Jan Saudek si udělal z pekla svých vášní solárium

Pavel Turek
6. 1. 2008 18:00
...a režisér filmu Adolf Zika se na to jen díval
Foto: ZIPO film archiv

Recenze - Matka jeho posledního dítěte, přítelkyně Pavla Hodková, vysadí Jana Saudka v bílých trenýrkách a tričku Jack Daniels na hrazdičku a fotograf začne předvádět sestavu z výmyků a shybů. Pak seskočí a jogguje do úmoru.

V té scéně je inscenovaná  - podobně jako na většině fotografií - veškerá saudkovitost: sebeironie, póza, komično, výdrž, patos, alkohol, sexualita.

Dokument Jan Saudek v pekle svých vášní, ráj v nedohlednu možná chtěl strhnout teatrální masku a možná chtěl aspirovat na vhled do nitra fotografa českého. A přestože se to režisérovi,  taktéž fotografovi Adolfovi Zikovi nepovedlo, pořád to ještě neznamená, že vůbec nějaký Saudek bez masky existuje!

Foto: ZIPO film archiv

Saudek sice není dobrým obchodníkem, pokud jde o nakládání s vlastními fotografiemi - jak často zdůrazňuje v komentářích jeho někdejší družka Sára. Ovšem když dojde na sebeprezentaci, umí se prodat v naprosto luxusním balení.

A na to byl Zika zoufale nepřipravený, což je zřejmě největší slabinou celovečerního dokumentu . Se svými bezbřeze devótními otázkami typu "Jane, co bylo pro vás v životě nejhorší?" působí jako capart, který cestou do krámu ztratil matčin seznam a u pultu mu rozšafný prodavač za jeho dvě stovky vnutí osvěžovač vzduchu na WC a prošlé jogurty. 

Zika nestačí jeho tempu, neumí se zeptat konkrétně, netrvá na odpovědích; jako kdyby byl pouze šťasten, že se s ním mistr vůbec baví. Baží po jeho vtipech a nekontroluje odbočky, natož aby dokázal udržet linii vyprávění a dostal do filmu příběh nebo napětí.

Saudek s přehledem diriguje svůj teleshopping a Zika mu oddaně přikyvuje jako plyšový pes za zadním oknem embéčka.

      

Na ploše více než devadesáti minut se tak jen cizeluje a zintenzivňuje Saudkův mediální obraz, který je přesně takový, jaký byste čekali, pokud jste s ním četli aspoň jeden rozhovor, viděli v televizi 13. komnatu nebo někdejší vystoupení v nováckém Kotli. Peklo vášní se tak mění spíš v solárium. 

Atraktivita fenoménu Saudek totiž spočívá v předpokladu, že něco zůstává skryto, že je něco za "tím".  Že jeho fanfarónství překrývá jako dýmovnice cosi hluboko uvnitř. Že za na odiv stavěnou sexualitou a fyzickou zdatností bychom nejraději spatřili zhrzeného staříka. 

Problém je v tom, že ten, kdo kolem sebe mlží, ještě nutně nemusí být záhadný, a už vůbec nemusí mít tendenci cokoli zakrývat. Právě naopak: mlha často ze všeho nejvíc upozorňuje právě na mlhu.

Je v tom nijak neskrývaná bláhovost fotografa, který zasvětil velké úsilí snaze být stejně známý a stejně na očích jako jeho fotografie. S tím se pojí i marnivá posedlost mládím a neustále zmiňované sportovní výkony.

Foto: ZIPO film archiv

To všechno spolu s nevážně myšleným podceňováním a žehráním nad současným nedostatkem peněz tvoří repetitivní refrény dokumentu - a de facto i Saudkova veřejného vystupování.

Jeho pošetilá teatrálnost se vyznačuje skoro stejně obdivuhodnou konzistencí jako jeho tvorba. Když tvrdí, že je podvodník, můžete mu věřit, protože Saudek bez masky je vlastně Saudek s maskou.

A je to spíš iluze těch, kdo mu ji chtějí strhávat, neboť ponoukají k exhibicím muže, který se jen obává, že když někam přijde, zavládne netečné ticho.

Jan Saudek (V pekle svých vášní, ráj v nedohlednu), ČR/USA 2007. Scénář a režie Adolf Zika. 95 minut, distribuce Palace Pictures. Premiéra 3. 1. 2008.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko už prý nebude zastavovat uprchlíky mířící do Evropy

Turecko už nebude zastavovat syrské uprchlíky, kteří se snaží dostat do Evropy. Podle agentury Reuters to dnes řekl vysoce postavený turecký činitel. Rozhodnutí podle agentury souvisí s očekávaným příchodem uprchlíků ze severozápadní syrské provincie Idlib, kde musel více než milion lidí kvůli bojům opustit své domovy.

Ofenziva syrské a ruské armády začala v prosinci. Jejím cílem je získat Idlib pod kontrolu režimu prezidenta Bašára Asada. Většinu provincie zatím mají v rukou islámští radikálové a oponenti syrské vlády, z nichž některé podporuje Turecko.

Turecká policie, pobřežní a pohraniční stráž dostaly příkaz nezasahovat, uvedl turecký činitel.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Jaškin zakončil KHL na druhém místě produktivity i mezi střelci

Český útočník Dmitrij Jaškin z Dynama Moskva zakončil základní část KHL jako druhý nejproduktivnější hráč i druhý nejlepší střelec soutěže. V dnešním posledním zápase na ledě Dinama Minsk dal jeden gól, hostům to však na výhru nestačilo a prohráli 3:4.

Jaškin v 17. minutě zvyšoval na 3:1, ale Dynamo Moskva náskok neudrželo a po třech inkasovaných brankách ve druhé třetině prohrálo. Český útočník díky gólu uzavřel základní část s bilancí 31 branek a 32 přihrávek a udržel druhé místo v kanadském bodování i v tabulce střelců.

V produktivitě zaostal o dva body za spoluhráčem Vadimem Šipačovem (17+48) a před Kirillem Kaprizovem z CSKA Moskva (33+29) udržel o bod druhé místo. Mezi střelci šestadvacetiletý Jaškin, kterého s Dynamem čeká v prvním kole play off Spartak Moskva, nestačil pouze na Kaprizova.

Další zprávy