Umělá bytost hledá majitele. Nobelista Ishiguro po šesti letech napsal román

ČTK Kultura ČTK, Kultura
20. 6. 2020 18:34
Britský prozaik Kazuo Ishiguro, nositel Nobelovy ceny za literaturu z roku 2017, po šesti letech vydá nový román. Kniha nazvaná Klara and the Sun (Klara a slunce), jejíž hlavní hrdinkou je umělá bytost toužící najít lidského majitele, se v knihkupectvích objeví v březnu příštího roku. Informovalo o tom anglické nakladatelství Faber.
Kazuo Ishiguro si postavení na britské literární scéně vydobyl postkoloniální tematikou.
Kazuo Ishiguro si postavení na britské literární scéně vydobyl postkoloniální tematikou. | Foto: Jeff Cottenden/Penguin Random House

Pětašedesátiletý Kazuo Ishiguro vydá novou knihu poprvé od chvíle, kdy se před třemi lety stal laureátem Nobelovy ceny za "romány velké citové síly, které odhalují hlubiny skrývající se pod naším iluzorním pocitem spojení se světem".

Jeho předchozí próza Pohřbený obr, odehrávající se v mytické artušovské Anglii, kde kromě lidí žije i dračice, vyšla roku 2015.

"Ishigurovo psaní je opět napínavé a překvapivé, zároveň v naprostém souladu s celým jeho dosavadním dílem," tvrdí Angus Cargill, vedoucí redaktor nakladatelství Faber.

Podle něj je umělá hrdinka knihy Klara vybavená mimořádnými pozorovacími schopnostmi. V obchodu, kde je umístěna, si prohlíží kolemjdoucí a doufá, že mezi nimi najde majitele. "Když se objeví možnost, že se její situace navždy změní, Klara je varována, aby příliš neočekávala od toho, co jí lidé slibují," stojí v anotaci knihy.

Umělým, respektive naklonovaným bytostem sloužícím jako dárci orgánů se Ishiguro věnoval už v knize nazvané Neopouštěj mě.

Kazuo Ishiguro se narodil v japonském Naganu, od šesti let ale žije v Británii a považuje se za anglického spisovatele. Pochází ze slavné generace britských autorů, jako jsou Ian McEwan či Martin Amis.

Debutoval roku 1982 románem Vybledlá krajina s kopci. Sedm let nato obdržel Bookerovu cenu za svou třetí knihu Soumrak dne, kterou lze číst jako případovou studii emocionálního zmrzačení i vlastní interpretaci až posvátně uctívaného období zlaté éry kolonialismu. Román o stárnoucím majordomovi, který na cestě po anglickém venkově bilancuje život loajálního zaměstnance na panském sídle, byl zfilmován s Anthonym Hopkinsem a Emmou Thompsonovou v hlavních rolích.

Postavení na britské literární scéně si vydobyl postkoloniální tematikou, vycizelovaným stylem, realistickým způsobem vyprávění ve dvou prolínajících se časových rovinách či celkovým melancholickým naladěním své tvorby.

"Je to mistr drobnokresby a jemných portrétů. Někteří v tom spatřují odkaz japonského umění, on sám to nicméně odmítá a je pravda, že v jeho stylu lze vidět jasný odkaz dlouhé tradice anglické literatury," napsal o něm překladatel jeho knih, anglista Ladislav Nagy, v článku pro Aktuálně.cz.

"Jako cizinec se Ishiguro nebojí typicky britských témat, nemá posvátnou úctu k viktoriánské éře ani třídnímu systému, natož k literární klasice, se kterou si ve svých románech rád pohrává. I díky tomu jsou jeho díla postavena mimo jiné na pastiši stylů, nápodobě literárních vzorů, nejednou pospojovaných do neotřelých kombinací," uvedla o Ishigurovi anglistka Markéta Musilová v Hospodářských novinách.

Všechny autorovy romány včetně Malíře pomíjivého světa, zasazeného do válečného a poválečného Japonska, již byly přeloženy do češtiny. Nedávno Argo vydalo i jeho nejrozsáhlejší prózu Neutěšenci z roku 1995, osobitou románovou tragikomedii odehrávající se v evropské metropoli připomínající kombinaci Prahy a Vídně. Do města v knize přijíždí klavírní virtuos, od jehož vystoupení občané očekávají duchovní obrodu upadající obce.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Výbuch u testovacího centra v Nizozemsku. Podle policie šlo zřejmě o útok

Exploze neznámé výbušniny ve středu ráno poškodila centrum pro testování na koronavirus v nizozemském městečku Bovenkarspel. Policie podle agentury Reuters hovoří o úmyslné akci a snaží se zjistit, co přesně výbuch způsobilo. Nikdo při něm nebyl zraněn, hlášena jsou pouze rozbitá okna.

"Zatím přesně nevíme, co vybuchlo, nejdříve to musí vyšetřit pyrotechnici," řekl policejní mluvčí Menno Hartenberg. Exploze obcí Bovenkarspel, která leží asi 55 kilometrů severně od Amsterodamu, otřásla těsně před sedmou ráno, když bylo ještě testovací středisko zavřené. Všechny dopolední odběrové termíny pak byly zrušeny.

Policie prostor uzavřela a domnívá se, že odběrové místo se stalo terčem útoku. "Tvrdíme, že něco takového se nestane jen tak náhodou," uvedl Hartenberg. Výbušninu podle něj "někdo musel umístit".

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

V únoru stoupl počet bankrotů firem i podnikatelů, ukázala studie

V únoru bylo v Česku vyhlášeno 64 bankrotů obchodních společností, o tři více než v lednu. Jejich počet byl tak nejvyšší od června minulého roku. Rovněž bylo vyhlášeno 530 bankrotů podnikatelů, o 24 více než v předchozím měsíci. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

Zároveň bylo podáno 73 návrhů na bankrot obchodních společností, o sedm více než v lednu, a 542 návrhů na bankrot podnikatelů. To bylo proti předchozímu měsíci o 95 více. V insolvenčním řízení bylo ke konci února 0,7 procenta celkového počtu registrovaných společností a 1,2 procenta registrovaných podnikatelů.

"Zajímavé je, že zatímco počet bankrotů obchodních společností byl letos v únoru o čtvrtinu vyšší než v únoru 2020, počet bankrotů fyzických osob podnikatelů byl naopak o čtvrtinu nižší. Bankroty podnikatelů totiž bývají nejčastěji formou oddlužení, tedy stejně jako osobní bankroty. Vývoj jejich počtu tak kopíruje vývoj u osobních bankrotů, jejichž počet během současné pandemie výrazně klesl," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Denver jasně přehrál Milwaukee, Jokič má padesátý triple double

Basketbalisté Denveru v NBA až překvapivě snadno porazili třetí tým Východní konference Milwaukee 128:97. Hvězdou úterního duelu byl srbský pivot Nikola Jokič, který zaznamenal padesátý triple double v kariéře a devátý v sezoně. Proti Bucks předvedl 37 bodů, 11 asistencí a 10 doskoků a zastínil nejužitečnějšího hráče uplynulých dvou sezon Janise Adetokunba. Řecká hvězda zapsala 27 bodů a osm doskoků, jeho tým prohrál po pěti předchozích výhrách.

Výsledky NBA:

Boston - LA Clippers 117:112, LA Lakers - Phoenix 104:114, Miami - Atlanta 80:94, Milwaukee - Denver 97:128, San Antonio - New York 119:93, Washington - Memphis 111:125.

Utkání Toronto - Detroit bylo odloženo.

před 2 hodinami

Japonsko pátrá po pěti členech posádky z potopené čínské lodi

Japonská pobřežní hlídka ve středu pátrá po pěti členech posádky čínské rybářské lodi, která se v úterý potopila blízko sporné oblasti teritoriálních vod obou zemí. Informovala o tom agentura AP.

Plavidlo Shen Lian Cheng 707 s výtlakem 105 tun vyslalo nouzový signál v úterý z oblasti asi 330 kilometrů severně od ostrova Išigaki nedaleko Japonskem kontrolovaného souostroví Senkaku ve Východočínském moři. Na tyto ostrovy si činí nárok také Číňané, kteří je nazývají Tiao-jü a v posledních měsících zvýšili námořní aktivitu v jejich blízkosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy