V New Yorku se prodal Funke, Tichý i Sudek, cena se vyšplahala nad odhady

Kultura ČTK Kultura, ČTK
6. 4. 2012 9:37
V aukci fotografií v newyorské síni Christie's z českých fotografů nejvíce vynesl snímek Jaromíra Funkeho. Fotografie z roku 1924 zobrazující staré pražské schody se prodala za 40 tisíc dolarů (asi 740 tisíc korun), a výrazně tak překonala odhadovanou cenu, která se pohybovala v rozmezí deseti až patnácti tisíc dolarů. Do aukce celkem 350 položek byly zahrnuty také snímky Jaroslava Rösslera či Josefa Sudka.
Foto: Christies.com

Soubor deseti Rösslerových fotografií z let 1923 až 1930 se na aukci prodal za 18 750 dolarů (zhruba 347 tisíc korun). Odhadovaná cena byla v rozmězí pěti až sedmi tisíc dolarů. Sudkova fotografie cibulí, která vznikla v období 1950 až 1954, pak vynesla 8750 dolarů (asi 162 tisíc korun).

Foto: Christies.com

Sudek měl v aukci ještě dvě položky. První byla fotografie Svatovítské katedrály z období 1924 až 1928 s odhadovanou cenou osm až dvanáct tisíc dolarů. Snímek ale nakonec kupce nenašel. Naopak Sudkova fotografie ze 30. let, na níž jsou vidět chodidla a pruh světla s odhadovanou cenou kolem čtyř tisíc dolarů se vydražila za neuvěřitelných 17 500 dolarů (zhruba 324 tisíc korun).

V New Yorku se dražily i dva snímky Jana Saudka. Snímek Život z roku 1966 se prodal za 4375 dolarů, když odhad činil 1500 až 2000 dolarů. Fotografie Jakub z roku 1989 odhadovaná na dva až tři tisíce dolarů se pak vydražila za 3750 dolarů (asi 70 tisíc korun). Dva snímky na aukci pak měl i solitérní autor Miroslav Tichý, který loni zemřel. Prodala se jedna jeho typická momentka neznámé ženy na koupališti, a to za 3250 dolarů. Odhad představoval 3000 až 5000 dolarů.

Nejvíce táhnou Drtikol a Funke

Fotografie českých autorů se v zahraničí obecně prodávají dráže než doma. Například Sudkovy fotografie se v cizině loni prodaly za celkem 82 tisíc eur (podle současného kurzu přes dva miliony korun). V Česku se loni fotografie Lesní partie téhož autora prodala za 68 tisíc korun.

Fotografie Františka Drtikola
Fotografie Františka Drtikola | Foto: Aktuálně.cz

Velmi draze se v zahraničí z českých fotografů prodávají díla klasika Františka Drtikola. Snímek Sněžná vlna byl před pěti lety v New Yorku vydražen za 312 tisíc dolarů, v přepočtu tehdy za 6,5 milionu korun. Společně s Drtikolem patří i Jaromír Funke mezi světově nejproslulejší české fotografy. Funke na české fotografické scéně zahájil první vlnu avantgardní fotografie u nás.

Jarní aukce fotografií v newyorské pobočce síně Christie's nabídla výběr z děl 19. a 20. století. Ocitla se v ní díla proslulého fotografa Paříže Eugèna Atgeta z konce 19. a začátku 20. století či amerických fotografů Anselma Adamse a Roberta Franka. Jeho snímek tramvaje z New Orleansu z roku 1955 zobrazující tehdejší rasovou segregaci se prodal za 434 500 dolarů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při explozi v laserové střelnici v Přerově se popálily dvě osoby

Dva lidé se v neděli odpoledne popálili při explozi a vzplanutí sudů od oleje v rekonstruované laserové střelnici v Přerově. "Popálené osoby jsou již v péči zdravotnické záchranné služby," řek dnes mluvčí hasičů Zdeněk Hošák. Na místě zasahují záchranáři a hasiči. Okolnosti exploze vyšetřuje policie.

Výbuch podle Hošáka nastal v laser aréně nedaleko centra Přerova při instalaci několika sudů od oleje. "Došlo k explozi a vzplanutí. Následkem jsou dvě popálené osoby. Hasiči provádí důkladnou kontrolu termokamerami. V prostorách je nebezpečí skrytého hoření," uved Hošák.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Letecká základna Ajn al-Asad v Iráku, na níž působí američtí vojáci, byla cílem raketového útoku. AFP to řekl nejmenovaný bezpečnostní činitel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy