Osmašedesátiletý Novák se před 40 lety stal největším objevem Josefa Škvoreckého jako nakladatele. Novákova povídková sbírka Striptease Chicago z prostředí českých emigrantů, již Škvorecký publikoval ve svém exilovém Sixty-Eight Publishers, působila jako malé zjevení. Dodnes si uchovává jazykovou i vypravěčskou svěžest.
Na počátku Novákova úspěchu ve Spojených státech pak stál právě Miliónový jeep, psaný už anglicky. Podle Arga patří nejen k vrcholům autorova díla, ale obecně také k vrcholným prózám poválečné české literatury.
Jan Novák roku 1969 jako šestnáctiletý emigroval s rodiči přes Rakousko do USA. Studoval a žil v Chicagu, kde také započal literární dráhu, posléze jako scenárista spolupracoval s Milošem Formanem a Jeanem-Claudem Carrièrem.
Po roce 1989 se vrátil do Čech, kde za román Zatím dobrý o bratrech Mašínových získal v roce 2005 cenu Magnesia Litera pro knihu roku. Od té doby se stal laureátem několika ocenění. Jeho předloňská biografie Milana Kundery vzbudila rozporuplný ohlas, předtím zpracoval příběh bratrů Mašínových také v komiksové podobě.
V Miliónovém jeepu líčí životní pouť hrdiny, jehož předlohou byl autorův otec, od dětství prožitého za německé okupace přes všemožné ponižující protloukání se komunistickým režimem a krátké intermezzo v rakouském utečeneckém táboře až po tragický konec v americkém exilu. Protagonista všude zůstává outsiderem, jenž se střetává se systémem doma i ve světě a vždy znovu selhává, aniž by ztratil jistou velikost.
"Oblouk, který opsal malý český rebel, než se stal americkým šílencem, nahání hrůzu nejen tím, co vypovídá o mlýnských kolech moderního světa, ale i tím, co říká o divných hlubinách lidské duše," napsal v doslovu k románu bývalý prezident Václav Havel.
Miliónový jeep poprvé vyšel anglicky roku 1985 v nakladatelství Harcourt, Brace, Jovanovich. Knihu recenzovaly deníky New York Times či Chicago Tribune, získala Cenu Carla Sandburga za prózu a byla nominována na Pulitzerovu cenu. Do češtiny ji za autorovy asistence o tři roky později převedl Jaroslav Kořán, v nakladatelství Sixty-Eight Publishers ji roku 1989 vydali Josef Škvorecký a Zdena Salivarová. V Česku se objevila tři roky nato, po sametové revoluci u nakladatelství Atlantis.
Po Miliónovém jeepu vydá Argo reedici románu Děda, za nějž autor roku 2007 získal Cenu Josefa Škvoreckého. Je propojený s Miliónovým jeepem; hlavním hrdinou je tentokrát autorův dědeček.
V dalších letech budou následovat povídková sbírka Striptease Chicago, autobiografické prózy Samet a pára a Komouši, grázlové, cikáni, fízlové & básníci i česky dosud nevydaný román Úžasný život (The Grand Life), zasazený do Spojených států 80. let minulého století.