkého východu, kteří se pokoušejí překročit hranice a dostat se dále do Evropské unie, cílem je často Německo. Migrační krize se vystupňovala na podzim, Varšava se rozhodla začít stavět na hranici s Běloruskem 5,5 metru vysokou zábranu. S Lukašenkem, jehož legitimitu EU odmítla po loňských volbách uznat, minulý měsíc dvakrát telefonicky hovořila končící německá kancléřka Angela Merkelová.

"Já jí (Merkelové) rovnou řekl, že se vynasnažím vyřešit tento problém do Nového roku, protože jej nepotřebujeme. Lidé (migranti) se potloukají po Minsku a Grodnu," uvedl podle ruské agentury Lukašenko.

Bělorusko podle něj požádá uprchlíky z Blízkého východu, kteří se v zemi nacházejí legálně s turistickými vízy, aby se vrátili zpět domů, protože "humanitární koridor" vedoucí do vytouženého Německa nebude. Dodal, že do Iráku se z Běloruska už vrátila více než tisícovka běženců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy