V připravované knize o Nicholasi Wintonovi, zachránci židovských dětí, portrétoval výtvarník Petr Sís vůbec poprvé Hitlera, ačkoliv zlo má v jeho knihách spíš symbolickou podobu.
První díl podcastu si můžete pustit zde:
"Do svých obrázků a filmů jsem zakódoval věci, kterým už dneska ani sám nerozumím," přiznává Sís. "Bohužel na luštění kódů a symbolů už dnes nikdo nemá čas, leda děti, ale ty o nich nemluví," říká v prvním vydání nového kulturního podcastu Aktuálně.cz, který od ledna každý týden připravuje novinář a moderátor Petr Vizina. Rozhovory lze nalézt na platformách SoundCloud, Google Podcasts, Apple Podcasts, Spreaker i Spotify, kde už je nyní k poslechu premiérový díl. Ten je možné přehrát také nahoře v tomto článku.
Na pražské Kampě vzniká 70 metrů dlouhá zeď se Sísovými ilustracemi ke třiceti rokům svobody. V roce 1982 výtvarník odešel ze země, kde umění posluhovalo mocným díly obřích rozměrů. Jedno takové teď v Praze díky němu vzniká. Neuniká mu ta ironie?
Petr Sís je pozitivní, optimistický člověk, přestože ho z vlastní země vyhnalo zlo komunistického fízlování, donášení a povinného vděku. Sísova rodina měla s diktaturou tragické zkušenosti. Přesto, nebo snad právě proto se jeho knihy a filmy zabývají spíše tím, co je dobré: fantaziemi a splněnými sny.
Rozhovor se přesto točí kolem otázky zla. Třeba proto, že dnešní USA podle Petra Síse v jistém ohledu připomínají Československo po osmašedesátém roce. Lidé se v rozhovoru nejprve opatrně oťukávají, aby věděli, kde ten druhý názorově stojí.
Originální pohled na tvorbu Petra Síse nabízí v pražské galerii Dox výstava O létání a jiných snech. Centrum současného umění ji pro velký zájem prodlužuje do 10. února 2020.