Recenze: Nesbø přepsal Shakespeara. Jeho Macbeth je slaboch ovládaný starší ženou

Markéta Pilátová Markéta Pilátová
6. 4. 2018 11:00
Autor populárních detektivních románů Jo Nesbø vytvořil moderní verzi Shakespeara. V příběhu z dystopického města však nedokázal vymyslet postavu, v níž se sváří dobro a zlo. Jeho Macbeth jen tápe a nechápe, co se s ním děje a proč dělá, co dělá.
Jo Nesbø (na snímku) svého Macbetha vydal souběžně ve 30 jazycích včetně češtiny.
Jo Nesbø (na snímku) svého Macbetha vydal souběžně ve 30 jazycích včetně češtiny. | Foto: Thron Ullberg

Proslulí spisovatelé jako Margaret Atwoodová, Jeanette Wintersonová či Howard Jacobson už třetím rokem píší nové texty na náměty Williama Shakespeara. V mezinárodním projektu nazvaném Hogarth Shakespeare nyní přišla řada na nejúspěšnějšího severského detektivkáře Joa Nesbøho. Jeho v češtině právě vydaná kniha Macbeth však ukazuje, jak pro autora jednoho žánru může být těžké přesedlat na jiný.

Nesbø svého Macbetha zasadil do dystopického města beze jména, "močálu korupce, bankrotů, zločinnosti a zmatků". Na scénu vstupuje komisař Macbeth, nadějná pravá ruka nového vrchního komisaře Duncana, který se ve městě zdecimovaném drogovými mafiány i gangy snaží zavést právo a spravedlnost.

Macbeth je původně sympatický a charismatický vůdce speciální jednotky SWAT, jeho muži jsou mu oddaní. Čtenář natěšeně obrací stránky a má radost, že do lokální politiky dystopického světa se dostala světlá naděje.

Od začátku, kdy se má vyjevit Macbethova dvojaká povaha, má ale Jo Nesbø velký problém. Jeho nejznámější knihy stojí a padají na postavě detektiva Harryho Holea - proto se jim přezdívá holeovky. A Harry Hole má sice problémy s ženami, alkoholem i drogami - v tom se Macbethovi, zde bývalém feťákovi, podobá -, je to rebel a sólista každým coulem, ale také veskrze morální a dobrý člověk.

Zatímco Macbeth, který podlehne své femme fatale Lady a zabije vrchního komisaře Duncana, aby se sám chopil moci, rozhodně není Harry Hole. Je to slaboch, ovládaný starší krásnou a zkušenou ženou. Nechá se navést ke strašným činům a vůbec nechápe proč. Aby získal lásku Lady, kterou už má? To asi těžko. Aby si ji udržel?

Motivace je u Nesbøho slabá jak čaj. Čtenář postavě ani na okamžik nevěří a celou dobu se podivuje, co to do sympaťáka Macbetha vlastně vjelo. Jako by autor všech těch sériových vrahů, mučitelů a všelijakých úchylů z detektivek najednou neuměl vytvořit postavu, která v sobě nese jak dobro, tak zlo. Chybí jí morální kompas.

Mimo rámec černobílého schématu detektivky Nesbø nedokáže přesvědčivě popsat, proč se jeho postavy chovají, jak se chovají, a v čem spočívá žízeň po moci či cesta temnotou k dosažení krvavých cílů.

Není tady žádný detektiv, který by odhaloval jasně daný zločin. Věc je mnohem komplikovanější, touha po moci, o niž v Shakespearovu dramatu jde, je záležitostí, již lze nahlížet z mnoha úhlů. A postupné zešílení hlavního hrdiny i smutný konec jeho Lady nelze zredukovat na plochost detektivní zápletky.

V Macbethovi Joa Nesbøho se děj žene jako splašený, jako v té nejlepší "holeovce". Nicméně protože se zde postupně neodhalují stopy, vodítka jsou pro jednou daná už tím, že se jedná o jednu z nejznámějších divadelních tragédií na světě, čtenář je otrávený neustálým ždímáním dystopické atmosféry kdysi prosperujícího města. Z něho se odstěhoval průmysl a nastoupily kriminální živly i chudoba.

Každý romanopisec, který nepíše detektivku, ale knihu o lidské duši, ví, že lidé nejsou černobílé, ploché postavy z papíru, že nejsou za všech okolností morálně pevní a odhodlaní udělat pro vyšší zájem cokoli jako detektiv Harry Hole.

Jo Nesbo: Macbeth

Jo Nesbo: Macbeth

Vydalo nakladatelství Práh
2018, 544 stran, 399 korun
Překlad: Jana Jašová

Lidské duše jsou proměnlivé, věčně se v nich sváří nejrůznější odstíny dobra a zla. Jo Nesbø takovou postavu vytvořit nedokázal. Jeho Macbeth tápe a nechápe, co se s ním děje. To na skutečně strhující postavu nestačí.

