Přítelkyně Kupky i neúnavná propagátorka umění. Meda Mládková slaví 100. narozeniny

Přítelkyně Kupky i neúnavná propagátorka umění. Meda Mládková slaví 100. narozeniny
Meda Mládková se narodila 8. září 1919 v Zákupech do rodiny sládka zámeckého pivovaru. Tehdy se ještě jmenovala Marie Sokolová.
Meda Mládková ve druhé polovině 50. let za volantem vozu, který patřil jejímu budoucímu muži Janu Mládkovi.
S ekonomem Janem Mládkem, který stál u zrodu Mezinárodního měnového fondu, se seznámila v Paříži. V roce 1960 se za ním odstěhovala do Washingtonu, kde se za něj provdala.
Ve francouzské metropoli se Mládková seznámila i s malířem Františkem Kupkou, jehož díla začala sbírat. S manželem se jí v následujících letech podařilo koupit přes 200 Kupkových obrazů.
Foto: Kniha Meda Mládková, Můj úžasný život
Magazín ČTK Magazín, ČTK
8. 9. 2018 18:25
Sběratelka umění a mecenáška Meda Mládková v neděli oslavila 100. narozeniny. Na pohled subtilní dáma věnovala celý život kultuře a podpoře umělců z bývalého Československa, kterým totalitní režim nepřál. Po listopadu 1989 darovala Praze rozsáhlou rodinnou sbírku moderního umění a v metropoli vybudovala známé Museum Kampa, které sídlí v Sovových mlýnech. Galerii ze života Mládkové přináší čtenářům Aktuálně.cz i díky svolení autora její biografie Ondřeje Kundry, jenž je redaktorem týdeníku Respekt, a nakladatelství Academia.
 

Právě se děje

Další zprávy