"Sovětům imponovalo, když jste se jim dokázal hrdě postavit. Čím víc jste se před nimi ponižoval a hrbil, tím víc to v nich probouzelo diktátorské sklony. A naopak, když se jim někdo dokázal postavit, vzdorovat, vymezit se a obhájit svoji pravdu, respektovali to," vzpomíná válečný hrdina, generálplukovník Miroslav Šmoldas, který žil v letech 1917 až 2003.
Zkušeností se sovětskými veliteli posbíral nepřeberně. S Rudou armádou bojoval v březnu 1943 u Charkova i Sokolova, na vlastní kůži zažil také peklo karpatsko-dukelské operace.
Vzpomínky generálplukovníka Šmoldase si můžete poslechnout zde:
Ostřelování, kryty, pohyb tanků i pěchoty, oheň a zkáza. V těžkých bitvách druhé světové války před 79 lety neumírali jen Rusové, ale také Čechoslováci. Jejich nasazení, kterého s oblibou zneužívala komunistická propaganda, má své neznámé kontury i detaily. Některé z nich v dnešním podcastu přibližuje právě olomoucký rodák a absolvent vojenské akademie v Hranicích na Moravě.
Válku poznal Miroslav Šmoldas z různých stran. Jako sovětský zajatec i jejich spolubojovník. A také coby těžce zraněný voják. Patřil k blízkým přátelům slavného nadporučíka Otakara Jaroše (který byl později in memoriam povýšen do hodnosti kapitána) a stal se také svědkem jeho smrti v legendární bitvě o Sokolovo. Poznali se v létě 1939, kdy se v Polsku začala formovat Československá legie, zárodek pozdějšího 1. československého samostatného praporu. Na východní frontě pak Miroslav Šmoldas potkal také statečnou zdravotnici a svoji budoucí ženu Grétu Goldmannovou.
Po válce se stal náčelníkem III. oddělení Generálního štábu a bezmála na rok byl odeslán do vojenské akademie v Moskvě. Po návratu se stal technickým náměstkem ministra národní obrany a podílel se na budování československého vojska podle sovětského vzoru. Za pražského jara působil jako generální inspektor armády, po okupaci ale musel odejít a byl "uklizen" coby velvyslanec do "země nikoho" mezi Severní a Jižní Koreou.
Vzdělaný generálplukovník Miroslav Šmoldas, k němuž neodmyslitelně patřila dýmka a břitký humor, zemřel 26. března 2003.
Vítejte u reportážního podcastu Na cestě s Milošem Doležalem, jehož dnešní díl je věnován vzpomínkám válečného veterána Miroslava Šmoldase. K poslechnu na platformách: Soundcloud, Spreaker, Google Podcasts, Spotify i Apple Podcasts.