Macbetha netrápí spalující vnitřní svár, spíš se chová jako robot s vadným operačním systémem, který mu vyměnila jeho Lady, jenž teď míří do záhuby. Člověk mu nevěří ani slovo a časté citace Shakespeara na tom nic nemění.

Osud hlavního hrdiny čtenáře na posledních stránkách nechává chladným a lhostejným. Marně tápe v Macbethových činech i motivacích. Říká si jen: dobře, že už to skončilo. Teď aby se Nesbø zase rychle vrátil k osvědčeným thrillerům.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Hospodářská komora: Povinný prodej českých potravin je protiprávní

Povinný podíl až 85 procent českých potravin v obchodech, navrhovaný některými poslanci, odporuje podle Hospodářské komory ČR evropskému právu. Proti návrhu se staví také Svaz obchodu a cestovního ruchu, podle kterého by to vedlo ke zdražování a snížení kvality zboží. Sněmovna se bude možná novelou zákona o potravinách zabývat v příštích dnech ve třetím čtení. Sněmovní zemědělský výbor ale již dříve doporučil vrátit návrh do debaty ve druhém čtení.

Pozměňovací návrh zavádějící do novely povinný podíl českých potravin v obchodech předložila skupina dvou desítek poslanců napříč politickým spektrem. Kdyby byl návrh schválen, na pultech by muselo být již od příštího roku nejméně 55 procent potravin z Česka. Následně by se měl tento podíl zvyšovat o pět procentních bodů každý rok až na 85 procent. Hospodářská komora to označila za nepřípustný zásah do podnikání.

"Smlouva o fungování Evropské unie v článku 34 jasně uvádí, že množstevní omezení dovozu, jakož i veškerá opatření s rovnocenným účinkem, jsou mezi členskými státy zakázána. Předložený návrh jasně porušuje pravidla jednotného trhu Evropské unie," sdělil prezident komory Vladimír Dlouhý.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Fotbalová Premier League se podle BBC znovu rozjede 17. června

Za tři týdny ve středu 17. června se znovu rozjede fotbalová Premier League, po bundeslize další z nejprestižnějších soutěží na světě. O termínu restartu sezony v Anglii po koronavirové pauze informovala BBC. Mluvčí soutěže to zatím nepotvrdil s tím, že jednání asociace FA se všemi dvaceti účastníky stále pokračuje. Hrát se bude stejně jako jinde v Evropě bez diváků a první den jsou na programu dvě dohrávky.

Bundesliga v Německu začala 16. května, o týden později se přidala první liga v Česku a po dnešku zná datum obnovení sezony i Premier League. Po dvou úvodních zápasech Manchester City - Arsenal a Aston Villa - Sheffield United se naplno rozjede o tři dny později během víkendu.

Anglická liga je kvůli pandemii nemoci covid-19 přerušená od 13. března. Předtím se stihlo odehrát neúplných 29 kol z 38. Tabulku před obhájcem titulu Manchesterem City vede s ohromným náskokem 25 bodů Liverpool a ve zbývajících devíti zápasech mu proto stačí dvakrát vyhrát, aby se po 30 letech stal mistrem.

Pokud se termín obnovení sezony potvrdí, pauza v Premier League bude tříměsíční. Ve středu si kluby odsouhlasily druhou fázi k návratu, na který čekají také Tomáš Souček s West Hamem a Matěj Vydra v Burnley. Týmy již mohou trénovat i kontaktně. V malých skupinkách se kluby připravují od minulého týdne.

V rámci rozsáhlého testování na koronavirus se objevilo během tří vln 12 pozitivních případů mezi hráči a členy realizačních týmů. Pro všechny nakažené automaticky platí týdenní karanténa.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Bezprizorní dětští uprchlíci v Řecku podle Hamáčka nejsou

V řeckých táborech podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) nejsou dětští uprchlíci, kteří by byli vhodní pro převoz do Česka. Přivézt do ČR sedmnáctileté Afghánce či Pákistánce by nemělo smysl, řekl ve čtvrtek ministr ve Sněmovně při interpelacích. Zopakoval, že ministerstvo vnitra pokládá celou záležitost za uzavřenou.

"Žádné děti, které by byly bezprizorní, opuštěné a vhodné k relokaci do České republiky, nejsou. Je tam celá řada sedmnáctiletých Afghánců a Pákistánců, kteří z mého pohledu nemají šanci na nějakou rozumnou resocializaci v ČR," uvedl ministr vnitra. Podle něj by tito mladíci pravděpodobně brzo odešli za svými příbuznými do Německa nebo Švédska. Česko bude podle Hamáčka nadále pomáhat řešit situaci v řeckých uprchlických táborech materiálně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy