Podcast: Od smrti Kerouaca uplyne 55 let. Alkoholem zapíjel slávu i melancholii

Petr Vizina Petr Vizina - za podpory: Logo Kosmas
Aktualizováno 20. 10. 2024 8:58
Od úmrtí Jacka Kerouaca uplyne 21. října 2024 přesně 55 let. Překladatel a znalec literatury beat generation Josef Rauvolf v podcastu Petra Viziny mluví například o alkoholismu, který se mu stal osudným. "Pil, aby si vytvořil clonu před nepřátelským světem médií i vytlemených fanoušků," říká.

Jeden z beatniků, s nimiž jedenasedmdesátiletý překladatel a novinář Rauvolf stárne, je Jack Kerouac, kterého v USA i Česku proslavil román Na cestě. Zemřel v pouhých 47 letech. Nakladatelství Argo před několika lety v novém překladu Lucie Simerové vydalo jeho román Doktor Sax.

Podcast s Josefem Rauvolfem si můžete poslechnout zde:

Kerouac se v něm vrací do dětství a dospívání. Zároveň vypráví příběh doktora, který bojuje s archetypálním zlem: hadem, jenž chce zničit svět a ukrývá se na kopci. "Kerouac byl velký melancholik. Dětství a mládí do doby, než jeho rodinu postihla ekonomická katastrofa, bylo období klidného, zajištěného domova. Bylo pro něj asi navždy jediným obdobím spokojenosti a bezpečí. Proto se podle mě k němu jako útočišti, kotvě a úkrytu vracel," přibližuje Josef Rauvolf, překladatel i vykladač mnoha beatniků.

"Beat generation byla generací blahoslavenství, rozkoše, života a něhy. Ale v novinách jí říkají generace vzpoury a povstání. Ta slova jsem nikdy nepoužil, protože jsem katolík. Věřím v řád, něhu a zbožnost," vysvětloval samotný Kerouac v roce 1968, krátce před svou smrtí.

Vymezoval se proti tehdy populárnímu hnutí hippies. "Mám-li Kerouaca chytit za slovo, té něhy, především svým partnerkám a manželkám, moc nerozdával. To spíš kamarádům, třeba Nealovi Cassadymu. A pokud jde o blaženou generaci, ke stáru byl stále víc doprava. Třeba tvrdil, že Kreml vymyslel hnutí hippies a infikoval jím Ameriku, aby ji rozložil. KGB byla jistě vlivná organizace, ale tímhle jí dost fandil," podotýká Rauvolf.

Podle něj spisovatel začal pít po úspěchu knihy Na cestě, anglicky vydané roku 1957. "Ten úspěch byla mediální cunami. Nedokázal s ním pracovat. Cyničtí novináři vytrhávali věty z jeho rozhovorů, ponižovali ho, dělali z něj blbečka. Pil, aby si vytvořil před nepřátelským světem médií i vytlemených fanoušků clonu," míní Rauvolf.

Vítejte u podcastu Na dotek, hostem Petra Viziny je překladatel Josef Rauvolf. Ukázku z knihy Doktor Sax čte Eva Srpová. K poslechu na platformách: Soundcloud, Spreaker, Spotify i Apple Podcasts.

 

Právě se děje

Další zprávy