V 55 letech zemřel spisovatel Carlos Ruiz Zafón, odkrýval záhady Barcelony

ČTK Kultura ČTK, Kultura
19. 6. 2020 12:56
Ve věku 55 let na rakovinu zemřel populární španělský autor knih pro mládež Carlos Ruiz Zafón. V pátek o tom informovalo španělské nakladatelství Planeta, které jeho knihy vydává.
Carlos Ruiz Zafón na snímku z roku 2017.
Carlos Ruiz Zafón na snímku z roku 2017. | Foto: ČTK

Katalánec Carlos Ruiz Zafón zemřel na rakovinu v Los Angeles, kam odešel v 90. letech minulého století.

Nejen v Česku byl znám především prózou Stín větru, která se odehrává v Barceloně před, během a po občanské válce první poloviny 20. století. Metropole čtenáři "vyvstává před očima jako fascinující místo plné záhad a tajemství a zároveň jako město, jež se jen zvolna vzpamatovává z traumatu občanské války," napsal server iLiteratura.cz, podle nějž obraz absurdní krutosti, nejistoty, beznaděje či nemožnosti obrany vůči nespravedlivému režimu připomene českému čtenáři 50. léta minulého století.

Zdejší čtenáři dále mohli znát Zafónovu prózu Andělská hra - postavenou na premise, že někdo dokáže napsat knihu, která je tak úžasná, že jí každý podlehne - či naposledy vloni vydaný Labyrint duchů. Ten uzavřel volnou tetralogii Pohřebiště zapomenutých knih.

Zafón byl autorem mnoha úspěšných románů, které byly přeloženy do více než 40 světových jazyků. Volně se inspiroval prvky literatury 19. století, gotických románů, ale také červené knihovny či bedekrů.

Agentura DPA napsala, že zejména Stín větru z roku 2001 přivedl ke čtení řadu lidí, kteří s literaturou obvykle nemají mnoho společného. Románu se prodalo 15 milionů výtisků a po stopách jeho hrdinů se v Barceloně vydávali autorovi příznivci.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Merkelová: Evropská unie musí vyjít z koronakrize jednotná a silnější

Hlavní prioritou začínajícího německého předsednictví Evropské unie bude, aby EU ze současné krize vyšla jednotná a silnější. Rychlé schválení balíku na pomoc ekonomikám zasaženým koronavirovými omezeními je v zájmu všech zemí bloku. Europoslancům to ve středu řekla německá kancléřka Angela Merkelová, která v Bruselu představila zásadní cíle nadcházejícího půlročního předsednictví své země.

"Je klíčové, aby lidé v nejzasaženějších regionech mohli spoléhat na naši solidaritu. Je to i v našem zájmu," prohlásila kancléřka během své první návštěvy unijní metropole od vypuknutí pandemie. Německo podle ní v zásadě podporuje návrh Evropské komise, která chce mezi unijní země rozdělit 750 miliard eur (přes 20 bilionů korun), jež si hodlá bezprecedentně vypůjčit na finančních trzích. Merkelová vyzvala lídry členských zemí, aby se nejpozději do konce července shodli na parametrech fondu, z něhož mají nejvíce čerpat koronavirem tvrdě postižené Itálie a Španělsko.

Zdroj: ČTK
Další zprávy